www.svethardware.cz
>
>
>
>

Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000

Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000
, , aktualita
Nástup paměťového standardu DDR5 přinese vítanou možnost opět skokově posunout výkon, respektive reálnou datovou propustnost moderních PC. Nejde jen o efektivní takty, ale právě o nich bude tato aktualita. 
K oblíbeným
reklama
S paměťmi DDR5 se v případě PC platforem pravděpodobně nejdříve setkáme díky Intelu a jeho generaci Alder Lake-S, kterou i dle nejnovějších informací očekáváme na trhu letos. Zato konkurenční AMD stále ještě pro nejbližší generace zřejmě počítá se Zen 3 (či Zen 3+), a tedy i DDR4, nicméně i Intel by měl v případě generace Alder Lake v rámci postupného přechodu na nový standard podporovat i DDR4, ale ještě uvidíme, jaké budou detaily. 
 
 
Výrobci paměťových modulů se už ale pochopitelně těší a začínají se předhánět v tom, kdo nám poskytne rychlejší moduly. Netrvalo dlouho a máme tu i DDR5-10000, čili paměti pracující na fyzickém taktu 5000 MHz, zatímco standard má začít na DDR5-4800 s plánem škálovat na DDR5-6400 a mluvilo se i o DDR5-8400.
 
Paměti DDR5 tak ještě ani nenastoupily na trh, nemáme je jak využít a už tu máme výhled na DDR5-10000, čili více než dvojnásobný efektivní takt v porovnání s výchozí verzí standardu. Mluví o něm konkrétně čínský výrobce Netac, který sám začal paměťové produkty vyrábět teprve v roce 2018 a nedávno dle svých slov dostal první zásilku pamětí DDR5 od Micronu, a to zatím ještě inženýrské vzorky tvořené pomocí 1z procesu, čili procesu, který se už blíží k hranici 10nm. 
 
Dle Micronu by přitom paměti DDR5 měly i bez zvýšení taktu nabídnout 1,36x zvýšení propustnosti oproti DDR4, což je bezesporu důsledek dvoukanálové architektury použité v rámci samotných modulů. Když k tomu přidáme zvýšený takt základních DDR5-4800, pak už jen ty by měly oproti DDR4-3200 nabídnout 1,87násobnou propustnost. Dvoukanálové DDR5-10000 by tak mohly nabídnout propustnost 160 GB/s, což zcela odpovídá takové GeForce GTX 1060 5GB.
 
Netac si ale může samozřejmě jen tahat tričko a je otázka, kdy se DDR5-10000 reálně objeví. Časem velice pravděpodobně nastoupí, ovšem asi to nebude v dohledné době, jako možná spíše až ke konci životního cyklu jejich standardu, ale uvidíme. Těžko ale půjde o běžně využívané moduly, jako spíše o specialitky, stejně jako jsou dnes třeba DDR4-5333. 
 
Zdroj: PC Gamer


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek
Značka SteelSeries oznámila novou herní myš, která se chce zalíbit nejrůznějším typům hráčů. Přesností a rychlostí potěší milovníky FPS, velká nabídka tlačítek se zase hodí pro RPG. K dispozici jsou také voděodolné spínače.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30 Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30
Další novinkou společnosti Lenovo je rychlý herní monitor Legion Y25g-30. Ten se může pochlubit opravdu velmi vysokou obnovovací frekvencí 360 Hz. Nebude mu chybět ani podpora technologie Nvidia G-Sync.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti
Nvidia dnes uvedla nové grafické čipy GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti. V tomto případě šlo o mobilní nasazení, takže můžeme očekávat TGP v rozmezí 35 W až 80 W. V případě modelu Ti se můžeme těšit na 2560 CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H
Intel už dříve slíbil brzký nástup nových procesorů Tiger Lake-H s až osmi jádry, což dnes plní a oficiálně je uvádí na trh. Jde tak o první mobilní 10nm procesory s tolika fyzickými jádry a ty se uplatní v řadě nových PC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake
Pokud jde o herní konzole využívající hardware x86, pak máme obvykle na mysli spíše něco od AMD. Nová One Xplayer je však založena na běžných mobilních procesorech Intel Tiger Lake s grafikou generace Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek