www.svethardware.cz
>
>
>

Vulkan nabízí ray tracing: pracuje na RT jádrech, ale nevyžaduje je

Vulkan nabízí ray tracing: pracuje na RT jádrech, ale nevyžaduje je
, , aktualita
Khronos Group představuje pro své grafické API rozšíření Vulkan Ray Tracing, jehož účel je naprosto zřejmý. A jak se dalo očekávat, jde o multiplatformní podobu ray tracingu, která ani nezávisí na konkrétním hardwaru. 
K oblíbeným
reklama
Díky Vulkan Ray Tracing se tak může vykreslování grafiky pomocí ray tracingu dále rozšiřovat, i když je zřejmé, že API od Khronosu i nadále zůstane spíše okrajovou záležitostí, a to zvláště v případě PC. Autoři jako obvykle sází na to, že jejich API je určeno pro více platforem a není ani závislé na konkrétním hardwaru, i když se dozvídáme, že je založeno právě na technologiích NVIDIA RTX. Ostatně díky tomu dokáže využít jádra RT, takže na GeForce RTX bude výsledná hra či obecně software fungovat lépe a rychleji, ale pracovat může i na jiném grafickém hardwaru. Nicméně to v podstatě platí i pro ray tracing implementovaný NVIDIÍ, který může běžet na GeForce GTX, ale z hlediska výkonu je to v podstatě nepoužitelné. 
 
 
Khronos také hlásí, že zatím jde o předběžnou implementaci ray tracingu a očekává od vývojářů zpětnou vazbu prostřednictvím platforem GitHub či Slack a až poté budou specifikace dokončeny a nabídnuty ve finální verzi.  
 
Daniel Koch z Khronos Group uvádí, že celková architektura Vulkan Ray Tracing bude lidem již seznámeným s existujícími API pro ray tracing velice povědomá, díky čemuž bude usnadněno i portování, ale jsou tu i nové funkce. Jde také o více rozšíření, z nichž některá jsou volitelná, jako třeba nový GLSL (OpenGL shading language), GLSL_EXT_ray_tracing či GLSL_EXT_ray_query. 
 
Plnou podporu Khronosu už vyjádřila společnost AMD a rovněž NVIDIA, která má už od dnešního dne nabízet první betaverze příslušných ovladačů. Vedle toho svůj zájem vyjádřily i společnosti Electronic Arts, Epic Games, IMG a Intel. 
 
Více se dozvíte na blogu Khronosu.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5 Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5
Malinké počítače jako Raspberry Pi dostaly velmi zajímavou konkurenci, Aaeon PICO-WHU4. Při malých rozměrech překvapí velmi výkonným hardwarem. Je tu totiž 4jádrový procesor Intel Core i5 a podporuje až 16 GB paměti RAM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek4 komentáře