Vibranium nebude chránit jen Kapitána Ameriku, ale i pasažéry Hyperloopu

Vibranium nebude chránit jen Kapitána Ameriku, ale i pasažéry Hyperloopu
, , aktualita
Hyperloop Transportation Technologies společně se c2i vyvinuli pevný materiál, který bude použit speciálně na povrch transportních kapslí Hyperloopu. A aby podtrhli jeho odolnost, pojmenovali ho vibranium.
K oblíbeným
reklama
Pod názvem Hyperloop se skrývá systém tubusů, ve kterých se budou velkou rychlostí pohybovat přepravní kapsle s pasažéry nebo nákladem. To umožní zejména snadný a bezpečný transport na vzdálené destinace. S demo verzí Hyperloopu už byly provedeny i veřejné testy a do budoucna se uvažuje i o realizaci trasy, která by vedla přes Bratislavu.

Hyperloop je projekt, který má na svědomí známý podnikatel Elon Musk, jenž vede automobilku Tesla a je známý i pro svou kosmickou společnost SpaceX. Elon Musk se realizace svého nápadu na transport budoucnosti zřekl a nyní se projektu Hyperloop ujaly dvě konkurenční soukromé společnosti. Jedna z nic se nazývá Hyperloop Transportation Technologies a právě ona představila nový pevný materiál, kterým budou jednotlivé transportní kapsle pokryté.

Jedná se o pevný a odolný materiál z uhlíkových vláken, který Hyperloop Transportation Technologies vyvinula s pomocí slovenské firmy c2i. V plánu je ho použít na interiér i exteriér kapslí, není to však ledajaký materiál. Byl totiž pojmenován podle fiktivního odolného materiálu z filmů a komiksů od Marvelu, který se nazývá vibranium.Vibranium používá v komiksech a filmech od Marvelu například Kapitán Amerika, který z něho má vyrobený svůj slavný štít. Toto reálné vibranium má být podle výrobce díky uhlíkovým vláknům 10× pevnější než ocel a má i vážit pětkrát méně než hliník - namísto superhrdiny však bude mít za úkol chránit pasažéry. S tím, že by vibranium bylo součástí transportních kapslí Hyperloopu, by však mohl mít Marvel problém, a hrozí tak i vyvolání právního konfliktu kvůli názvu.

Skutečné vibranium na Hyperloopu bude vybaveno nejrůznějšími senzory, které budou mít za úkol pořád zaznamenávat stav transportní kapsle. Čidla budou neustále kontrolovat stabilitu, teplotu a celkovou neporušenost a sesbíraná data budou okamžitě bezdrátově vysílána. Hyperloop tak bude díky tomuto monitorování velmi bezpečnou dopravou, protože o každé závadě se bude okamžitě vědět a bude moct být v nejbližší stanici opravena. K bezpečnosti přispěje i dvojitá vrstva vibrania - jedna zvenčí a druhá v prostoru pro pasažéry. Při rychlosti až 1 200 km/h se tak lidé nebudou muset bát.

To, že Hyperloop Transportation Technologies už nyní spolupracuje se slovenskou společností c2i, je už předzvěstí plánované trasy Hyperloopu u našich slovenských sousedů. Jednalo by se o ideální testovací dráhu, protože vzdálenosti mezi Vídní, Bratislavou a Budapeští nejsou na zkušební provoz Hyperloopu příliš velké. Hyperloop Transportation Technologies už navázalo spolupráci se slovenskou vládou, která je projektu nakloněna. Až budoucnost však ukáže, jestli se Hyperloop skutečně stane standardním způsobem dopravy budoucnosti.

Zdroj: engadget.com
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře