reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla mezosféry při Mach 2,47

30.7.2018, Jan Vítek, aktualita
Virgin Galactic SpaceShipTwo dosáhla mezosféry při Mach 2,47
Společnost Virgin Galactic a její SpaceShipTwo můžeme vidět jako odvar Blue Origin a jejích raket New Shepard. Cílem je také pobavit turisty, respektive vydělávat na jejich zájmu podívat se do vesmíru. Jaké jsou pokroky? 
Nedávno jsme se podívali právě na test rakety New Shepard, která dokáže vyslat turisty na krátkou návštěvu vesmírného prostoru. Bransonova společnost Virgin Galactic má zatím menší ambice, které plní zatím pomocí lodi SpaceShipTwo, která potřebuje pro svůj start do vyšších částí atmosfér domovskou platformu danou letadlem VSS Eve. Od toho se v požadované výšce oddělí a zamíří vzhůru, přičemž v posledním případě SpaceShipTwo dosáhla mezosféry při rychlosti Mach 2,47. To znamená, že ve výšce nad 50 kilometrů se pohybovala rychlostí přes 3000 km/h a dokázala tím vytvořit nový výškový a rychlostní rekord. 
 
 
Virgin Galactic přitom teprve letos v dubnu provedla svůj první test motoru za letu a před tím dokázala loď SpaceShipTwo po vypuštění pouze plachtit dolů k zemi. V minulém čtvrtku tak byl proveden dosud nejúspěšnější test, kdy se loď oddělila od VSS Unity ve výšce 14.200 metrů a po zážehu dlouhém 42 sekund se dostala do mezosféry (50 až 85 km) při zmíněné rychlosti. Až bude SpaceShipTwo dokončena, má být schopna dostat pasažéry akorát nad Karmanovu hranici, která byla zvolena jako hranice vesmírného prostoru. Jde o výšku 100 kilometrů nad Zemí, kterou má loď překonat o zhruba 10 kilometrů pomocí svého jediného raketového motoru. 
 
Loď se pak se svými pasažéry na několik minut ocitne ve stavu beztíže, jak se bude pohybovat po parabolické dráze a postupně zpomalovat před návratem do atmosféry. Něco podobného ostatně slibuje i Blue Origin, ovšem s tím rozdílem, že v případě New Shepard pasažéři zažijí opravdovou jízdu na raketě startující ze Země a přistání na padácích, což vypadá jako zajímavější zážitek. Ten ale také bude o něco dražší, neboť Virgin Galactic chce vybírat asi 200.000 dolarů a Blue Origin asi o 50.000 více. 
 
 
Virgin Galactic chce také provádět v mezosféře vědecká měření s tím, že jde prý o velice chabě prostudovanou atmosférickou vrstvu. To by se mohlo změnit, neboť loď SpaceShipTwo má startovat poměrně často a při tom budou její senzory provádět měření teplot, tlaku, vlhkosti, radiace i budou to i akustické a vibrační testy. Než ale budou na palubu puštěni zákazníci, stejně jako v případě Blue Origin budou létat umělí paňácové s vlastními senzory, a to krom dvojice pilotů. 
 
Zatím také nebylo určeno přesné datum, kdy se začne s ostrými starty a ostatně zveřejněná suma za pořízení lístku také nebyla potvrzena. 
 


reklama