reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Vliv 40 let vysílání Star Treku na pokročilé technologie dneška

, , článek
Vliv 40 let vysílání Star Treku na pokročilé technologie dneška
Je tomu už 40 let, co se na obrazovkách objevily první díly kultovního seriálu Star Trek a ač nám to v běžném životě asi nepřipadne, spousta sci-fi udělátek ze seriálu je našimi každodenními společníky. Ve 23. století Star Treku lidé mluví jeden na druhého s použitím bezdrátových osobních komunikátorů, mají snadný přístup k obří informační databázi a tráví hodiny civěním na ploché nástěnné displeje. V realitě časného 21. století je už tato budoucnost tady.
Vliv 40 let vysílání Star Treku na pokročilé technologie dneška
Lidé mluví jeden s druhým díky bezdrátovým komunikátorům nazývaným mobilní telefony, mají takřka okamžitý přístup k nekonečnému množství informací v podobě intenetu a mohou se dívat na ploché plazmové či LCD displeje. Vskutku, 40 let po tom, co Gene Roddenberry načrtl svoji vizi seriálu "Star Trek," se některé z kdysi-snad-futuristických technologií zobrazené v putování vesmírné lodi Enterprise staly realitou. Navíc, Star Trek sám o sobě ovlivnil myšlení celé generace vědců i návrhářů, a tak je postrčil k zabývání se imaginárními a lidskou fantazií vysněnými předměty z daleké budoucnosti. Pěkným příkladem je například Rob Haitani (product design architect palmOne), který říká: "Když jsem navrhoval UI (User Interface - uživatelské rozhraní) pro Palm OS někdy v 93 roce, moje první skicy byly do značné míry ovlivněny UI přístrojů na panelech můstku Enterprise. O několik let později, když jsme plánovali první Treo, mělo tvar komunikátorů originální série Star Treku. Také u něj byl hlasitý odposlech, takže jste mohli jenom stát a prostě do něj mluvit jako kapitán Kirk."

Ponechme dnes stranou historii seriálu a raději rozveďme fakt, že některé dnešní technologické pozoruhodnosti jsou těm ze seriálu velmi podobné. Například o komunikátoru se v lodní databázi nacházel údaj, že zařízení je používáno někdy od roku 2240. Dobu jsme tedy pěkně předběhli... S dnešními telefony se dá nejen mluvit s osobou na opačném konci, ale umí i posílat zprávy a ty nejnovější podporují dokonce již i GPS. Pravda, hlasová komunikace s našimi komunikátory ještě není na takové úrovni jako v seriálu, ale časem se snad dočkáme zlepšení i v této oblasti.

Apropos, udělejme si na závěr před technologickým srovnávacím okénkem takový malý výlet do minulosti, do doby, kdy Star Trek vznikl - je rok 1964, jediným relativně rozšířeným komunikačním prostředkem je tradiční telefon, který dokáže odpojit a zapojit pouze trénovaný technik, o nějaké snadné přenositelnosti tedy nemůže být řeči. Počítače jsou obří zařízení používaná maximálně tak některými firmami a státními institucemi, do geniálního tahu Sira Clive Sinclaira, totiž nabídnout superlevný domácí počítač, ještě zbývá hodně času, běžná domácnost má jednu TV a vysílání teprve nedávno přešlo z černobílého na barevné. Hudba je poslouchána z vinylových desek a pásků. I když se v hlavě jednoho z inženýrů Sony rýsuje idea videokazet a přehrávače, bude trvat ještě přes 10 let, než se první domácí videopřehrávač jménem Betamax objeví na americkém trhu.

A zde již slíbené srovnání technologií - Lt. Uhura používající bezdrátové sluchátko pro komunikaci, vpravo bondovka Sony Ericssonu. Podobná je nabízená i mnoha ostatními značkami.

Aplikace bezjehelné injekce, které mohou dostávat i dnešní pacienti díky přístroji Biojector 2000 (Bioject Medical Technologies Inc.).

Dr. McCoy provádí neinvazivní chirurgický zákrok na Spockovu otci. I lidstvo časného 21. století umí provádět bezdotekové operace, jak je vidět na obrázku vpravo, kde CyberKnife odstraňuje tumor (Stanford Hospital & Clinics).

Mr. Spock prezentující svůj výzkum na velkém plochém displeji, obrázek maxidispleje vpravo pochází dokonce z roku 1999.

Zdroj: SFGate.com
Zdroj: SFGate.com
reklama
reklama
reklama