reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od wattar
Oni už zase posunuli vydání? Ach jo :­-­( Tak snad se jim to někdy podaří, zvlášť, když do toho zasahuje válka, držím palce.
Odpovědět0  0
Historicky tomu tak opravdu bylo, ale naštěstí už ani to neplatí ­(zvlášť po tom, co QNAP vydal QTS s řadou 5 ­- nyní mají 5.1.1­). V tomto směru už nějakou dobu od zákazníků spíše naopak slýcháváme, že jim systém od QNAPu příjde přívětivější, jak při prvotní instalaci, tak u práce v samotném systému a aplikací. Ale TOPové jsou obě značky, co se systému týče, takže uživatel bude spokojený v obou případech. I když, QNAP nabízí širší možnosti použití aplikací i funkcionalit, navíc i s lepším HW ­(výkon je jedna z hlavních priorit, co si budeme povídat­), takže u Synology by si měli máknout.
Odpovědět0  0
Podle mě v Synology ztratili pojem o čase a netuší, že my tady máme rok 2023, protože vydat zase další NAS jen s gigabit porty a s 3 roky starým procesorem je dost za zenitem. Ještě že QNAP bere 2,5G jako základ a do NAS to tam strkají už asi 4 roky...
Odpovědět3  0
Jo, verze 5.1 vypadá zajímavě. Mám to teď v NASce a běží to v pohodě, jako by to ani beta nebyla :)
Odpovědět0  0
Proč nepoužili procesor s vestavěným GPU pro streamování?? Každopádně v dnešní době služeb jako je Disney+, Netflix a dalších, kde se už v takové míře nehledí na stahování a ukládání filmů nebo seriálů, tak si myslím, že NAS by měla přinést víc, než jen možnost ukládat ­/ zálohovat data ­(třeba u QNAPu, NAS jde navíc použít i jako kompík, nebo pomocí HDMI z toho mít multimediální přehrávač atd.­). A 2k EUR? To už bych raději vybral TVS­-h874
Odpovědět0  0
Divím se, že je pořád baví vydávat takové srajdy. To už je lepší zvolit TS­-233 od QNAPu, kde je lepší procák a člověk ještě navíc ušetří. I když, NAS bez 2,5GbE už bych stejně nedoporučoval, takže TS­-231P3 a výše :­-­) https:­/­/www.qnap.com­/cs­-cz­/product­/?conditions=2­-11
Odpovědět0  0
Já to chápu. ZFS je ZFS, na to prostě nic nemá :­-P
Odpovědět0  0
"jako celá domácnost mám asi 1000­" ­- Jak to děláte? Já má roční spotřebu necelých 6 MW a to se snažím šetřit jak to jen jde :­-)
Odpovědět0  0
Obecně jde zálohovat zadarmo fyzická zařízení různými způsoby, třeba použitím veeam agenta apod. To že to v Hyper Data Protectoru zatím není si myslím není až taková překážka v porovnání, kdy jinak převažuje QNAP HW a SW oproti Synology.
ES řada je profi enterprise s dvěma fyzickými řadiči s režimem active­-active, jenž funguje v síti samostatně, je celkem logické, že to nebude stát pár korun.
Pro nižší ­(levnější­) segment se doporučuje real­-time SnapSync mezi dvěma NASy, kde uživatel nepřijde o data tak, jak je to v případě použití režimu active­-passive.
Odpovědět0  0
Hyper Data Protector ­- těžko hodnotit, ještě nikde nejsou konkrétní informace, každopádně spuštění backupu na QNAP Virtualizační stanici by byl bonbón na dortě.
HA active­-active má řada ES, viz QNAP web. https:­/­/www.qnap.com­/cs­-cz/
Odpovědět0  0
SW možnosti ­/ vlastnosti jsou u QNAPu obecně v širším měřítku a QTS5 ­/ QuTS hero5 jsou taky vymazlené systémy.
QNAP má HA v profi řešení aktiv­­/aktiv s dual řadiči a toto umí navíc fungovat v síti samostatně, bez potřeby serveru. Do HA typu aktiv­­/pasiv nešli, protože tam dochází ke ztrátě dat, než se obnoví komunikace v rámci druhé NAS. Pokud je potřeba synchronizace v reálném čase v dostupných NASech, pak je k dispozici SnapSync při použití QuTS hero ­­(ZFS aplikační OS­­). Obdobu ABB mají, např. co se týká serverů, tak je to Hyper Data Protector, tam má přibýt i funkce pro klasické PC a klasické servery, nejenom pro ty virtuální ­­(toto info jsem slyšel na setkání na konci loňského roku, kde QNAP měl výstavku­), pro cloudové prostředí je to pak aplikace Boxafe atd.
Bezvadná je i aplikace MARS pro komplexní řešení zálohování a obnovy Fotek Google nebo WordPressu ­(MARS je fakt, ale fakt parádní utilita­). QuTScloud je další důležité SW řešení, jenž Synology taky nemá, a tak dále…
Odpovědět0  0
M.2 NVMe disky jako datový svazek ­- to je další vlastnost, kterou často využívám na QNAP NASkách pro VMka apod., a už několik let :­-)
Odpovědět0  0
Když chci pořádnou NAS, zaměřím se na QNAP. V dnešní době by měl být základ 2,5GbE port­(y­) a nikoli 1Gb, Synology je v těchto věcech stále o pár let pozadu.
Odpovědět0  0
Vzhledem k tomu, že 2,5GbE je tady už několik let, v herních PC atd., tak pro domácí použití už delší dobu je to velmi zajímavé řešení. Je rozdíl, když mi tečou data 100MB­/s anebo 300MB­/s. Každopádně já mám doma 10G rozhraní a nedokážu si představit běžet na gigabitu, fuj.
Nevím jak je to na Slovensku, ale tady je nabídka switchů s 2,5GbE porty v hojné míře, spoustu různých modelů nabízí přímo QNAP, anebo je pak možné šáhnout i po jiných značkách.
Gen3 x1, pokud se nemýlím, tak umí 1 GB­/s ­- v NAS pro domácí použití si myslím, že dostačující. A komu to nestačí, může zvolit výkonnejší QNAP NAS model. V mém třeba běží 2x 1TB M.2 NVMe v RAID0 ­(datová proupstnost 8GB­/s­) kvůli VM atd., ale to už je QNAP s Xeonem.
Odpovědět0  0
U QNAPu to není jen o M.2 slotech ­(samozřejmě je super, že M.2 NVMe moduly dlouhodobě jde využívat jako datové svazky, takže na VMka luxusní ­) nebo HDMI, které se mi líbí, aleje to i o 2,5GbE, Thunderbolt, GPU­-passthrough, ZFS a spoustě dalších věcí, které konkurence v menší míře doplňuje až po několika letech ­(a to kolikrát ještě né úplně ideálně­).
Odpovědět0  0
Synology klasika, pořád jsou pozadu. Na youtube jsem zahlédl Plex testy ­(DS1522+­) a ten Ryzen R1600 v některých situacích musel frčet na plné obrátky, aby to nějak zvládal ­(AMD ho myslím pozicuje dokonce pod Ryzen V1500B­). Ve srovnání ve videu to bylo s s QNAP NAS TS­-464, kde je Intel Celeron N5105 a vytížení max. 20%. M.2 NVMe využívám u QNAP NAS na data a virtuálky už několik let, a to samé 2,5GbE a další standartní věci. Konkurenční QNAP je v pohledu výkonu a možností minimálně poslední dekády na tom lépe, naštěstí.
Odpovědět0  0
TP­-link bohužel obecně sráží jejich čínská výroba, jasně je to levné jako ­"prase­", ale po kvalitativní stránce je to bída, tak jak je to u Tendy a podobných značek ­"za pár korun­".
Odpovědět0  0
Přesně. Oba routery vidím se zaměřením do podniků, proto nenabízí WiFi, protože se očekává, že podnik má připravenou strukturu AP. Kdo by chtěl levnější formu domů ­(tak to mám i já­), tak doporučuji si podívat na levnější router QHora­-301W, který má WiFi6, 4x Gig a 2x 10Gig.
Odpovědět0  0
Trvalo to déle, než jsem všechno přelouskal, ale díky za obsáhlý článek. NAS od QNAP mám, kde je i Hero OS, takže se mi tohle zrovna hodilo.
Odpovědět0  0
QNAP má HA v profi řešení aktiv­/aktiv s dual řadiči a toto umí fungovat v síti samostatně, bez potřeby serveru. Do HA typu aktiv­/pasiv nešli, protože tam dochází ke ztrátě dat, než se obnoví komunikace v rámci druhé NAS. Pokud je potřeba synchronizace v reálném čase v dostupných NASech, pak je k dispozici SnapSync při použití QuTS hero ­(ZFS aplikační OS­). Obdobu ABB mají, např. co se týká serverů, tak je to Hyper Data Protector, tam má velmi brzy být k dispozici i funkce pro klasické PC a klasické servery, nejenom pro ty virtuální ­- toto jsem slyšel na setkání minulý týden, kde QNAP měl výstavku a stáli tam dva zástupci a měl jsem stejné otázky :­-­) ,pro cloudové prostředí je to pak aplikace Boxafe atd. Doporučuji se podívat na: https:­/­/www.qnap.com­/solution­/data­-protection­/cs­-cz­/
Co se mi u QNAP líbí ­(a zmiňovali to na prezentaci­), tak je podpora až 22TB HDD, podpora všech výrobců, NVMe využíváme na instalaci VM mašin nebo jako rychlejší datové svazky, než normální SSD disky, tiering ­(Qtier­) se dá použít i na levných NAS, více typů RAID polí, 128bit ZFS s QSAL, bloková inline komprese a deduplikace, Thunderbolt NASy, HDMI výstup­(y­),NAS jako PC, multimediální centrum nebo jako přímé zobrazování kamer, podpora grafických karet, NAS s QVR Pro má 8 kamerových licencí zdarma ­(tohle je fajn, protože převážná část našich zákazníků většinou chtějí po nás NVR jen na pár kamer a to se pak hodí rovnou nahrávat na QNAP NAS­), MARS aplikace pro WordPress, QuTScloud pro použití plné NAS jako virtuální a další. O některých věcech jsem ani nevěděl, většinu jsem si stihl zapsat právě z prezentace, ale nestihl jsem si zapsat všechno, možná jsem to měl nahrát ma mobil :­-/
Odpovědět0  0
Za poslední léta už jen vyjímečně nasazuji Synology a je to samozřejmě tím, že HW má QNAP jednoznačně lepší a QTS5 je taky vymazlený, a čekat pár let, než se Synology uráčí něco pořádného vydat, to fakt nemá smysl. TS­-464 je luxusní záležitost, to bez debat ;­)
A ty viry, člověk nesmí být jelito a měl by alespoň číst doporučení k zabezpečení ­- pokud se tím drží a nepustí NAS ven do internetu, jak se říká ­"natvrdo­" jen tak hala bala, tak se nikomu nestane, že by chytnul ransomware­/malware. Ale to se tady bavíme vlastně o všech značkách NAS ­(a není to jen o NAS, ale cokoli, co se vystrčí bez zabezpečení ven do internetu, tak si uživatel s tímto zahrává­), to samé se týká Synology a jiných značek, kde se dějí stejné problémy­/chyby.
Odpovědět0  0
125tis bez dph ;­-­) https:­/­/www.czc.cz­/qnap­-ts­-h1290fx­-7232p­-64g­/331717­/produkt
Tohle vypadá vyloženě pro velká studia apod., kde jsou schopni ten výkon fakt využít, zvlášť když si tam přidají další 25Gb karty.
