www.svethardware.cz
>
>

Výzkumníci přišli s tažným paprskem pro biology

Výzkumníci přišli s tažným paprskem pro biology
, , aktualita
Tažný paprsek, neboli tractor beam, patří především do povědomí příznivců sci-fi a především série Star Trek. O fikci ale už ani tak nejde a nyní se dá tato technologie využít pro lepší a šetrnější manipulaci s organismy.
K oblíbeným
reklama
Na úvod je třeba poznamenat, že tažný paprsek plnil stránky zpravodajských serverů také před dvěma lety, kdy s ním přišli brněnští výzkumníci. V jejich případě šlo o zařízení, které dokáže manipulovat s malými předměty a neumí je pouze tahat směrem k sobě, ale také tlačit od sebe. Nyní ale jde o výsledek práce fyziků z University of Bielefeld, kteří svou technologii vyvinuli pro fluorescenční mikroskopii ve supervysokém rozlišení. Ta dokáže poskytovat záběry živých buněk nebo malých organismů v rozlišení, které bylo dříve dosažitelné pouze elektronovými mikroskopy. Hlavní rozdíl je v tom, že elektronové mikroskopy nám umožní sledovat pouze již neživé buňky. Pozorované objekty je nutné znehybnit a připravit pro pozorování, ovšem fyzické omezení pohybu je dokáže velice nepříznivě ovlivnit, což platí třeba pro červené krvinky. Pokud je zkusíme třeba uzavřít mezi sklíčka, jsou zničeny dříve, než je někdo má vůbec šanci sledovat.
studie rozložení genetického materiálu uvnitř bakterie E.coli (Robin Diekmann)


Právě zde nastupuje nová technologie, která má fungovat jako optická pinzeta. Ta se přidá k primárnímu nástroji využívajícímu fluorescenční materiál, který se v buňkách po osvícení laserem rozsvítí a vědci tak mohou zkoumat trojrozměrnou strukturu buněk. Vedle toho je tu nově druhý laserový paprsek, který funguje jako optická past schopna uzavřít jedinou buňku a ovládat její natočení a pozici. Robin Diekmann, spoluautor projektu, k tomu říká, že laserový paprsek vytváří v buňce síly, které ji udržují v jeho středu. Má jít prostě o znehybnění buňky díky vratné síle.

S pomocí této metody bylo nejdříve experimentováno s kuličkou pěnového polystyrenu, kterou paprsek dokázal udržet na jednom místě a ve vzduchu, i když jen několik mikrometrů nad povrchem. To ale pro buňky či bakterie bohatě stačí a díky tomu je možné pořizovat jejich snímky z několika stran a ostřit na různá jejich místa v prostoru. To proto, že už je možné s buňkami libovolně otáčet v trojrozměrném prostoru, takže ve výsledku mohlo být studováno třeba rozložení genetického materiálu v bakterii E.coli v mikronovém rozlišení.

Diekmann chce nyní se svými kolegy použít fluorescenční mikroskopii a svou optickou pinzetu pro studium buněk v různých fázích jejich života. Bude také sledovat, co probíhá při jejich infekci patogeny.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Intel Horse Ridge: SoC řídící qubity ve kvantových počítačích Intel Horse Ridge: SoC řídící qubity ve kvantových počítačích
Intel ukázal SoC s označením Horse Ridge, které by nás sice mohlo zmást a navést do produktového portfolia společnosti AMD, ale jeho volba má svou logiku. Sloužit bude pro účely řízení qubitů kvantových počítačů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD chce brzy získat 10 % serverového trhu a dále růst mezi desktopy AMD chce brzy získat 10 % serverového trhu a dále růst mezi desktopy
AMD má nyní velice dobrou výchozí pozici zvláště pro růst na serverovém trhu, kde hrubý výkon jejích CPU EPYC druhé generace nemá konkurenci. Firma tak cílí na brzké dosažení 10% podílu. A co desktopy?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i9-10900K a Z490 nastoupí prý v dubnu Core i9-10900K a Z490 nastoupí prý v dubnu
Tak trochu jsme je sice očekávali na začátku příštího roku, nicméně nové procesory Comet Lake-S od Intelu pod vedením Core i9-10900K s deseti jádry mají nastoupit na trh během druhého kvartálu a nejspíše v dubnu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
2K Games vytvořili nové studio pro oživení série Bioshock 2K Games vytvořili nové studio pro oživení série Bioshock
Společnost 2K Games se rozhodla znovu oživit sérii Bioshock, a to pochopitelně pomocí zbrusu nového titulu, který ovšem nebude vyvíjet žádné z existujících studií. Vytvořeno bylo pro tento účel zcela nové. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA si zaregistrovala značku Hopper, bude to další generace? NVIDIA si zaregistrovala značku Hopper, bude to další generace?
Opět se objevilo příjmení Hopper, které patřilo Grace Hopper, americké průkopnici počítačových věd. Je tak velice pravděpodobné, že takto se bude označovat příští generace NVIDIE po Ampere. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář