www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>
>

Výrobci základních desek: kdo přežil a kdo ne

Výrobci základních desek: kdo přežil a kdo ne
, , článek
Základní desky jsou jako jedna z nejdůležitějších částí počítače stále velkým tématem, a tak se podíváme na jejich vývoj s ohledem na výrobce. Při té příležitosti si připomeneme ty, kteří už tu nejsou.
K oblíbeným
reklama
Existují různá období vývoje osobních počítačů, v nichž můžeme mluvit o dominanci určitých výrobců základních desek, kteří nemají svou pozici nikdy jistou, stejně jako ostatní výrobci počítačového hardwaru. Však takový Abit, kdysi velmi oblíbená firma vyrábějící kvalitní základní desky, svůj souboj s ostatními prohrál, ustoupil ze scény a nakonec během roku 2008 zkrachoval. Z trhu přitom zmizel velmi rychle, stačil mu na to z našeho hlediska právě jen rok 2008, na jehož začátku ještě představoval nové modely.
- základní deska PCChips P33G se sadou SiS671FX - výbava pro Core 2 Duo


Vedle výrobců základních desek můžeme vzpomínat také na výrobce čipových sad, jejichž modely pro procesory Intel a AMD již bez výjimky patří jen do minulosti, k čemuž však nepřispěl konkurenční boj mezi nimi samotnými, ale spíše vývoj PC hardwaru směřující k čím dál větší integraci funkcí čipových sad do procesorů. Takový Intel už postupem času ztratil zájem na tom, aby jiní výrobci jako SiS nebo VIA produkovali čipové sady pro jeho procesory, a tak jim prostě neumožnil je dále vyrábět, a stejnou cestou se vydalo i AMD. Nedá se přitom říci, že by to bylo k neprospěchu věci, však mnozí, kteří se na přelomu tisíciletí potýkali se základními deskami značky PC Chips s čipy SiS (a samozřejmě nejen s nimi), by mohli vyprávět, co to jsou skutečné problémy s kompatibilitou hardwarových komponent. Problémy se ale v těchto dobách nevyhýbaly ani renomovaným výrobcům a můžeme říci, že dnes se s nekompatibilitou komponent setkáme spíše výjimečně, a situace je tak daleko lepší.
- Abit AX78 (AMD 770 + SB600) - jedna z posledních desek této firmy -


Jací výrobci desek nám tedy dnes zbyli? Z pohledu do nabídek českých obchodů by se mohlo zdát, že jich je jen pár, a to konkrétně ASRock, Asus, Gigabyte a MSI. Dnes jde skutečně o čtveřici nejvíce viditelných výrobců základních desek a řada obchodů se omezuje právě na ně, ale to neznamená, že nelze koupit také desky od jiných výrobců, a to především firem EVGA, Sapphire, SuperMicro, Biostar či Tyan. Z toho jsou firmy SuperMicro a Tyan spíše výrobci serverových desek a EVGA i Sapphire u nás nenabízí ani deset modelů.

Anketa: Nejoblíbenější výrobce základních desek: pořadí Gigabyte, Asus, MSI, ASRock

Co se tedy týče hlavních výrobců základních desek ATX pro desktopové počítače, máme tu celkem 5 hlavních: velkou čtyřku ASRock, Asus, Gigabyte, MSI a pak Biostar. Co se tedy podělo se značkami jako EPoX, Abit, DFI, ZOTAC, XFX, Shuttle, Soltek, PNY, Leadtek, Soyo či Chaintek? Některé prostě zanikly a jiné jen přestaly vyrábět desky pro maloobchod či je už nenabízí na našem trhu. My se v dnešním článku podíváme také na historii některých z nich. Ale nedříve ke zmíněné velké čtyřce, která má podobné zaměření, ale i původ.
reklama
Nejnovější články
Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí
Společnost Neuralink Elona Muska se snaží vyvinout rozhraní, které umožní přenášet signály z mozku do různých zařízení. Má pomoci např. paralyzovaným lidem znovu ovládat své končetiny. Prozatím ale umožňuje opicím hrát hru Pong.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG
Samsung Electronics podle nejnovějších spekulací jedná s LG Display o nákupu OLED panelů pro své televizory. Důvodem k tomuto překvapivému rozhodnutí by měla být rostoucí cena LCD panelů, které Samsung dosud upřednostňoval.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače
Chtělo by se říci spíše "relativně levné", neboť přepínač či switch může být pro někoho zboží, za něž je ochoten utratit nanejvýš pár stovek. Rychlý Ethernet ale není levný, i když 130 dolarů za 2,5GbE switch už není tak moc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej
Facebook není v této době jediný, koho se týká další velký únik dat. Shodou okolností jde opět o cca půl miliardy uživatelských účtů, jejichž data jsou nyní k dispozici. Někdo se tak nyní snaží obohatit jejich prodejem. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU
Nedávno by se nad tím nikdo nepozastavil, ale nyní působí reklama Intelu na mobilní procesory Core, v níž se ukazuje MacBook Pro, poněkud komicky. A to zvláště ve světle nové reklamní kampaně Intelu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře