www.svethardware.cz
>
>
>

Vulkan 1.0 je tu, AMD i NVIDIA mají první ovladače

Vulkan 1.0 je tu, AMD i NVIDIA mají první ovladače
, , aktualita
Khronos Group na konci minulého roku slíbila, že nové API Vulkan, nástupce OpenGL, bude vypuštěno již brzy. Trvalo to tedy ještě téměř dva měsíce, ale nakonec jsme se dočkali, je tu Vulkan 1.0, pro nějž si AMD i NVIDIA připravily beta ovladače.
K oblíbeným
reklama
Finální verze Vulkan slíbená na konci minulého roku tedy navazuje na OpenGL jako multiplatformní API, které bude podporovat jednak různé operační systémy a pak i různé grafické architektury, tedy nejen ty od AMD, NVIDIA, Intel či další spojené s x86. Konsorcium Khronos Group, do nějž patří právě firmy AMD, Apple, ARM, Intel, NVIDIA, Samsung a jiné, včera vypustilo první hotovou verzi, pro niž si AMD již připravilo ovladače Radeon Software, tedy zatím v betaverzi. A je jasné, že s jeho podporou počítají i ostatní členové skupiny Khronos, jichž je po celém světě více než 100.

Raja Koduri, šéf divize Radeon Technologies Group, při této příležitosti přinesl i krátké vyjádření. V něm se píše, že Vulkan API je k dispozici od včerejšího dne a současně začal Khronos autorizovat vypouštění veřejných verzí aplikací a ovladačů, které jsou založeny na tomto API. AMD toho tedy ihned využilo a vypustilo své ovladače, které lze využít pod operačními systémy Windows 7, 8.1 a 10 (32 a 64bit) a s grafickými kartami generací HD 7700/7900 až po nejmodernější Fury. Koduri se také nezapomněl pochlubit, že Khronos přímo staví na API Mantle, které vyvinulo právě AMD. Své ovladače má také NVIDIA.

Již dříve jsme se také dozvěděli, že Vulkan bude probírán především na chystané akci Game Developers Conference 2016, která odstartuje 14. března v San Francisku. Můžeme tak očekávat, že na GDC 2016 bude prezentována řada her, které budou s novým API kompatibilní. Vývojáři mohou využít příslušné SDK LunarG vytvořené za přispění firmy Valve, které je už k dispozici.

Na Steamu je již také k dispozici hra Talos: Principle od Croteam, kterou si také již můžete zahrát ve verzi pro Vulkan. S tímto API počítá také engine Unity a herní společnosti jako Oxide Game, LucasArts, Blizzard, Electronic Arts nebo Epic Games.

Zdroj: Khronos Group
reklama
Nejnovější články
Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy Astronomové mají šanci pozorovat supernovu a vznik neutronové hvězdy
Neutronové hvězdy jsou samy o sobě jedny z nejzajímavějších objektů našeho vesmíru. Měly blízko k tomu, aby se staly černou dírou, ale namísto toho jsou z nich neuvěřitelně husté koule. Nyní nám jde o vznik jedné takové z velice vzácného objektu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000 MSI už nyní ukázalo své desky s X570 pro Ryzen 3000
Základní desky s čipovými sadami X570 a potažmo i s jinými pro Ryzen 3000 by se měly odhalit až tehdy, když AMD zavelí. Nicméně společnost MSI už ukázala své nové desky, a to pěkně podrobně ve videu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz? Objevil se další test údajného CPU Ryzen 3000, bude i 5 GHz?
Už za pouhé čtyři dny nám Lisa Su představí nové 7nm procesory Ryzen 3000 a doufejme také karty s GPU Navi. Nové procesory tak už musí někde být testovány a lze očekávat, že nejnovější informace už mohou mít reálný podklad.
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
ARM ukončilo spolupráci s Huawei kvůli nařízení Trumpa ARM ukončilo spolupráci s Huawei kvůli nařízení Trumpa
Administrativa Donalda Trumpa nařídila ukončení spolupráce americkým firmám s čínskou společností Huawei kvůli obchodní válce a obavám z různých forem špionáže. Spolupráci tak ukončilo dokonce i britské ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů