Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vybíráme základní desku: důležité rady a přehled výrobců

21.3.2005, Jan Dudek, článek
Vybíráme základní desku: důležité rady a přehled výrobců
Minule jsem si vybírali procesor, v následující sérii článků se pokusíme vybrat nejvhodnější základní desku. Mainboardy jsou asi nejproblémovější komponenty celého počítače, proto při výběru musíme postupovat velmi obezřetně. Kolem základních desek je podobně jako u procesorů mnoho mýtů, kterými se často nevědomky řídíme.
Nejrozšířenější desky (vhodné i pro méně znalé uživatele)

V České republice lze teoreticky sehnat skoro všechny značky základních desek, které se vyrábějí, ale jen asi čtveřice je opravdu rozšířená a obecně známá. Nejprodávanější značkou je bezpochyby MSI, za kterou je ihned v závěsu prémiový ASUS. Vedle této TOP 2 lze velmi snadno sehnat základní desky Gigabyte a Soltek. Pokud chcete „tuningovat“ (overclocking či ladění nastavení BIOSU) váš počítač a řadíte se spíše do skupiny nepříliš zkušených uživatelů, vyberte si jednu z těchto čtyř značek, jsou oproti dalším ve výčtu nejvíce user-friendly, zejména MSI a ASUS.


ASUS

– www.asus.com

Snad nejstarší značka základních desek na českém trhu. Dlouhá léta byla, a pro mnohé stále je, vrcholem kvality. V poslední době to však není přesné. ASUS vyrábí velmi širokou paletu mainboardů od nejdražších high-end řešení po nejlevnější desky kolem tisícikoruny. Kvalita samozřejmě klesá s cenou. Obecně však platí, že pro procesory Intel jsou desky ASUS nejlepší - stačí se podívat na zahraniční, ale i české HW weby - jak sbírají ocenění.

Pro AMD jsou ASUSy spíše průměrné a někdy se mohou objevit i problémy. Výbava desek je bohatá, technická podpora slušná a počet marketingových „technologií“ (např. A.I. funkce) velký. Overclockng a stabilita na vysokých frekvencích je zejména u Intelu bezprecedentní. Výhodou ASUSů (ale i MSI) je snadné přetaktování pro méně znalé uživatele. Nevýhodou ASUSů je kromě slabších AMDček i poměrně vysoká cena u high-end modelů. Pro příznivce exotického Pentia M bude ASUS brzo nabízet redukce pro patici Socket 479 na své základní desky.


MSI

– www.msi.com.tw

Věčný rival ASUSu a jednička na českém trhu. Češi si na MSI oblíbili velmi dobrý poměr cena/výkon, přesto ani tato značka nepatří mezi nejlevnější. MSI se řadí spíše do prémiových značek, ale kvalita modelů je kolísavá. V dnešní době jsou velmi uznávané desky MSI u high-end AMD (zejména pak verze s nForce 4 SLI), ale některé levnější desky se ji příliš nepovedly. Co se týče vybavení, supportu a user-friendly funkcí je na tom MSI obdobně jako ASUS. Pro začínající uživatele jsou k dispozici marketingové „technologie“ jako je Core Cell.


Gigabyte

– www.giga-byte.com

Jedná se o zajímavou alternativu k první dvojici. Kvalitou Gigabyte nezaostává, jen overclocking možnosti nejsou zas tak dobré. Výrobce nabízí opravdu nepřebernou paletu desek s celým spektrem čipsetů. Zajímavostí je u některých modelů zdvojený BIOS a napájení. Desky jsou dobře k dostání a mají dokonce o malinko lepší poměr cena/výkon než MSI. Výbava je desek skoupější. Jedná se o velice solidní boardy.


Soltek

– www.soltek.com.tw

Pro některé už Solteky mohou představovat neznačku, ale stále se jedná o velmi dobré desky, které jsou ČR dobře dostupné. Nabízí z uvedené čtveřice nejlepší ceny a i přetaktovací možnosti jsou docela dobré. Na druhou stranu v nabídce nenaleznete top čipsety (pro Soltek nForce 4 či Intel 925 neexistuje) a výbava desek je spíše slabší. Kupodivu, pokud chcete desku s čipsetem VIA, tak si u Solteku přijdete na svou, třeba jako první nabízí VIA K8T890 pro Socket 754.

Desky pro overclockery

Pokud na cenu příliš nehledíte a chcete být na LAN party hardwarově IN, doporučuji vám desky ABIT, EPoX nebo DFI. Jsou běžně k dostání, i když se nejedná o úplnou masovku. Desky se vyznačují výtečnými přetaktovacími možnostmi a stabilitou na vysokých frekvencích. Společným rysem těchto značek je však vysoká cena, která je na stejné nebo někdy i trošku vyšší úrovni než ASUS (který byl dlouhá léta považován za nejdražší).


ABIT

– www.abit.com.tw

Z uvedené trojice asi nejběžnější a nejvíce user-friendly (ale jsou i modely, které příliš „přítulné“ nastavní nemají). Z hlediska overclockingu vhodný i pro začínající uživatele. Na druhou stranu jsou desky velmi stabilní, bohaté na výbavu a skvělé na overclocking. Největší slabinou je cena a absence low-end řešení. Osobně léta desku ABIT používám a jsem s ní nad míru spokojený.


EPoX

– www.epox.com.tw

EPoX vyrábí low-end i high-end řešení. U levných desek cena nijak nevybočuje z průměru, ale u high-end se vyrovná ABITu i ASUSu. Jedná se hlavně o desky pro nejvíce zkušené uživatelé, kteří chtějí mít nad svou deskou maximální kontrolu. EPoX postrádají jakékoliv ulehčující finesy pro začínající uživatele. Na druhou stranu lze na těchto deskách z procesoru i pamětí vymáčknout maximum.

Na důkaz extremních přetaktovacích možností se podívejte na tento obrázek (zde link - http://premium1.uploadit.org/fredyama//9NPA470.gif), jednomu majiteli této desky se povedlo přetaktovat HyperTransport (Socket 939) na 470 MHz. Jen pro doplnění - základní frekvence je 200 MHz a u jiných desek se maximálně dosahuje 300 MHz. EPoXy se v kategorii top značek vyznačují poměrně velkou mírou reklamací – až 10 – 15% (značky ASUS, MSI, Gigabyte se pohybují pod 10 %).


DFI

– www.dfi.com.tw

Opět velmi drahé řešení, které ještě nedávno patřilo spíše do low-endu. V dnešní době se jedná o top základní desky, které osloví především příznivce progamingu a fandy „tuningu“. Pokud máte v case plexisklo, „milión“ světýlek a chcete se se svým miláčkem na LAN Party chlubit, tak DFI nabízí desky (série příhodně nazvaná LanParty), které mají UV senzitivní sloty a ve tmě krásně září. Nejenže jsou tyto mainboardy na pohled hezké, ale navíc patří funkčně mezi špičku. Podle zahraničních testů jsou DFIčka nejlepšími deskami pro AMD K8. V Intelech však už tak nevynikají (tam je nejlepší ASUS). Největší slabinou desek je logicky cena, která se pohybuje v některých případech i lehce nad ASUSem.