www.svethardware.cz
>
>
>

Výrobce iPhonů čelí v Indii násilným protestům, neplatí lidem výplaty

Výrobce iPhonů čelí v Indii násilným protestům, neplatí lidem výplaty
, , aktualita
Je dobře známo, že Apple si sám o sobě nevyrábí iPhony, ty mu vyrábí výrobní partneři. Jeden z nich, společnost Wistron, neplatí svým zaměstnancům slíbené výplaty, což vyústilo v násilné protesty a ničení výrobního zařízení.
K oblíbeným
reklama
Společnost Apple si své mobilní telefony iPhone nevyrábí sama, ale nechává to na výrobních partnerech, kterými jsou např. společnosti Foxconn nebo Pegatron. Jednou z dalších společností je i tchajwanský Wistron, který spustil výrobu v indické Narasepuře blízko Bengaluru. Zdejším zaměstnancům ale nedával takové výplaty, které jim slíbil. Někteří měli slíbeno 21 tisíc rupií (cca 6100 Kč), ale říkají, že za první měsíc dostali jen 16 tisíc (4700 Kč) a další tři měsíce se jejich výplata smrskla na 12 tisíc (3500 Kč). A to hovoříme o výše postavených a vzdělanějších pracovnících. Ty na nižších pozicích hovoří o pouhých 8000 rupiích (2300 Kč), případně takřka o neplacení výplat. 500 rupií (150 Kč) je i na indické poměry v podstatě nic. Není divu, že jsou lidé nespokojeni, což přerostlo až v násilné nepokoje.
 
 
V sobotu začalo na noční směně protestovat téměř všech 2000 pracovníků, kteří se pustili do násilné demolice továrny a výrobního zařízení. Škody se nyní odhadují na přibližně 7 mil. USD (150 mil. Kč). To by stačilo na 25000 slíbených platů vzdělanějších pracovníků. Výroba iPhonů je tak prozatím pozastavena a společnost Apple už spustila vlastní vyšetřování incidentu a toho, zda Wistron opravdu porušil pravidla zacházení se zaměstnanci, kterým neplatil tolik, kolik měl. Jak se k tomu Wistron postaví, může ovlivnit další spolupráci s firmou i to, zda v příštím roce rozjede výrobu dalšího modelu iPhonu. Továrna v Naraseuře je jednou ze dvou indických továren společnosti pro výrobu iPhonů a její kapacita je zhruba 5-10 milionů telefonů ročně (to je asi 2,5-5 % produkce iPhonů).
 
Sama Indie by sem ráda nalákala další firmy, a jak řekl Navkendar Singh z IDC, "Indie potřebuje Apple, protože pokud se ukáže, že i Apple vyrábí v Indii, pak zde může vyrábět kdokoli." Wistron ale nebude jediným výrobcem iPhonů v Indii, protože továrnu na tyto telefony zde chce postavit i tradiční partner Pegatron.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ICON už vyrábí domy pomocí 3D tisku i v Texasu ICON už vyrábí domy pomocí 3D tisku i v Texasu
Společnost ICON začala pro amerického developera 3Strands stavět domy pomocí 3D tisku. Ty by měly být bezpečnější, být odolnější vůči požáru a jiným přírodním živlům. Po Mexiku tak jde o druhý velký projekt.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů