Video znázorňuje halucinace umělé inteligence

Video znázorňuje halucinace umělé inteligence
, , aktualita
Umělá inteligence může sloužit k mnoha věcem, může porážet profesionální hráče či vyrábět podivná videa a zvukové stopy. Takto vzniklo i zvláštní video, které má vyvolat dojem, jako by AI měla halucinace.
K oblíbeným
reklama
Jaké představy a halucinace může mít umělá inteligence? Inženýr a umělec Alexander Reben zveřejnil video na počest zesnulého malíře Boba Rosse, který byl známý z pořadu The Joy of Painting. Video vypadá na první pohled naprosto šíleně, bylo vytvořeno i pomocí algoritmů Google Deep Dream. Algoritmy si vzaly do parády obraz i zvuk a vzniklo z toho video, které napodobuje epizodu The Joy of Painting podle umělé inteligence a z něhož má člověk rozporuplné pocity.

Alexander Reben rád ve svých uměleckých dílech spojuje technologii a lidství, snaží se vyzdvihnout technologie budoucnosti a zkoumat, jak mění svět. Jeho poslední práce je právě video, které má znázorňovat, jak by to vypadalo, kdyby umělá inteligence sledovala Boba Rosse a přitom by byla na LSD či jiných halucinogenních drogách. Výtvor pojmenoval Deeply Artificial Trees. Vyvolat dojem halucinace umělé inteligence se Alexanderu Rebenovi podařilo, protože v barevném videu vznikají pozoruhodné obrazce.


Umělec strávil měsíc tím, že algoritmům WaveNet poskytoval zvukové stopy Rossova projevu, aby se systém naučil malířovu mluvu. WaveNet byl původně vytvořen s cílem zlepšení kvality a přesnosti zvuků generovaných při převodu textu do mluvené řeči. Systém sleduje spíše tón hlasu či i různé vzdechy. Výsledkem je zvuková stopa, která se podobá hlasu Boba Rosse.

Poté bylo potřeba vytvořit ještě obrazovou stopu. K tomu bylo použito i Google Deep Dream. Počítač se učil rozpoznat, na co se dívá, po předložení celé série roztříděných tréninkových obrazů. Deep Dream na základě toho, co si myslí, že vidí, vloží po původního obrazu jiný. Výsledek pak vypadá jako změť všeho, co jen náhodně přichází na mysl a vytváří na první pohled vzájemně nesouvisející obrazce.

Audio i video stopa krátkého filmu od Alexandera Rebena byly vytvořeny samostatně a k jejich vzniku bylo potřeba odlišného množství dat. Ke zvukové stopě bylo třeba použít celou sérii pořadu The Joy of Painting, k obrazové části naopak stačilo jen několik dílů.

Zdroje: IFLScience, engadget.com

reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů