www.svethardware.cz
>
>
>

ViaSat vyvíjí satelity pro terabitový Internet

ViaSat vyvíjí satelity pro terabitový Internet
, , aktualita
Dostat vysokorychlostní Internet do vzdálených končin světa je s využitím pozemních komunikačních cest příliš nákladné a obtížné. Proto se objevují nové způsoby jako Google Project Loon, ale vývoj satelitů také neustrnul.
K oblíbeným
reklama
Project Loon firmy Google počítá s nasazením tisíců balónů, které vydrží vysoko v atmosféře po několik měsíců až půl roku a zajišťují zatím spojení pomocí mobilních technologií a především LTE. Google se chystá své balóny nasadit třeba na Srí Lance, která se má díky nim už za několik týdnů stát po maličkém Vatikánu teprve druhou zemí se stoprocentním pokrytím signálem LTE.Jak se to ale má se satelity? Ty pochopitelně takové ambice nemají a poslouží spíše jako součást páteřní komunikace, což znamená vysokorychlostní přenosy dat. Společnost ViaSat chce svou další generaci satelitů ViaSat-3 připravit společně s americkou firmou Boeing a slibuje propustnost jednoho terabitu za sekundu. Nicméně na přiloženém obrázku vidíte ještě ViaSat-2, který tedy představuje starší generaci, jež však v této době teprve čeká na nasazení. Mělo by se tak stát během několika měsíců pomocí rakety Falcon 9 společnosti Space X. ViaSat-2 mají nabídnout cca třetinovou datovou propustnost plánovaných ViaSat-3.

Společnost ViaSat udává, že až bude její nová flotila satelitů umístěna na oběžnou dráhu, zdvojnásobí datovou propustnost, kterou tvoří kombinace cca 400 komerčních komunikačních satelitů, jež již na orbitě fungují. Mluvíme tedy již o generaci ViaSat-3, díky níž by se mělo mezi domácnosti více rozšířit širokopásmové internetové připojení s propustností 100 Mb/s. Počítá se především s připojením oblastí, kde není jiná alternativa, jak se dostat k širokopásmovému připojení. Tamní zákazníci si pak jistě nebudou moc stěžovat na nevýhody takového připojení, tedy především delší pingy než při využití pozemního způsobu.

ViaSat nechce nabízet vysokorychlostní připojení pouze domácnostem. Ještě lepší služby než prostých 100 Mb/s chce nabídnout firmám, což se týká třeba ropných plošin a půjde o 1Gb/s připojení. Stejně tak by ze služby mohly profitovat letecké společnosti, které by cestujícím nabídly rychlejší konektivitu. Firma prozradila, že na dvou satelitech ViaSat-3 se již pracuje a experti z Boeingu předpokládají, že budou připraveny na vypuštění do konce roku 2019. ViaSat by tak měla výhodu v dřívějším nasazení své technologie, která asi bude částečně konkurovat plánu Elona Muska vypustit na oběžnou dráhu tisíce mikrosatelitů.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře