www.svethardware.cz
>
>
>

Vulkan 1.0 je tu, AMD i NVIDIA mají první ovladače

Vulkan 1.0 je tu, AMD i NVIDIA mají první ovladače
, , aktualita
Khronos Group na konci minulého roku slíbila, že nové API Vulkan, nástupce OpenGL, bude vypuštěno již brzy. Trvalo to tedy ještě téměř dva měsíce, ale nakonec jsme se dočkali, je tu Vulkan 1.0, pro nějž si AMD i NVIDIA připravily beta ovladače.
K oblíbeným
reklama
Finální verze Vulkan slíbená na konci minulého roku tedy navazuje na OpenGL jako multiplatformní API, které bude podporovat jednak různé operační systémy a pak i různé grafické architektury, tedy nejen ty od AMD, NVIDIA, Intel či další spojené s x86. Konsorcium Khronos Group, do nějž patří právě firmy AMD, Apple, ARM, Intel, NVIDIA, Samsung a jiné, včera vypustilo první hotovou verzi, pro niž si AMD již připravilo ovladače Radeon Software, tedy zatím v betaverzi. A je jasné, že s jeho podporou počítají i ostatní členové skupiny Khronos, jichž je po celém světě více než 100.

Raja Koduri, šéf divize Radeon Technologies Group, při této příležitosti přinesl i krátké vyjádření. V něm se píše, že Vulkan API je k dispozici od včerejšího dne a současně začal Khronos autorizovat vypouštění veřejných verzí aplikací a ovladačů, které jsou založeny na tomto API. AMD toho tedy ihned využilo a vypustilo své ovladače, které lze využít pod operačními systémy Windows 7, 8.1 a 10 (32 a 64bit) a s grafickými kartami generací HD 7700/7900 až po nejmodernější Fury. Koduri se také nezapomněl pochlubit, že Khronos přímo staví na API Mantle, které vyvinulo právě AMD. Své ovladače má také NVIDIA.

Již dříve jsme se také dozvěděli, že Vulkan bude probírán především na chystané akci Game Developers Conference 2016, která odstartuje 14. března v San Francisku. Můžeme tak očekávat, že na GDC 2016 bude prezentována řada her, které budou s novým API kompatibilní. Vývojáři mohou využít příslušné SDK LunarG vytvořené za přispění firmy Valve, které je už k dispozici.

Na Steamu je již také k dispozici hra Talos: Principle od Croteam, kterou si také již můžete zahrát ve verzi pro Vulkan. S tímto API počítá také engine Unity a herní společnosti jako Oxide Game, LucasArts, Blizzard, Electronic Arts nebo Epic Games.

Zdroj: Khronos Group
reklama
Nejnovější články
QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI
Společnost QNAP si připravila nový dvoudiskový model NAS, který je určený pro běžné zákazníky a nabízí dvoujádrový procesor Intel J4005. QNAP se také chlubí umělou inteligencí pro rozpoznávání obrazu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S Zjevil se Intel H510 pro procesory Rocket Lake-S
Plány Intelu na tento rok, pokud jde o desktopové procesory, jsou poněkud nejasné. Víme o dvou rodinách, a sice Comet Lake-S a Rocket Lake-S. Jak se ale na trhu doplní, kdy přijdou a kam je Intel nasměruje, to se uvidí.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž AMD Radeon RX 5600 XT je tu, ovšem se specifikacemi je potíž
I když společnost AMD jistě mnohé potěšila tím, že umožnila výrobcům karet zvednout takty GPU i pamětí, vnesla tím zároveň na trh zmatek. K zákazníkům se mohou dostat karty s různými BIOSy a to je potíž.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se? HP Instant Ink: tisk jako služba, vyplatí se?
Společnost HP už delší dobu nabízí program Instant Ink, který by se dal označit za "tisk jako službu" už jen proto, že zákazníci zde platí měsíční paušály. Ovšem co za své peníze dostanou a vyplatí se to?
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy Mobilní osmijádro Intel Core i9-10980HK má první testy
Dalším zajímavým procesorem, který si pro nás chystá společnost Intel, je osmijádrový mobilní čip Intel Core i9-10980HK. Ten díky Hyper-Threadingu zvládne zpracovat až 16 vláken najednou a známe už i první testy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů