reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let

, , aktualita
Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let
Poptávka po vysokokapacitních pevných discích je vysoká a jejich výrobci se dle toho budou snažit dostat na trh nové technologie co nejdříve, aby měli mít co nabídnout ve světě, v němž už na řadě trhů převzaly vládu elektronické paměti. 
Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let
Pevné disky jsou možná z pohledu běžných uživatelů stále méně a méně zajímavé. Pokud je ti dnes kupují, pak už spíše jen pro zálohování dat, ať už s diskem uloženým v šuplíku, nebo v lokálním NAS serveru. Mlsně pokukujeme spíše po stále výkonnějších SSD, které dnes už dokáží téměř plně využít i rozhraní PCIe 4.0 x4, ovšem pro účely cloudů, serverů a zkrátka pro podniky jsou HDD stále důležité a to zvláště nearline disky. Takto se označují výkonné disky, které vedle SSD představují levné a vysokokapacitní úložiště pro data, která musí být neustále k dispozici, ale nejde o jejich primárně využívaný zdroj. 
 
 
Zvyšování kapacity pevných disků je možné realizovat dvěma způsoby. Buď se přidají další plotny, anebo se zvýší hustota záznamu. A byla to Toshiba, kdo s pomocí helia do disků dokázal jako první nacpat devět ploten, přičemž by nemuselo trvat dlouho, aby se toto číslo zaokrouhlilo na deset, a to díky novému typu skleněných ploten. A kupodivu by se jejich počet nemusel zastavit ani na deseti, neboť výrobci disků už si od dodavatelů (Hoya a jiní) vyžádali i vzorky ploten s tloušťkou pod 0,5 mm, které by umožnily využít i 12 nebo snad více ploten v klasickém 3,5" formátu. 
 
Vedle toho jde ale i o zvyšování hustoty záznamu pomocí nových technologií, mezi něž patří především zbrusu nové způsoby záznamu jako HAMR, MAMR či obecně EAMR - Energy-Assisted Magnetic Recording, kde se využívá vnější energie pro připravení magnetické vrstvy pro záznam. Seagate už dříve hlásil, že jeho HAMR umožní výrobu 50TB i větších disků. Tento vývoj ale byl doposud velice trnitý a připomínal technologii extrémní ultrafialové litografie, která se také chystala na nástup na trh mnoho let. 
 
Výše zmíněná společnost Hoya potvrzuje, že bude vyrábět jak plotny speciálně pro technologii HAMR i tenké verze pro disky s více než devíti plotnami. Předpokládá také, že sklo se postupně stane převládajícím materiálem pro výrobu ploten, a to právě proto, že se díky svému tepelnému odporu více než hliníkové slitiny hodí pro laserový HAMR a také je možné ho použít pro tenčí plotny. Při použití mikrovlnné technologie MAMR však tepelný odpor nehraje velkou roli, takže v případě těchto disků není tak jisté, že jejich výrobce přejde na skleněné plotny. 
 
Analytici z Trendfocus, společnosti zaměřující se speciálně na úložné technologie, věří, že poptávka po nearline pevných discích poroste a konkurenční boj se bude přiostřovat. Díky tomu lze očekávat, že první komerčně dostupný 24TB disk přijde někdy v roce 2022. Ale zda jej připraví WD, Seagate, nebo Toshiba, to se ještě uvidí. 
 


reklama
reklama
reklama