www.svethardware.cz
>
>

Vyzařováním tepla do vesmíru za efektivnější klimatizaci

Vyzařováním tepla do vesmíru za efektivnější klimatizaci
, , aktualita
Ve snaze tvořit energeticky efektivnější zařízení se vyvíjejí stále nové technologie a nyní nám půjde o téma zefektivnění ochlazování budov pomocí systémů klimatizací, které v USA mají mít 14% podíl na veškeré spotřebované energii.reklama
Zefektivněním klimatizačních systémů by se tak mohlo značně ušetřit a společnost SkyCool Systems k tomu chce využít jednu pozoruhodnost, jíž se vyznačuje atmosféra Země. Díky ní by mohla část energie vyzařovat přímo do vesmíru, k čemuž budou zapotřebí speciální zrcadla. 
 
 
Tato zrcadla jsou totiž schopna dosáhnout nižší teploty, než jakou má okolní vzduch, což je vlastnost, kterou můžeme sami pozorovat v běžném životě. Za chladných rán totiž občas musíme seškrabávat námrazu ze skel svých automobilů, nebo se můžeme kochat bílým zbarvením trávy, ačkoliv si možná neuvědomujeme, že okolní teplota vzduchu v noci ani neklesla pod nulu. 
 
Důvod je ten, že pokud nějaký povrch vyzařuje v infračerveném spektru mezi vlnovými délkami 8 až 13 mikrometrů (jde o spodní část dlouhovlnného spektra), atmosféra šíření takového záření téměř nijak neovlivňuje, a to tak může skoro nerušeně putovat až do vesmíru. 
 
 
Hlavní problém pro SkyCool Systems byl ale ten, jak docílit kýženého efektu za denního světla, a to i pod přímým slunečním svitem. Vyřešit to měla svými vysoce efektivními zrcadly, o nichž říká, že jejich povrchovou teplotu může udržovat 4,9 °C pod teplotou okolního vzduchu. Vedle vyzařování infračerveného záření jsou totiž tato zrcadla schopna odrážet 97 % slunečního světla (předpokládáme, že ve viditelném spektru), což sice samo o sobě na provoz klimatizace stačit nebude, ale ta může být díky tomu výrazně energeticky efektivnější, a to ušetřením 40,1 W na čtverečný metr zrcadla. 
 
Dle výpočtů amerického Ministerstva energetiky provedených už v roce 2012 by taková zarcadla mohla srazit energetické potřeby klimatizačních systémů celkově o 10 až 20 procent, i když je jasné, že na druhé straně tu jsou náklady na pořízení a údržbu takových zrcadel, která v podstatě vytvoří další chladicí okruh a k tomu bude dle nákresu zapotřebí také další výměník pro primární okruh a pumpa pohánějící chladicí médium. Dle samotné firmy SkyCool Systems by modelová dvoupatrová kancelářská budovat mohla ušetřit až 20 procent za energie pro provoz klimatizace, avšak už se nezmiňuje o tom, jaké náklady lze očekávat, a tedy i jaká může být návratnost investice. 
 
reklama
Nejnovější články
Ataribox Joystick je oslava retra Ataribox Joystick je oslava retra
Vše nasvědčuje tomu, že chystaná Ataribox nebude jen další obyčejná znovuzrozená konzole. Naposledy jsme se dozvěděli, že AMD pro ni přichystala speciální SoC a nyní se můžeme pokochat připravovaným joystickem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro
Společnost Gigabyte představila desku X299 AORUS Gaming 7 Pro, která je určena pro nejnovější procesory Intel Core X Series pro patici LGA 2066. Budeme si tak do ní moci umístit i 18jádrový model Core i9 7980XE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch
Na Kickstarteru se objevila kampaň týkající se herní konzole s prostým názvem Pip. Jde o variaci na úspěšné Nintendo Switch, která je založena na hardwaru Raspberry Pi, přičemž zdaleka nepůjde pouze o samotné hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions
V zahraničním obchodě Newegg zlevnil procesor Ryzen 7 1800X v akci Black Friday na pouhých 319 dolarů, což je slušné procento dolů ze základní ceny 500 dolarů, ovšem zrovna tento procesor aktuálně výrazně zlevňuje i u nás. Kde a o kolik?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: robot Atlas předvedl salto vzad Video: robot Atlas předvedl salto vzad
Boston Dynamics se nebojí schopnosti a dovednosti svých robotů ukázat velmi efektivně. Dočkali jsme se tak videa, ve kterém se předvádí již dlouhou dobu známý humanoidní robot Atlas. Tentokrát ale zvládne udělat i salto vzad. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář