www.svethardware.cz
>
>

Výzkumníci přišli s tažným paprskem pro biology

Výzkumníci přišli s tažným paprskem pro biology
, , aktualita
Tažný paprsek, neboli tractor beam, patří především do povědomí příznivců sci-fi a především série Star Trek. O fikci ale už ani tak nejde a nyní se dá tato technologie využít pro lepší a šetrnější manipulaci s organismy.
K oblíbeným
reklama
Na úvod je třeba poznamenat, že tažný paprsek plnil stránky zpravodajských serverů také před dvěma lety, kdy s ním přišli brněnští výzkumníci. V jejich případě šlo o zařízení, které dokáže manipulovat s malými předměty a neumí je pouze tahat směrem k sobě, ale také tlačit od sebe. Nyní ale jde o výsledek práce fyziků z University of Bielefeld, kteří svou technologii vyvinuli pro fluorescenční mikroskopii ve supervysokém rozlišení. Ta dokáže poskytovat záběry živých buněk nebo malých organismů v rozlišení, které bylo dříve dosažitelné pouze elektronovými mikroskopy. Hlavní rozdíl je v tom, že elektronové mikroskopy nám umožní sledovat pouze již neživé buňky. Pozorované objekty je nutné znehybnit a připravit pro pozorování, ovšem fyzické omezení pohybu je dokáže velice nepříznivě ovlivnit, což platí třeba pro červené krvinky. Pokud je zkusíme třeba uzavřít mezi sklíčka, jsou zničeny dříve, než je někdo má vůbec šanci sledovat.
studie rozložení genetického materiálu uvnitř bakterie E.coli (Robin Diekmann)


Právě zde nastupuje nová technologie, která má fungovat jako optická pinzeta. Ta se přidá k primárnímu nástroji využívajícímu fluorescenční materiál, který se v buňkách po osvícení laserem rozsvítí a vědci tak mohou zkoumat trojrozměrnou strukturu buněk. Vedle toho je tu nově druhý laserový paprsek, který funguje jako optická past schopna uzavřít jedinou buňku a ovládat její natočení a pozici. Robin Diekmann, spoluautor projektu, k tomu říká, že laserový paprsek vytváří v buňce síly, které ji udržují v jeho středu. Má jít prostě o znehybnění buňky díky vratné síle.

S pomocí této metody bylo nejdříve experimentováno s kuličkou pěnového polystyrenu, kterou paprsek dokázal udržet na jednom místě a ve vzduchu, i když jen několik mikrometrů nad povrchem. To ale pro buňky či bakterie bohatě stačí a díky tomu je možné pořizovat jejich snímky z několika stran a ostřit na různá jejich místa v prostoru. To proto, že už je možné s buňkami libovolně otáčet v trojrozměrném prostoru, takže ve výsledku mohlo být studováno třeba rozložení genetického materiálu v bakterii E.coli v mikronovém rozlišení.

Diekmann chce nyní se svými kolegy použít fluorescenční mikroskopii a svou optickou pinzetu pro studium buněk v různých fázích jejich života. Bude také sledovat, co probíhá při jejich infekci patogeny.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář