www.svethardware.cz
>
>
>

Vulkan 1.0 je tu, AMD i NVIDIA mají první ovladače

Vulkan 1.0 je tu, AMD i NVIDIA mají první ovladače
, , aktualita
Khronos Group na konci minulého roku slíbila, že nové API Vulkan, nástupce OpenGL, bude vypuštěno již brzy. Trvalo to tedy ještě téměř dva měsíce, ale nakonec jsme se dočkali, je tu Vulkan 1.0, pro nějž si AMD i NVIDIA připravily beta ovladače.
K oblíbeným
reklama
Finální verze Vulkan slíbená na konci minulého roku tedy navazuje na OpenGL jako multiplatformní API, které bude podporovat jednak různé operační systémy a pak i různé grafické architektury, tedy nejen ty od AMD, NVIDIA, Intel či další spojené s x86. Konsorcium Khronos Group, do nějž patří právě firmy AMD, Apple, ARM, Intel, NVIDIA, Samsung a jiné, včera vypustilo první hotovou verzi, pro niž si AMD již připravilo ovladače Radeon Software, tedy zatím v betaverzi. A je jasné, že s jeho podporou počítají i ostatní členové skupiny Khronos, jichž je po celém světě více než 100.

Raja Koduri, šéf divize Radeon Technologies Group, při této příležitosti přinesl i krátké vyjádření. V něm se píše, že Vulkan API je k dispozici od včerejšího dne a současně začal Khronos autorizovat vypouštění veřejných verzí aplikací a ovladačů, které jsou založeny na tomto API. AMD toho tedy ihned využilo a vypustilo své ovladače, které lze využít pod operačními systémy Windows 7, 8.1 a 10 (32 a 64bit) a s grafickými kartami generací HD 7700/7900 až po nejmodernější Fury. Koduri se také nezapomněl pochlubit, že Khronos přímo staví na API Mantle, které vyvinulo právě AMD. Své ovladače má také NVIDIA.

Již dříve jsme se také dozvěděli, že Vulkan bude probírán především na chystané akci Game Developers Conference 2016, která odstartuje 14. března v San Francisku. Můžeme tak očekávat, že na GDC 2016 bude prezentována řada her, které budou s novým API kompatibilní. Vývojáři mohou využít příslušné SDK LunarG vytvořené za přispění firmy Valve, které je už k dispozici.

Na Steamu je již také k dispozici hra Talos: Principle od Croteam, kterou si také již můžete zahrát ve verzi pro Vulkan. S tímto API počítá také engine Unity a herní společnosti jako Oxide Game, LucasArts, Blizzard, Electronic Arts nebo Epic Games.

Zdroj: Khronos Group
reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek