Video znázorňuje halucinace umělé inteligence

Video znázorňuje halucinace umělé inteligence
, , aktualita
Umělá inteligence může sloužit k mnoha věcem, může porážet profesionální hráče či vyrábět podivná videa a zvukové stopy. Takto vzniklo i zvláštní video, které má vyvolat dojem, jako by AI měla halucinace.
K oblíbeným
reklama
Jaké představy a halucinace může mít umělá inteligence? Inženýr a umělec Alexander Reben zveřejnil video na počest zesnulého malíře Boba Rosse, který byl známý z pořadu The Joy of Painting. Video vypadá na první pohled naprosto šíleně, bylo vytvořeno i pomocí algoritmů Google Deep Dream. Algoritmy si vzaly do parády obraz i zvuk a vzniklo z toho video, které napodobuje epizodu The Joy of Painting podle umělé inteligence a z něhož má člověk rozporuplné pocity.

Alexander Reben rád ve svých uměleckých dílech spojuje technologii a lidství, snaží se vyzdvihnout technologie budoucnosti a zkoumat, jak mění svět. Jeho poslední práce je právě video, které má znázorňovat, jak by to vypadalo, kdyby umělá inteligence sledovala Boba Rosse a přitom by byla na LSD či jiných halucinogenních drogách. Výtvor pojmenoval Deeply Artificial Trees. Vyvolat dojem halucinace umělé inteligence se Alexanderu Rebenovi podařilo, protože v barevném videu vznikají pozoruhodné obrazce.


Umělec strávil měsíc tím, že algoritmům WaveNet poskytoval zvukové stopy Rossova projevu, aby se systém naučil malířovu mluvu. WaveNet byl původně vytvořen s cílem zlepšení kvality a přesnosti zvuků generovaných při převodu textu do mluvené řeči. Systém sleduje spíše tón hlasu či i různé vzdechy. Výsledkem je zvuková stopa, která se podobá hlasu Boba Rosse.

Poté bylo potřeba vytvořit ještě obrazovou stopu. K tomu bylo použito i Google Deep Dream. Počítač se učil rozpoznat, na co se dívá, po předložení celé série roztříděných tréninkových obrazů. Deep Dream na základě toho, co si myslí, že vidí, vloží po původního obrazu jiný. Výsledek pak vypadá jako změť všeho, co jen náhodně přichází na mysl a vytváří na první pohled vzájemně nesouvisející obrazce.

Audio i video stopa krátkého filmu od Alexandera Rebena byly vytvořeny samostatně a k jejich vzniku bylo potřeba odlišného množství dat. Ke zvukové stopě bylo třeba použít celou sérii pořadu The Joy of Painting, k obrazové části naopak stačilo jen několik dílů.

Zdroje: IFLScience, engadget.com

reklama
Nejnovější články
Senior Fellow Intelu předpovídá Mooreovu zákonu světlou budoucnost Senior Fellow Intelu předpovídá Mooreovu zákonu světlou budoucnost
Intel rozjel novou informační kampaň, v níž se nám snaží ukázat, že se chystá řádně rozjet vývoj nových výrobních procesů, který by měl za deset let vyústit v nástup 1,4nm technologie. Nyní o tom promluvil i Robert Chau. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft ohlásil na příští rok konzole Xbox Series X Microsoft ohlásil na příští rok konzole Xbox Series X
Microsoft možná vycítil, že se v poslední době mluví více o příštích konzolích PlayStation 5, zatímco on ty své stále schovával pod označením projektu Scarlett. Nyní už to neplatí, máme tu Xbox Series X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zaměstnanec Facebooku za úplatek opětovně aktivoval zakázané reklamy Zaměstnanec Facebooku za úplatek opětovně aktivoval zakázané reklamy
Sociální síť Facebook měla další menší problém. Postaral se o to jeden její zaměstnanec, který za tisícovky dolarů opětovně aktivoval reklamy, které neměly být na této sociální síti publikovány.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD RX 5500 XT jsou na trhu, jak si vedou v testech? AMD RX 5500 XT jsou na trhu, jak si vedou v testech?
Společnost AMD včera odpoledne dle očekávání vyslala na trh nové Radeony RX 5500 XT se 4 a 8 GB paměti. Do té doby udávané specifikace nelhaly, a tak jsme dostali přesně to, co jsme očekávali, a to za 169 a 199 dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux
Komunikátor a kolaborativní nástroj Microsoft Teams se těší velké popularitě a počet uživatelů se stále zvyšuje. Nově je k dispozici i pro operační systém Linux a doplňuje tak spoustu jiných operačních systémů, pro které je již k dispozici.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář