Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let

Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let
, , aktualita
Poptávka po vysokokapacitních pevných discích je vysoká a jejich výrobci se dle toho budou snažit dostat na trh nové technologie co nejdříve, aby měli mít co nabídnout ve světě, v němž už na řadě trhu převzaly vládu elektronické paměti. 
K oblíbeným
reklama
Pevné disky jsou možná z pohledu běžných uživatelů stále méně a méně zajímavé. Pokud je ti dnes kupují, pak už spíše jen pro zálohování dat, ať už s diskem uloženým v šuplíku, nebo v lokálním NAS serveru. Mlsně pokukujeme spíše po stále výkonnějších SSD, které dnes už dokáží už téměř plně využít i rozhraní PCIe 4.0 x4, ovšem pro účely cloudů, serverů a zkrátka pro podniky jsou HDD stále důležité a to zvláště z nearline disky. Takto se označují výkonné disky, které vedle SSD představují levné a vysokokapacitní úložiště pro data, která musí být neustále k dispozici, ale nejde o jejich primárně využívaný zdroj. 
 
 
Zvyšování kapacity pevných disků je možné realizovat dvěma způsoby. Buď se přidají další plotny, anebo se zvýší hustota záznamu. A byla to Toshiba, kdo s pomocí helia do disků dokázal jako první nacpat devět ploten, přičemž by nemuselo trvat dlouho, aby se toto číslo zaokrouhlilo na deset, a to díky novému typu skleněných ploten. A kupodivu by se jejich počet nemusel zastavit ani na deseti, neboť výrobci disků už si od dodavatelů (Hoya a jiní) vyžádali i vzorky ploten s tloušťkou pod 0,5 mm, které by umožnily využít i 12 nebo snad více ploten v klasickém 3,5" formátu. 
 
Vedle toho jde ale i o zvyšování hustoty záznamu pomocí nových technologií, mezi něž patří především zbrusu nové způsoby záznamu jako HAMR, MAMR či obecně EAMR - Energy-Assisted Magnetic Recording, kde se využívá vnější energie pro připravení magnetické vrstvy pro záznam. Seagate už dříve hlásil, že jeho HAMR umožní výrobu 50TB i větších disků. Tento vývoj ale byl doposud velice trnitý a připomínal technologii extrémní ultrafialové litografie, která se také chystala na nástup na trh mnoho let. 
 
Výše zmíněná společnost Hoya potvrzuje, že bude vyrábět jak plotny speciálně pro technologii HAMR i tenké verze pro disky s více než devíti plotnami. Předpokládá také, že sklo se postupně stane převládajícím materiálem pro výrobu ploten, a to právě proto, že se díky svému tepelnému odporu více než hliníkové slitiny hodí pro laserový HAMR a také je možné ho použít pro tenčí plotny. Při použití mikrovlnné technologie MAMR však tepelný odpor nehraje velkou roli, takže v případě těchto disků není tak jisté, že jejich výrobce přejde na skleněné plotny. 
 
Analytici z Trendfocus, společnosti zaměřující se speciálně na úložné technologie, věří, že že poptávka po nearline pevných discích poroste a konkurenční boj se bude přiostřovat. Díky tomu lze očekávat, že první komerčně dostupný 24TB disk přijde někdy v roce 2022. Ale zda jej připraví WD, Seagate, nebo Toshiba, to se ještě uvidí. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google odhalil zero-day zranitelnost ve Windows, kterou zneužívají útočníci Google odhalil zero-day zranitelnost ve Windows, kterou zneužívají útočníci
Windows 10 i starší verze systému obsahují významnou chybu zabezpečení, o které poprvé informoval Google. Vzhledem k tomu, že chybu údajně aktivně zneužívají hackeři, se rozhodl dát Microsoftu na vyřešení pouze týden. Oprava nejspíš přijde až 10. listopadu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nástupce pro DJI Mavic Mini odhalen v předstihu. Nahrává ve 4K Nástupce pro DJI Mavic Mini odhalen v předstihu. Nahrává ve 4K
Výrobce DJI příští týden uvede na trh nový kompaktní dron, který v nabídce nahradí aktuální Mavic Mini. Ponese jednodušší název DJI Mini 2 a jeho parametry, design či cenu známe v předstihu již nyní.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře