Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů

Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
, , aktualita
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
K oblíbeným
reklama
Robot Cassie pochází z Oregon State University a vědci plánují, že by mohl být jednou užitečný pro doručování zásilek, práci ve skladech či jako robotický asistent v domácnostech. Výzkumný tým nyní nechal samotného robota Cassie uběhnout celých pět kilometrů ve venkovním terénu, stroj to zvládl na jedno nabití. 
 
 
Tento běh je zaznamenán i na videu, v němž je možné si všimnout, že Cassie je tvořen v podstatě jen dvěma končetinami a ničím víc. Je tedy poměrně vzdálený humanoidnímu robotu Atlas od Boston Dynamics, který má konstrukci podobnou lidskému tělu a zvládá i velmi složité pohyby. 
 
Cassie se pomocí strojového učení snaží udržet rovnováhu při pohybu ve vzpřímené poloze, aby robot balancoval bez jakékoliv dodatečné opory, je nutné neustále provádět drobné úpravy postoje. K těmto účelům se konkrétně využívá tzv. hluboké posilované učení, které je vhodné pro dovednosti jako běh, skákání nebo třeba chůze po schodech. 
 
 
Dvounohý robot nejdříve uběhl okruh pěti kilometrů na hřišti za 43 minut a 49 sekund. Další náročnější běh přes kampus Oregonské univerzity trval o něco déle - 53 minut a 3 sekundy, protože bylo třeba řešit technické problémy. Kvůli přehřátí počítače Cassie spadl poprvé a druhý pád byl způsobený příliš rychlým zatočením. Výzkumný tým, který na vývoji robota pracuje, uvedl, že se jim podařilo dosáhnout hranic hardwaru a mohli ukázat, co robot dokáže. 
 
Zdroj: engadget.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad
Těžba kryptoměn je mnohdy energeticky velmi náročný proces, který je větší zátěží než např. elektromobilita. Jak ale tvrdí poslední studie, problémem může být i elektronický odpad kvůli rychlému zastarávání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH
Společnost Biostar představila novou základní desku TZ590-BTC Duo, která je určena pro těžaře kryptoměn. Uzpůsobena je tak, že počítač s ní může ve velkém těžit jak např. Ethereum, tak i kryptoměnu Chia.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu
Na závěr pracovního týdne tu máme jednu veskrze pozitivní zprávu. Německý Infineon s tříměsíčním předstihem oproti původnímu plánu spouští výrobu ve své zbrusu nové továrně zpracovávající 300mm wafery. 
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit
Zmizet, vypařit se či se prostě postupně vytratit mohou objekty, které putují mezihvězdným prostorem, jako je třeba známý objekt 'Oumuamua nebo 2I/Borisov. Jde tu ale zvláště o objekty tvořené převážně ledem, čili komety.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU? AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU?
AMD mělo kdysi představu o tom, že pomocí svých APU přetvoří i svět PC, v němž bude GPU běžně sloužit i pro řadu výpočetních úkonů v rámci běžných aplikací. To tak úplně nedopadlo, nicméně nyní jde o to, co si AMD chystá pro své MI300.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář