www.svethardware.cz
>
>
>
>

Výzkumníci vyrobili mechanický Wi-Fi "vysílač" z 3D vytištěných objektů

Výzkumníci vyrobili mechanický Wi-Fi "vysílač" z 3D vytištěných objektů
, , aktualita
3D tisk byl už využit k lecčemu, ovšem jeho možnosti nás stále dokáží překvapovat, i když zde je spíše podružný vedle toho, že byl využit pro vytvoření mechanického Wi-Fi "vysílače". Ten pracuje bez použití baterie.
reklama
Tento počin má na svědomí tým výzkumníků z Univerzity ve Washingronu, kteří využili vedle částí vyrobených pomocí 3D tisku už jen trošku dalšího materiálu, který si takto vyrobit nemohli. Většina částí je ale vyrobena na prosté 3D tiskárně pracující s plasty a výsledek vypadá takto: 
 
 
Nejde samozřejmě o nic, co by dokázalo nahradit Wi-Fi rozhraní v elektronice a ani to vůbec není nutné, ale v praxi by takováto zařízení mohla najít využití, a to především tam, kde zapotřebí něco měřit, a to ideálně bez použití napájení. 
 
V důsledku tak jde o zařízení, které s pomocí ozubených koleček, pružinky a vodivého filamentu coby antény mění mechanický pohyb ve Wi-Fi signál. Vytvořeno bylo několik typů, které ale fungují vždy stejně, a to čistě mechanicky bez použití elektrické energie. Tu pak může nahradit něco jiného, jako třeba proud vody nebo foukání větru, díky čemuž by pak mohla celková soustava fungovat jako průtokoměr nebo anemometr. 
 
Data jsou pak zakódována do ozubeného kolečka do jedniček a nul a to svým otáčením ovlivňuje anténu umístěnou na konci kruhové pružiny. Slovo vysílač máme výše uvedeno v uvozovkách proto, že toto zařízení v podstatě nevysílá, ale odráží okolní Wi-Fi signál, což může detekovat klasický Wi-Fi přijímač v routeru, notebooku, atp. Na počítači pak dokážeme z tohoto odraženého signálu zjistit, jak rychle se otáčí ono ozubené kolečko. 
 
 
Čistě mechanicky si tak můžeme vytvořit zařízení pro detekci všeho možného, z čehož lze dostat fyzický pohyb, který pak můžeme převést na ozubené kolečko. Mohou to tak být i jednoduchá bezdrátová tlačítka, přičemž veškerá tato zařízení budou fungovat bez elektrické energie a my si je můžeme vytisknout na 3D tiskárně, nebo si je vytvořit jinak. Tým z Univerzity ve Washingtonu využil tiskárnu MaketIt Pro 3D, což je zařízení v ceně 3000 dolarů, ale posloužit nám může cokoliv jiného, co dokáže tisknout v požadovaném rozlišení. Veškeré 3D modely jsou ke stažení zde
 
Zdroj: UW


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát Ve vesmíru byl poprvé vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát
Pomocí experimentálního čipu vyslaného do vesmíru byl lidmi poprvé v jeho prostředí vytvořen Boseho-Einsteinův kondenzát. Ten by mohl přispět k rozšíření přehledu o fyzice a ke studiu temné hmoty a gravitačních vln. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem AMD vyjádřilo svou nespokojenost s benchmarky zveřejněnými Intelem
Intel si u firmy Principled Technologies objednal benchmarky nových Core a konkurenčních procesorů. Ty byly značně nepřesné vlivem nevhodného nastavení platforem AMD. A právě firma AMD k tomu dosud mlčela. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru Začíná mise BepiColombo: dvě sondy zítra startují na cestu k Merkuru
Evropská ESA a japonská JAXA se spojily v rámci mise BepiColombo, která má za úkol zmapovat planetu Merkur. Vzhledem k extrémním teplotním výkyvům to nebude snadné a snadná nebude ani cesta. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek