Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ViaSat vyvíjí satelity pro terabitový Internet

15.2.2016, Jan Vítek, aktualita
ViaSat vyvíjí satelity pro terabitový Internet
Dostat vysokorychlostní Internet do vzdálených končin světa je s využitím pozemních komunikačních cest příliš nákladné a obtížné. Proto se objevují nové způsoby jako Google Project Loon, ale vývoj satelitů také neustrnul.
Project Loon firmy Google počítá s nasazením tisíců balónů, které vydrží vysoko v atmosféře po několik měsíců až půl roku a zajišťují zatím spojení pomocí mobilních technologií a především LTE. Google se chystá své balóny nasadit třeba na Srí Lance, která se má díky nim už za několik týdnů stát po maličkém Vatikánu teprve druhou zemí se stoprocentním pokrytím signálem LTE.Jak se to ale má se satelity? Ty pochopitelně takové ambice nemají a poslouží spíše jako součást páteřní komunikace, což znamená vysokorychlostní přenosy dat. Společnost ViaSat chce svou další generaci satelitů ViaSat-3 připravit společně s americkou firmou Boeing a slibuje propustnost jednoho terabitu za sekundu. Nicméně na přiloženém obrázku vidíte ještě ViaSat-2, který tedy představuje starší generaci, jež však v této době teprve čeká na nasazení. Mělo by se tak stát během několika měsíců pomocí rakety Falcon 9 společnosti Space X. ViaSat-2 mají nabídnout cca třetinovou datovou propustnost plánovaných ViaSat-3.

Společnost ViaSat udává, že až bude její nová flotila satelitů umístěna na oběžnou dráhu, zdvojnásobí datovou propustnost, kterou tvoří kombinace cca 400 komerčních komunikačních satelitů, jež již na orbitě fungují. Mluvíme tedy již o generaci ViaSat-3, díky níž by se mělo mezi domácnosti více rozšířit širokopásmové internetové připojení s propustností 100 Mb/s. Počítá se především s připojením oblastí, kde není jiná alternativa, jak se dostat k širokopásmovému připojení. Tamní zákazníci si pak jistě nebudou moc stěžovat na nevýhody takového připojení, tedy především delší pingy než při využití pozemního způsobu.

ViaSat nechce nabízet vysokorychlostní připojení pouze domácnostem. Ještě lepší služby než prostých 100 Mb/s chce nabídnout firmám, což se týká třeba ropných plošin a půjde o 1Gb/s připojení. Stejně tak by ze služby mohly profitovat letecké společnosti, které by cestujícím nabídly rychlejší konektivitu. Firma prozradila, že na dvou satelitech ViaSat-3 se již pracuje a experti z Boeingu předpokládají, že budou připraveny na vypuštění do konce roku 2019. ViaSat by tak měla výhodu v dřívějším nasazení své technologie, která asi bude částečně konkurovat plánu Elona Muska vypustit na oběžnou dráhu tisíce mikrosatelitů.

Zdroj: Extremetech