Video znázorňuje halucinace umělé inteligence

Video znázorňuje halucinace umělé inteligence
, , aktualita
Umělá inteligence může sloužit k mnoha věcem, může porážet profesionální hráče či vyrábět podivná videa a zvukové stopy. Takto vzniklo i zvláštní video, které má vyvolat dojem, jako by AI měla halucinace.
K oblíbeným
reklama
Jaké představy a halucinace může mít umělá inteligence? Inženýr a umělec Alexander Reben zveřejnil video na počest zesnulého malíře Boba Rosse, který byl známý z pořadu The Joy of Painting. Video vypadá na první pohled naprosto šíleně, bylo vytvořeno i pomocí algoritmů Google Deep Dream. Algoritmy si vzaly do parády obraz i zvuk a vzniklo z toho video, které napodobuje epizodu The Joy of Painting podle umělé inteligence a z něhož má člověk rozporuplné pocity.

Alexander Reben rád ve svých uměleckých dílech spojuje technologii a lidství, snaží se vyzdvihnout technologie budoucnosti a zkoumat, jak mění svět. Jeho poslední práce je právě video, které má znázorňovat, jak by to vypadalo, kdyby umělá inteligence sledovala Boba Rosse a přitom by byla na LSD či jiných halucinogenních drogách. Výtvor pojmenoval Deeply Artificial Trees. Vyvolat dojem halucinace umělé inteligence se Alexanderu Rebenovi podařilo, protože v barevném videu vznikají pozoruhodné obrazce.


Umělec strávil měsíc tím, že algoritmům WaveNet poskytoval zvukové stopy Rossova projevu, aby se systém naučil malířovu mluvu. WaveNet byl původně vytvořen s cílem zlepšení kvality a přesnosti zvuků generovaných při převodu textu do mluvené řeči. Systém sleduje spíše tón hlasu či i různé vzdechy. Výsledkem je zvuková stopa, která se podobá hlasu Boba Rosse.

Poté bylo potřeba vytvořit ještě obrazovou stopu. K tomu bylo použito i Google Deep Dream. Počítač se učil rozpoznat, na co se dívá, po předložení celé série roztříděných tréninkových obrazů. Deep Dream na základě toho, co si myslí, že vidí, vloží po původního obrazu jiný. Výsledek pak vypadá jako změť všeho, co jen náhodně přichází na mysl a vytváří na první pohled vzájemně nesouvisející obrazce.

Audio i video stopa krátkého filmu od Alexandera Rebena byly vytvořeny samostatně a k jejich vzniku bylo potřeba odlišného množství dat. Ke zvukové stopě bylo třeba použít celou sérii pořadu The Joy of Painting, k obrazové části naopak stačilo jen několik dílů.

Zdroje: IFLScience, engadget.com

reklama
Nejnovější články
Logitech MX Anywhere 3: nová myš se superrychlým skrolováním Logitech MX Anywhere 3: nová myš se superrychlým skrolováním
Společnost Logitech přichází na trh s novou počítačovou myší MX Anywhere 3, která přináší superrychlé skrolování díky kolečku MagSpeed. Dle výrobce by měla zvládnout prolétnout 1000 řádků za sekundu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI
Společnost Adobe připravuje spoustu zajímavých funkcí pro své aplikace. Jednou z nich je i výměna oblohy (Sky Replacement) pomocí systémů umělé inteligence Adobe Sensei. Ta zajistí větší věrohodnost výsledku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním
Jako Navy Flounder byl už dříve označen čip Navi 22, ale to není tak jednoznačné. Nyní se ale dozvídáme o tom, že Navy Flounder má být v podstatě nástupce Navi 10 s rovněž 40 jednotkami CU. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž
NASA představila Artemis Plan a konkrétně pak aktualizaci svého programu Artemis zahrnující také Fázi 1, čili plány pro přistání lidí na Měsíci. Mezi nimi už bude i první žena a cílem je rok 2024.  
Včera, aktualita, Jan Vítek
YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila
Server YouTube ve zvýšené míře nasadil systémy umělé inteligence, které měly za úkol odstraňovat nenávistný a jinak závadný obsah. Nyní ale couvá a vrací lidské kurátory kvůli vysoké chybovosti AI.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář