reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let

1.10.2020, Jan Vítek, aktualita
Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let
Poptávka po vysokokapacitních pevných discích je vysoká a jejich výrobci se dle toho budou snažit dostat na trh nové technologie co nejdříve, aby měli mít co nabídnout ve světě, v němž už na řadě trhů převzaly vládu elektronické paměti. 
Pevné disky jsou možná z pohledu běžných uživatelů stále méně a méně zajímavé. Pokud je ti dnes kupují, pak už spíše jen pro zálohování dat, ať už s diskem uloženým v šuplíku, nebo v lokálním NAS serveru. Mlsně pokukujeme spíše po stále výkonnějších SSD, které dnes už dokáží téměř plně využít i rozhraní PCIe 4.0 x4, ovšem pro účely cloudů, serverů a zkrátka pro podniky jsou HDD stále důležité a to zvláště nearline disky. Takto se označují výkonné disky, které vedle SSD představují levné a vysokokapacitní úložiště pro data, která musí být neustále k dispozici, ale nejde o jejich primárně využívaný zdroj. 
 
 
Zvyšování kapacity pevných disků je možné realizovat dvěma způsoby. Buď se přidají další plotny, anebo se zvýší hustota záznamu. A byla to Toshiba, kdo s pomocí helia do disků dokázal jako první nacpat devět ploten, přičemž by nemuselo trvat dlouho, aby se toto číslo zaokrouhlilo na deset, a to díky novému typu skleněných ploten. A kupodivu by se jejich počet nemusel zastavit ani na deseti, neboť výrobci disků už si od dodavatelů (Hoya a jiní) vyžádali i vzorky ploten s tloušťkou pod 0,5 mm, které by umožnily využít i 12 nebo snad více ploten v klasickém 3,5" formátu. 
 
Vedle toho jde ale i o zvyšování hustoty záznamu pomocí nových technologií, mezi něž patří především zbrusu nové způsoby záznamu jako HAMR, MAMR či obecně EAMR - Energy-Assisted Magnetic Recording, kde se využívá vnější energie pro připravení magnetické vrstvy pro záznam. Seagate už dříve hlásil, že jeho HAMR umožní výrobu 50TB i větších disků. Tento vývoj ale byl doposud velice trnitý a připomínal technologii extrémní ultrafialové litografie, která se také chystala na nástup na trh mnoho let. 
 
Výše zmíněná společnost Hoya potvrzuje, že bude vyrábět jak plotny speciálně pro technologii HAMR i tenké verze pro disky s více než devíti plotnami. Předpokládá také, že sklo se postupně stane převládajícím materiálem pro výrobu ploten, a to právě proto, že se díky svému tepelnému odporu více než hliníkové slitiny hodí pro laserový HAMR a také je možné ho použít pro tenčí plotny. Při použití mikrovlnné technologie MAMR však tepelný odpor nehraje velkou roli, takže v případě těchto disků není tak jisté, že jejich výrobce přejde na skleněné plotny. 
 
Analytici z Trendfocus, společnosti zaměřující se speciálně na úložné technologie, věří, že poptávka po nearline pevných discích poroste a konkurenční boj se bude přiostřovat. Díky tomu lze očekávat, že první komerčně dostupný 24TB disk přijde někdy v roce 2022. Ale zda jej připraví WD, Seagate, nebo Toshiba, to se ještě uvidí. 
 


reklama