www.svethardware.cz
>
>
>

VIA se hodlá vrátit mezi Intel a AMD, představuje nové procesory

VIA se hodlá vrátit mezi Intel a AMD, představuje nové procesory
, , aktualita
VIA se v době, kdy se frekvence procesorů x86 pohybovala ještě v řádu stovek MHz, snažila držet krok se společnostmi Intel a AMD. Poté ale už jejich společnost opustila, ovšem dnes se snaží s využitím peněz Zhaoxinu vrátit zpět. 
K oblíbeným
reklama
VIA je dnes vedle Intelu a AMD poslední aktivní firma, která má licenci pro výrobu procesorů x86, takže je jen dobře, že se bude snažit toho opět využít. Ona samotná by to ale v konkurenci moderních procesorů s architekturami Core a Zen zvládla těžko, a tak je důležitou součástí celé rovnice také příval finančních R&D prostředků od Shanghai Zhaoxin Semiconductor. Co už obě společnosti zvládly dát dohromady? 
 
 
Na webu se objevila fotografie, dle níž se VIA v tomto roce chystá přejít z 28nm technologie výroby procesorů na 16nm, kterou si nechá vyrábět 4 a 8jádrové procesory KX-6000 (bez SMT) podporující paměti DDR4 a sběrnici PCI Express 3.0. Pro další období jsou připraveny KX-7000 s podporou novějších DDR5 a PCI Express 4.0. 
 
Aktuálně má VIA připraveny čipy KX-5000 "Wudaoku" vypuštěné ke konci minulého roku, jež mají na první pohled plně integrovaný čipset, takže by tak šlo spíše o SoC než o CPU. Nicméně čipset tu je, jak ukazuje obrázek dole a samotný procesor má na dnešní dobu standardní výbavu, tedy až na integraci audia. Jde ale právě ještě o 28nm čipy, které tak mohou těžko soupeřit s tím nejlepším od AMD a Intelu. Nabízí základní takt 2 GHz a turbo až 2,4 GHz, dvoukanálové zapojení DDR4 a moderní USB a SATA. Tyto procesory se objevily pouze u jednoho z hlavních výrobců PC, a to v desktopech Lenovo M6200 určených pouze pro čínský trh. 
 
V tomto roce se ale má na trh dostat daleko více různých procesorů od VIA, a to právě počínaje KX-6000. Díky přechodu na 16nm proces můžeme očekávat výrazně vyšší výkon daný i taktem 3 GHz a právě Zhaoxin uvádí, že výkon těchto procesorů se bude blížit generaci AMD Ryzen, ale to až někdy v příštím roce. 
 
 
Čínské investice do vývoje procesorů x86 znamenají také na tamním trhu potenciálně velké problémy právě pro AMD a Intel. Obě tyto společnosti mají na trhu procesory vybavené zabezpečovacím hardwarem, který je pro koncového uživatele neprůhledný. Jde třeba právě o v poslední době tolik zmiňovaný Intel Management Engine, což je ve skutečnosti samostatný počítač ukrytý v procesoru. Běží na něm jeho vlastní systém, který má přístup k veškerým datům na lokálních discích i síťové komunikaci. Pak se skutečně nelze divit tomu, že má čínská strana zájem o vývoj procesorů, jejichž design bude pro ni otevřený a průhledný.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Raspberry Pi 4 získalo 8 GB RAM, nastupuje 64bitový Raspberry Pi OS Raspberry Pi 4 získalo 8 GB RAM, nastupuje 64bitový Raspberry Pi OS
Počítač Raspberry Pi 4 je na trhu už téměř rok a během něj zvládla nadace Raspberry prodat téměř tři miliony kusů různých jeho verzí, přičemž ty se potýkaly s různými problémy, jež si vyžádaly nové revize. Nyní přichází ale další model s 8 GB RAM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
"Ohnivý kruh": astronomové spatřili vzácnou galaxii z mladého vesmíru "Ohnivý kruh": astronomové spatřili vzácnou galaxii z mladého vesmíru
Galaxie obvykle známe ve tvaru koulí nebo spíše v jejich ikonické spirální podobě, ovšem velice vzdálená galaxie R5519 je označována za ohnivý kruh právě kvůli svému tvaru a celkové podobě. Jak vznikla?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus, MSI i ASRock umožní přetaktování na deskách s B460 a H470 Asus, MSI i ASRock umožní přetaktování na deskách s B460 a H470
Asus se chlubí možnostmi přetaktování procesorů na deskách s čipovými sadami Intel B460 a H470, čili se sérií 400 určenou pro procesory Comet Lake-S. Nelze ale samozřejmě počítat s tím, co nabízí čipsety řady Z. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 9 3900XT a Ryzen 7 3800XT v prvních testech AMD Ryzen 9 3900XT a Ryzen 7 3800XT v prvních testech
AMD mohlo téměř do poslední chvíle snadno tajit nově chystané procesory Matisse, pro které můžeme použít již obvyklé označení Refresh. Málokdo by je totiž očekával a jejich případné prototypy mohly snadno zaniknout mezi již známými verzemi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Windows 10 May 2020 Update (verze 2004) je zde s Linuxem i lepší Cortanou Windows 10 May 2020 Update (verze 2004) je zde s Linuxem i lepší Cortanou
Microsoft uvolnil novou verzi svého operačního systému Windows 10 známou jako May 2020 Update (verze 2004). Má např. linuxový subsystém WSL 2, lepší Cortanu, snazší párování Bluetooth a mnoho dalšího.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře