www.svethardware.cz
>
>
>
>

Výzkumníci vyrobili mechanický Wi-Fi "vysílač" z 3D vytištěných objektů

Výzkumníci vyrobili mechanický Wi-Fi "vysílač" z 3D vytištěných objektů
, , aktualita
3D tisk byl už využit k lecčemu, ovšem jeho možnosti nás stále dokáží překvapovat, i když zde je spíše podružný vedle toho, že byl využit pro vytvoření mechanického Wi-Fi "vysílače". Ten pracuje bez použití baterie.reklama
Tento počin má na svědomí tým výzkumníků z Univerzity ve Washingronu, kteří využili vedle částí vyrobených pomocí 3D tisku už jen trošku dalšího materiálu, který si takto vyrobit nemohli. Většina částí je ale vyrobena na prosté 3D tiskárně pracující s plasty a výsledek vypadá takto: 
 
 
Nejde samozřejmě o nic, co by dokázalo nahradit Wi-Fi rozhraní v elektronice a ani to vůbec není nutné, ale v praxi by takováto zařízení mohla najít využití, a to především tam, kde zapotřebí něco měřit, a to ideálně bez použití napájení. 
 
V důsledku tak jde o zařízení, které s pomocí ozubených koleček, pružinky a vodivého filamentu coby antény mění mechanický pohyb ve Wi-Fi signál. Vytvořeno bylo několik typů, které ale fungují vždy stejně, a to čistě mechanicky bez použití elektrické energie. Tu pak může nahradit něco jiného, jako třeba proud vody nebo foukání větru, díky čemuž by pak mohla celková soustava fungovat jako průtokoměr nebo anemometr. 
 
Data jsou pak zakódována do ozubeného kolečka do jedniček a nul a to svým otáčením ovlivňuje anténu umístěnou na konci kruhové pružiny. Slovo vysílač máme výše uvedeno v uvozovkách proto, že toto zařízení v podstatě nevysílá, ale odráží okolní Wi-Fi signál, což může detekovat klasický Wi-Fi přijímač v routeru, notebooku, atp. Na počítači pak dokážeme z tohoto odraženého signálu zjistit, jak rychle se otáčí ono ozubené kolečko. 
 
 
Čistě mechanicky si tak můžeme vytvořit zařízení pro detekci všeho možného, z čehož lze dostat fyzický pohyb, který pak můžeme převést na ozubené kolečko. Mohou to tak být i jednoduchá bezdrátová tlačítka, přičemž veškerá tato zařízení budou fungovat bez elektrické energie a my si je můžeme vytisknout na 3D tiskárně, nebo si je vytvořit jinak. Tým z Univerzity ve Washingtonu využil tiskárnu MaketIt Pro 3D, což je zařízení v ceně 3000 dolarů, ale posloužit nám může cokoliv jiného, co dokáže tisknout v požadovaném rozlišení. Veškeré 3D modely jsou ke stažení zde
 
Zdroj: UW


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Smrt z přepracování? V Japonsku to vyřeší vyhrávajícími drony Smrt z přepracování? V Japonsku to vyřeší vyhrávajícími drony
Drony mohou sloužit i k poněkud netradičním účelům. V Japonsku je chtějí používat k tomu, aby pomocí vyhrávání hudby a také hlasitého bzučení ukončili pracovní dobu zaměstnanců, kteří by jinak trpěli přepracovaností, což může mít neblahé důsledky. 
9.12.2017, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Tesla si postaví vlastní AI čip pro autopilota Tesla si postaví vlastní AI čip pro autopilota
Tesla znovu změní dodavatele hardwaru pro systém zpracování dat ze senzorů, tedy čipy, na kterých běží systémy umělé inteligence. Elon Musk prohlásil, že si tyto čipy navrhne sama Tesla, aby lépe odpovídaly požadavkům automobilky. 
9.12.2017, aktualita, Milan Šurkala
Razer Portal: router pro "herní Wi-Fi" Razer Portal: router pro "herní Wi-Fi"
Společnost Razer se pustila do výroby domácích routerů a samozřejmě ne ledajakých, ale takových, které by měly imponovat především hráčům. V jejím případě jde o zařízení prodávané pod názvem Portal. 
8.12.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel pro elektrické spoje v 10nm procesorech použije kobalt Intel pro elektrické spoje v 10nm procesorech použije kobalt
Zrovna nedávno se zástupci firmy IBM vyjádřili, že měděné spoje v počítačových čipech vydrží do samotného konce technologií CMOS. Nyní však přispěchal Intel s tím, že v 10nm čipech začne používat kobalt. 
8.12.2017, aktualita, Jan Vítek
Interaktivní 3D mapa sleduje pohyb blízkých galaxií Interaktivní 3D mapa sleduje pohyb blízkých galaxií
Astronomové dali dohromady velice zajímavou 3D mapu, která zahrnuje galaxie z lokální skupiny a mapuje jejich pohyb. Mezi nimi je pochopitelně i naše Mléčná dráha, a tak se můžeme podívat, kam nás vůbec unáší. 
8.12.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář