Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let

Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let
, , aktualita
Poptávka po vysokokapacitních pevných discích je vysoká a jejich výrobci se dle toho budou snažit dostat na trh nové technologie co nejdříve, aby měli mít co nabídnout ve světě, v němž už na řadě trhů převzaly vládu elektronické paměti. 
K oblíbeným
reklama
Pevné disky jsou možná z pohledu běžných uživatelů stále méně a méně zajímavé. Pokud je ti dnes kupují, pak už spíše jen pro zálohování dat, ať už s diskem uloženým v šuplíku, nebo v lokálním NAS serveru. Mlsně pokukujeme spíše po stále výkonnějších SSD, které dnes už dokáží téměř plně využít i rozhraní PCIe 4.0 x4, ovšem pro účely cloudů, serverů a zkrátka pro podniky jsou HDD stále důležité a to zvláště nearline disky. Takto se označují výkonné disky, které vedle SSD představují levné a vysokokapacitní úložiště pro data, která musí být neustále k dispozici, ale nejde o jejich primárně využívaný zdroj. 
 
 
Zvyšování kapacity pevných disků je možné realizovat dvěma způsoby. Buď se přidají další plotny, anebo se zvýší hustota záznamu. A byla to Toshiba, kdo s pomocí helia do disků dokázal jako první nacpat devět ploten, přičemž by nemuselo trvat dlouho, aby se toto číslo zaokrouhlilo na deset, a to díky novému typu skleněných ploten. A kupodivu by se jejich počet nemusel zastavit ani na deseti, neboť výrobci disků už si od dodavatelů (Hoya a jiní) vyžádali i vzorky ploten s tloušťkou pod 0,5 mm, které by umožnily využít i 12 nebo snad více ploten v klasickém 3,5" formátu. 
 
Vedle toho jde ale i o zvyšování hustoty záznamu pomocí nových technologií, mezi něž patří především zbrusu nové způsoby záznamu jako HAMR, MAMR či obecně EAMR - Energy-Assisted Magnetic Recording, kde se využívá vnější energie pro připravení magnetické vrstvy pro záznam. Seagate už dříve hlásil, že jeho HAMR umožní výrobu 50TB i větších disků. Tento vývoj ale byl doposud velice trnitý a připomínal technologii extrémní ultrafialové litografie, která se také chystala na nástup na trh mnoho let. 
 
Výše zmíněná společnost Hoya potvrzuje, že bude vyrábět jak plotny speciálně pro technologii HAMR i tenké verze pro disky s více než devíti plotnami. Předpokládá také, že sklo se postupně stane převládajícím materiálem pro výrobu ploten, a to právě proto, že se díky svému tepelnému odporu více než hliníkové slitiny hodí pro laserový HAMR a také je možné ho použít pro tenčí plotny. Při použití mikrovlnné technologie MAMR však tepelný odpor nehraje velkou roli, takže v případě těchto disků není tak jisté, že jejich výrobce přejde na skleněné plotny. 
 
Analytici z Trendfocus, společnosti zaměřující se speciálně na úložné technologie, věří, že poptávka po nearline pevných discích poroste a konkurenční boj se bude přiostřovat. Díky tomu lze očekávat, že první komerčně dostupný 24TB disk přijde někdy v roce 2022. Ale zda jej připraví WD, Seagate, nebo Toshiba, to se ještě uvidí. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář