www.svethardware.cz
>
>

Vyzařováním tepla do vesmíru za efektivnější klimatizaci

Vyzařováním tepla do vesmíru za efektivnější klimatizaci
, , aktualita
Ve snaze tvořit energeticky efektivnější zařízení se vyvíjejí stále nové technologie a nyní nám půjde o téma zefektivnění ochlazování budov pomocí systémů klimatizací, které v USA mají mít 14% podíl na veškeré spotřebované energii.reklama
Zefektivněním klimatizačních systémů by se tak mohlo značně ušetřit a společnost SkyCool Systems k tomu chce využít jednu pozoruhodnost, jíž se vyznačuje atmosféra Země. Díky ní by mohla část energie vyzařovat přímo do vesmíru, k čemuž budou zapotřebí speciální zrcadla. 
 
 
Tato zrcadla jsou totiž schopna dosáhnout nižší teploty, než jakou má okolní vzduch, což je vlastnost, kterou můžeme sami pozorovat v běžném životě. Za chladných rán totiž občas musíme seškrabávat námrazu ze skel svých automobilů, nebo se můžeme kochat bílým zbarvením trávy, ačkoliv si možná neuvědomujeme, že okolní teplota vzduchu v noci ani neklesla pod nulu. 
 
Důvod je ten, že pokud nějaký povrch vyzařuje v infračerveném spektru mezi vlnovými délkami 8 až 13 mikrometrů (jde o spodní část dlouhovlnného spektra), atmosféra šíření takového záření téměř nijak neovlivňuje, a to tak může skoro nerušeně putovat až do vesmíru. 
 
 
Hlavní problém pro SkyCool Systems byl ale ten, jak docílit kýženého efektu za denního světla, a to i pod přímým slunečním svitem. Vyřešit to měla svými vysoce efektivními zrcadly, o nichž říká, že jejich povrchovou teplotu může udržovat 4,9 °C pod teplotou okolního vzduchu. Vedle vyzařování infračerveného záření jsou totiž tato zrcadla schopna odrážet 97 % slunečního světla (předpokládáme, že ve viditelném spektru), což sice samo o sobě na provoz klimatizace stačit nebude, ale ta může být díky tomu výrazně energeticky efektivnější, a to ušetřením 40,1 W na čtverečný metr zrcadla. 
 
Dle výpočtů amerického Ministerstva energetiky provedených už v roce 2012 by taková zarcadla mohla srazit energetické potřeby klimatizačních systémů celkově o 10 až 20 procent, i když je jasné, že na druhé straně tu jsou náklady na pořízení a údržbu takových zrcadel, která v podstatě vytvoří další chladicí okruh a k tomu bude dle nákresu zapotřebí také další výměník pro primární okruh a pumpa pohánějící chladicí médium. Dle samotné firmy SkyCool Systems by modelová dvoupatrová kancelářská budovat mohla ušetřit až 20 procent za energie pro provoz klimatizace, avšak už se nezmiňuje o tom, jaké náklady lze očekávat, a tedy i jaká může být návratnost investice. 
 
reklama
Nejnovější články
Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.) Uhodni a vyhraj: chladič procesoru (19.2.)
Máte přehled v počítačovém hardwaru? Rádi stavíte počítače? Prošlo Vám rukama již mnoho komponent? V tom případě si nenechte uniknout dnešní hádanku. Pokud jako první napíšete do diskuze, jaký chladič procesoru je na fotografii, získáte jej.
Dnes, soutěž, Karel Polívka26 komentářů
AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake AMD přichází s SoC Ryzen V1000, konkurencí i pro Intel Gemini Lake
Společnost AMD si připravila novou řadu System on Chip, které označuje za Ryzen V1000 a my víme, že půjde o konkurenci pro Intel Gemini Lake. Uplatnit se tak mohou v nettopech, netboocích či jiných úsporných počítačích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách Tepelný rezonátor z MIT: nekonečný zdroj energie využívá změny v teplotách
Výzkumníci z MIT přišli s prototypem zařízení, které nazývají tepelný rezonátor. Ten dokáže vyrábět elektrickou energii na základě variací v okolní teplotě, čímž jde v podstatě o bezedný zdroj energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty" Remaster hry System Shock pozastaven, tvůrci "sjeli z cesty"
V roce 2015 se objevil projekt, který nám měl nakonec přinést modernizovanou verzi hry System Shock. O té můžeme mluvit jako o jednom z hlavních milníků ve vývoji počítačových her, který jejich svět pomohl změnit. Nyní je ale tento projekt ohrožen.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu Astronomové mohou sledovat utišující se masivní bouři na Neptunu
Neptun je v našem systému možná trošku opomíjeným obrem, který nemá velké prstence jako Saturn a ani obrovskou skvrnu a tak úžasné zbarvení jako Jupiter. Panuje však na něm velice divoké počasí s nejrychlejšími větry, které se kdy podařilo změřit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek