www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Vodafone a Rakuten investují do nové satelitní sítě pro běžné mobilní telefony

Vodafone a Rakuten investují do nové satelitní sítě pro běžné mobilní telefony
, , aktualita
Satelitní telefony jsou používány už dlouho, ale běžně komunikujeme pomocí mobilních telefonů využívajících signál z pozemních telekomunikačních věží. Na ně se ale nechce spoléhat systém podporovaný firmami Vodafone a Rakuten. 
K oblíbeným
reklama
Zrovna před několika dny jsme se věnovali tématu nízko obíhajících satelitů sítě SpaceX Starlink, které dokáží kazit astronomická pozorování a stává se z nich velký problém pro observatoře, které už byly nuceny se odklidit do zbývajících míst nerušených světelným smogem. Proti světlu odraženému od satelitů ale pro ně neexistuje žádná obrana a nyní to vypadá, že tento problém bude do budoucna stále více palčivý. Krom sítě firmy SpaceX a její obdoby od Amazonu se chystají i další a nyní tu máme projekt SpaceMobile.
 
 
Vodafone a Rakuten chtějí využít vesmírnou síť SpaceMobile od AST & Science, která umožní, abychom se s využitím standardních mobilních telefonů připojovali prostřednictvím satelitů umístěných na nízké oběžné dráze. Právě AST & Science drží rozsáhlé patentové portfolio a potřebné technologie, které to umožní. 
 
 
Výhoda je zřejmá, satelitní síť nebudou moci zasáhnout obvyklé přírodní katastrofy. Nezničí ji požár ani zemětřesení či jiná událost jako v případě pozemní sítě. Pro firmy Vodafone a Rakuten je ale pochopitelně největší lákadlo to, že dle odhadů žije na Zemi kolem 5 miliard lidí, kteří se pohybují v oblastech s nedostatečným či rovnou chybějícím mobilním signálem. Pokud tedy ten zrovna nebude k dispozici z pozemních věží, jejich práci převezmou satelity. Zapotřebí tak nebudou žádné speciální telefony a ani nebude třeba mít nad sebou otevřené nebe. 
 
SpaceMobile plánuje nabídnout nejdříve 4G služby po celém světě a Vodafone zde figuruje především jako bohatý investor, ale také jako strategický partner s důležitými znalosti o technice, provozu, apod. Rakuten je zase jeden z hlavních mobilních operátorů v Japonsku, takže v tom celém figuruje v podobné pozici jako Vodafone. 
 
Technologie SpaceMobile byla již otestována v praxi pomocí satelitu BlueWalker 1, který byl vypuštěn v dubnu předchozího roku a právě jeho raketa je na úvodním snímku. Potřebné satelity budou vyráběny v zařízení firmy AST v Texasu, ale my se nedozvíme, kolik jich bude potřeba pro vytvoření celoplanetární sítě. Logicky ale budou létat velice nízko, což znamená, že jich bude zapotřebí mnoho, aby nad uživatelem vždy byl alespoň jeden v dosahu (či spíše více než jeden). To se ale dozvíme až někdy příště s tím, že síť SpaceMobile bude spuštěna "v průběhu příštích let". 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Jack Dorsey, CEO Twitteru, daroval na boj s COVID-19 téměř 30 % svého jmění Jack Dorsey, CEO Twitteru, daroval na boj s COVID-19 téměř 30 % svého jmění
Bohatí lidé se často účastní filantropických projektů a v případě boje proti COVID-19 nyní hraje prim Jack Dorsey, který je CEO Twitteru. Ten se totiž rozhodl věnovat celou miliardu dolarů, což je skoro třetina jeho jmění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto
Dnes se podíváme na herní počítačovou myš Cooler Master MM711, která už na první pohled zaujme svým netradičním zpracováním. Má totiž velkou část svého pláště nahoře i dole děravou jak řešeto.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Autonomní vozy Nuro R2 smí v Kalifornii na silnice bez záložního řidiče Autonomní vozy Nuro R2 smí v Kalifornii na silnice bez záložního řidiče
Nuro je teprve druhou společností v Kalifornii, které bylo dovoleno jezdit s autonomními vozy bez záložního řidiče. Brzy tak budou dovážet nákupy z nejrůznějších obchodů v okolí až k zákazníkům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery
Po 26 letech mění doména corp.com svého majitele. Tím novým bude Microsoft a její koupí vyřeší jeden nepříjemný 20 let starý bezpečnostní problém. Ten trápil zejména mobilní zařízení přistupující k podnikovým sítím z Internetu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Google Chrome 81 přichází opožděně, nabídne podporu Web NFC Google Chrome 81 přichází opožděně, nabídne podporu Web NFC
Internetový prohlížeč Google Chrome měl vyjít už před několika týdny, kvůli koronavirové pandemii se ale objevuje až teď. Navíc nemá polovinu změn, které měl dostat. Přesto získáváme podporu Web NFC i další vylepšení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala