reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

VIA, SiS a ALi se přizpůsobují 800MHz sběrnici

, , článek
VIA, SiS a ALi se přizpůsobují 800MHz sběrnici
Před několika dny oznámil Intel přípravu procesorů Pentium 4 na 800MHz sběrnici FSB a kvůli tomu pozměnil specifikace budoucího čipsetu Springdale. Na tyto události zareagovali taiwanští výrobci čipových sad a uvedli taktéž změny v plánech - VIA P4X600A, SiS648FX a ALi M1681 přicházejí…
VIA, SiS a ALi se přizpůsobují 800MHz sběrnici
Podstatnou změnu v plánech učinila před pár dny společnost Intel, když oznámila přípravu nových Pentií 4 s 800MHz sběrnicí Quad Pumped Bus a technologií Hyper-Threading. Tento krok, vedoucí převážně k vyšší konkurenceschopnosti Athlonu 64 od AMD, si ovšem žádá také změny designu čipových sad. Samotný Intel samozřejmě  s novou sběrnicí počítá a změnil specifikace čipové sady Springdale, aby podporovali 800MHz FSB a dvoukanálové paměti DDR400.

Na změny ovšem musejí zareagovat i další velcí výrobci čipsetů. Podle všeho se zdá, že z trojice taiwanských společností začne jako první dodávat upravenou verzi čipové sady podporující novinku VIA Technologies. Vzorky sady P4X600A, podporující Hyper-Threading, 800MHz sběrnici a dvoukanálové paměti DDR400 pomocí přetaktování, by měly být hotové již v lednu příštího roku, hromadné dodávky budou následovat brzy poté.

Silicon Integrated Systems (SiS) bude muset v důsledku úprav specifikací posunout datum vypuštění čipsetu SiS648FX až ke konci prvního čtvrtletí roku 2003. Tento model bude podporovat 800MHz FSB a jedno-kanálové paměti DDR400. Plnohodnotné specifikace získá až další revize čipsetu SiS648FX (název není znám), která bude s podporou dvoukanálových pamětí DDR400 vypuštěna ve čtvrtletí druhém, podobně jako Intel Springdale.

Poslední a také nejméně významnou společností je ALi Corporation, která plánovala produkt podporující 800MHz FSB a dvoukanálové paměti DDR400 pomocí přetaktování již dříve s tím, že se stane nejrychlejším čipsetem na trhu. Sada M1681, která bude představena ve druhém čtvrtletí roku 2003, nyní ale se změnami specifikací Pentia 4 toto privilegium a nepomůže tedy společnosti ALi příliš zlepšit své postavení.

Změny ohlášené minulý týden Intelem, jak se zdá, zamíchali kartami výrobců čipových sad poměrně výrazně. Pokud vynecháme Intel jako vedoucího producenta čipsetů, mají na velký úspěch zaděláno hlavně společnosti VIA, která vypustí upravený čipset jako první, a SiS, který má přeci jen pro platformu Socket 478 určitý náskok.
Zdroj: DigiTimes
reklama
reklama
reklama