www.svethardware.cz
>
>
>
>

Výtrysk koronární hmoty během války ve Vietnamu zřejmě odpálil až tisíce min

Výtrysk koronární hmoty během války ve Vietnamu zřejmě odpálil až tisíce min
, , aktualita
Výtrysky koronární hmoty představují jedno z velice reálných nebezpečí přicházejících z vesmíru, kterému musí čelit moderní člověk. Nyní se ukázalo, že Slunce mohlo demonstrovat svou sílu i za války ve Vietnamu. 
reklama
Přenést se můžeme do roku 1972, kdy americký prezident Richard Nixon podepsal rozkaz k provedení operace Pocket Money. Ta realizovala plán nasadit na 11 tisíc mořských min u pobřeží Severního Vietnamu, čímž by Američané mohli blokovat námořní zásobovací trasy svého protivníka. Tyto miny byly vyrobeny tak, aby detonovaly v reakci na změny v okolním tlaku, hluk projíždějících lodí a pak i na to, jak ty dokáží v blízkosti min sedících na dně ovlivnit magnetické pole Země. Je tak celkem jasné, k čemu míříme. 
 
erupce zachycená Solar Dynamics Observatory
 
Výtrysk koronární hmoty vysílá pryč od Slunce masu nabitých částic, která tak pochopitelně může doputovat i k Zemi. Ta nám sice poskytuje ochranu díky svému magnetickému poli, ale pokud je výtrysk silný, ta nemusí stačit. Pak se mohou dít věci a v naší době je největším strašákem ovlivnění rozvodných sítí elektřiny a poškození, nebo rovnou zničení velkých transformačních stanic, jejichž náhrada by mohla trvat i roky. 
 
Vraťme se ale do Vietnamu, kde 4. srpna roku 1972 najednou zdánlivě bez příčiny explodovaly položené miny a dle nového výzkumu zveřejněného ve Space Weather za to s velkou pravděpodobností může nezvykle vysoká aktivita Slunce v té době. 
 
Studie od Delores Knipp z University of Colorado se opírá o archívy Amerického námořnictva a svědectví důstojníků dohlížejících nad operací Pocket Money. Ty sami přihlíželi explozím min z paluby letounu, který letěl podél pobřeží u Hon La. Viděli tucty explozí naráz a odhaduje se, že odpáleno či případně poškozeno takto mohlo být i několik tisíc min.
 
NASA přitom v té době provozovala program Apollo, takže přirozeně sledovala aktivitu Slunce, aby měla přehled o tom, co může hrozit astronautům na misi k Měsíci. Zrovna 4. srpna 1972 však už bylo naštěstí po misi Apollo 16 a teprve se připravovalo Apollo 17, takže ve vesmíru nebyl nikdo, koho by nabité částice ze Slunce mohly ohrožovat. NASA však zaznamenala řadu podivných měření a jako obvykle se také ukázala nezvykle silná polární záře. 
 
Událost z roku 1972 tak dle Delores Knipp patří do stejné "ligy" jako známá událost popsaná astronomem Carringtonem v roce 1859, největší geomagnetická bouře zaznamenaná v moderní historii. Nicméně právě i bouře z roku 1972, kdyby se nyní opakovala, by mohla způsobit velké škody, ať už přímé na elektronice a rozvodných sítích, tak následné ekonomické, nehledě na typicky lidské projevy v potemnělých městech, jako je rabování. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: leden 2019 Doporučené PC sestavy: leden 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek
Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus
Společnost Samsung inovovala nabídku svých SSD disků. Nová řada 970 EVO Plus nahrazuje původní 970 EVO novými 96vrstvými V-NAND čipy a zvyšuje přenosové rychlosti i hodnoty náhodného přístupu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu
Výrobcem dronů DJI nyní otřásá velký skandál, který ho může stát opravdu nemalé peníze. Desítky zaměstnanců se totiž zúčastnily obrovského provizního podvodu. Zaměstnanci si tak přišli na spoustu peněz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI
Máme zde další převratnou technologii spojenou s elektromobily a jejich nabíjením. Stojí za nimi startup GBatteries, který slibuje nabití 60kWh akumulátoru v řádu několika málo minut, přičemž úlohu zde hraje systém umělé inteligence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi
Sagittarius A* známe jako velice silný zdroj rádiového záření uprostřed naší galaxie a obvykle se označuje za supermasivní černou díru. Nyní se ukázalo, že silné proudy tohoto záření mohou být namířeny přímo na Zemi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek