reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Vstupujete do svazku dobrovolně? ANO

, , článek
Vstupujete do svazku dobrovolně? ANO
Tuto otázku můžeme slyšet téměř denně na úřadech. V přeneseném smyslu ji můžete vidět i na vašem počítači, pokud se snažíte pracovat se svazky diskovými. Tento článek se vám pokusí objasnit problematiku správy disků, abyste věděli, co odpovědět, až se vás počítač zeptá: “Operace smaže všechna data. Chcete opravdu provést?“
Do této kategorie se řadí software, který je možné stáhnout ze stránek výrobců úložných zařízení, nebo uvolněné verze placených programů. Zpravidla nabízí pouze omezené množství funkcí. Ty od výrobců nám pomáhají s instalací nového hardwaru, vytvářením a mazáním oddílů a svazků nebo s jejich kopírováním. Za všechny jmenujme Data Lifeguard Tools od WD nebo DiscWizard od Seagate.


Partition Manager podruhé

Opakování je sice matka moudrosti, v tomto případě se ovšem vracíme k Paragon Software z jiného důvodu. Na jejich stránkách si můžete stáhnout i volnou verzi Managera – 9.0 Expres. Tento nástroj vám zdarma nabízí kromě expresního a snadného vytváření nových oddílů i změnu jejich velikosti „za běhu“, což může být mnohdy užitečná vlastnost. Změna se provádí jednoduchým využitím volného místa a pokud se jedná o systémový disk, proběhne po restartu počítače. Aplikace také umí vytvořit bootovací optický disk, který lze následně využít při kopírování či obnově diskových oddílů. Trochu chudší, přesto zajímavá utilitka.

Nyní se už pojďme podívat, co dokáží volně šíření správci prostoru v našem počítači.


Spravujte otevřeně s open source


Pokud jste měli pocit, že v článku chybí zmínka o Linuxech, tato kapitola to určitě napraví. Jelikož je Linux open source operační systém, a v podstatě každý může přispět svou troškou do mlýna, je jeho distribucí a souborových systémů větší množství. Nebudeme se zabývat jejich bližším popisem, zasvěcení vědí a těm méně znalým bychom jen motali hlavu. Uživatelé Windows by však měli vědět, že i oni mohou směle používat diskové správce založené na jiných OS a to třeba pomocí bootovacích CD, v případě Linuxu tzv. LiveCD. Někomu by se mohl tento způsob zdát málo komfortní, ale určitě ho oceníte v případě poškození nebo ztráty oddílu.


Ntfsresize

Jak název napovídá, jedná se o unixovou utilitu, která umí měnit velikost souborového systému NTFS, a to bez ztráty dat. Podporuje všechny známé verze až po Vistu, zvládá kontrolu struktury a umožní změny i v případě nálezu vadných sektorů. Tato pomůcka je součástí většího balíku ntfsprogs vyvinutého pro lepší správu dat Windows pod Linuxem a najdete v něm ještě např. ntfsclone pro efektivní klonování NTFS oddílů nebo ntfsundelete pro obnovu smazaných souborů.


GNU Parted

Propracovanější program pro správu dat nejen pod Linuxem (také FreeBSD a BeOS) se skládá ze dvou součástí – libparted, souboru knihoven a parted (příkazový řádek s ukazatelem stavu). S aplikací můžete vytvářet, kontrolovat, kopírovat a měnit velikost většiny souborových systémů Linuxu a Windows kromě NTFS. Pro jeho správu je třeba kombinovat práci Parted s předchozími ntfsprogs. GNU Parted existuje ve dvou základních verzích, které se liší ve ztvárnění parted – GParted a QtParted. První z nich naleznete mezi nástroji na LiveCD a druhou pouze v některých linuxových distribucích.


GParted


Partition Logic

Tento zajímavý prográmek z řad volného softwaru byl velmi oblíben mezi uživateli ještě v loňském roce. Od té doby bohužel nebyl upravován, proto jeho funkce zaostávají a popularita klesá. Pracuje na bázi méně známého operačního systému Visopsys a bootuje se z CD (nebo z Floppy). S oddíly můžete pracovat podobně jako v předchozích případech, tedy umožňuje vytvářet, mazat, kopírovat nebo měnit jejich velikost.

Stárnutí programu se projevuje v nedostatečné podpoře hardwaru, nespolupracuje s některými novějšími a většími SATA disky. Z hlediska souborových systémů zvládá pouze ty založené na MBR. Některé umí jen formátovat (FAT16/32, EXT2), na jiných jen měnit velikost (NTFS, swap). Autoři na stránkách slibují nedostatky odstranit, ale již téměř rok se nic neděje. Přesto je to utilita zajímavá a stále stojí za vyzkoušení.

Tímto bychom dnešní výčet softwaru pro rozšířenou správu disků ukončili. Není v našich silách pojmout všechny, ale věříme, že ty nejdůležitější jste tu našli.
reklama
reklama
reklama
reklama