Odpovědět0  0
Naopak, pořád stojím za tím, že i SW mají také zajímavější ­(rozmanitější­), např. HybridMount, QuTScloud a další. Qtier v levných NAS je taky skvělá věc a teď mě vyloženě příjemně překvapili s aplikací pro zálohy­/obnovu­/migraci WordPressu. Otázku HA jsem se ptal na distributorském letošním setkání, kde mezi spousty výrobců byl i QNAP a lidi od nich zmínili, že Taiwancům se nezamlouvá řešení aktiv ­- pasiv, jak to má Synology, protože při výpadku hlavní NAS, než dojde k přepojení na sekundární dochází ke ztrátam dat a spíše se zaměřili na řešení aktiv ­- aktiv, které nabízí ale v enterprise nabídce. Navíc prý dle celosvětové statistiky HA aktiv ­- pasiv vyžadovala velmi malá skupina zákazníků, takže asi proto to prý nenabízí. Co ale zmínil jejich šéf, tak je možnost využití SnapSync mezi dvěma NAS s QuTS hero, což do jisté míry nabízí opravu realtime ZFS synchronizaci, což je zase na jiném levelu. AB4B byla další otázka jiného zákazníka, co jsem tam pozoroval a směrem od lidí z QNAP zaznělo, že vlastně jediná věc, která jim v zálohovací­/synchronizařní­/obnovovací chybí je možnost zálohovat klasické kompy­/notebooky nebo fyzické servery, ale to prý je vyloženě za dveřmi, kdy tuto vlastnost přidají do jejich stávající aplikaci ­(teď nevím jestli to bude v HBS3 nebo HDP, už si to nepamatuju, ale zmiňovali to tam v diskuzním panelu­).
Odpovědět0  0
U Synology jde pěkně vidět, jak je ve vývoji HW ­(a spousta SW funkcí taky chybí­) o pár let pozadu, proto používám pro nasazování už jen QNAP NASy.
Odpovědět0  0
zolo_sk: S těmi informace ohledně AES­-NI je to zajímavé jak to vlastně QNAP myslel, protože když se dívám na web ohledně výkonu TS­-h973AX, tak u šifrovaní přes 1x 10Gb tam uvádějí ­"čtení: 1174 MB­/s a zápis: 915 MB­/s­", viz: https:­/­/www.qnap.com­/cs­-cz­/product_x_performance­/product.php?type=18&II=503
Odpovědět0  0
"Akcelerace AES­-NI pro podepisování a šifrování v rámci protokolu SAMBA 3­" ­- je to pěkně popsané přímo na stránce výrobce ­(v polovině stránky­): https:­/­/www.qnap.com­/qts­/5.0.1­/cs­-cz­/
Jak píšou na webu: Podepisování a šifrování SMB 3.0 s AES­-NI se dosáhne hodnoty rychlosti přenosu u čtení 1050MB­/s a zápis 750MB­/s, oproti tomu to samé bez AES­-NI je čtení 200MB­/s a zápis 150MB­/s. 1Gb ethernet je celkem pomalý, takže tam je to ok, ale jde o to, že za poslední léta se už využívá 2,5Gb ­/ 5Gb nebo spíše 10Gb a tam už je to znát. Třeba pro plnou rychlost mezi QNAP Thunderbolt NAS a macbookem s thunderbolt portem se doporučovalo kompletně podepisování vypnout příkazy v macOS terminálu ­(pak je velká rychlost na úkor menší bezpečnosti­).

DA Drive Analyzer jsem ještě neměl možnost použít, tady bych poradil se spíše podívat na nějaké youtube video, třeba: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=k5g3kW­-nfZM
Odpovědět0  0
Těch útoků bude logicky přibývat. Kdo si ale nehlídá aktualizace a nepoužívá poslední verze OS a appek, tak si prostě koleduje, to je jasné. Je třeba mít na paměti i zálohy a hlavně si nastavit zabezpečení NAS a samotné sítě. Za ta léta, co QNAP NASy používám já a mí zákazníci, tak se nestalo, že by o data někdo přišel nebo se zašifrovala data díky ransomware. Jako ano, stalo se, ale to byla chyba disků, kde umřely dva najednou a RAID5 kaput samozřejmě. Ale hned se najelo ze záloh.
Odpovědět1  0
Už jsem si myslel, že ho v NASce mám, ale bylo mi to divné kde by se tam vzal, když NAS do internetu port­-forwardingem nemám viditelnou, zabezpečení mám nastavené dle různých youtube videí, co jsem viděl od QNAPu, no a pak jsem zahlédl info na fóru, kde se upozorňuje na to, že ­[oom_reaper­] si omylem může uživatel zaměnit s normálním linuxovým procesem oom_reaper :­)
https:­/­/www.qnapclub.cz­/forum­/viewtopic.php?f=5&t=264377
Odpovědět0  0
No jo no, WD krabičky :­( Já kdysi přešel na QNAP NASy a jsem spokojený. Menší ­(4 pozice­) je na zálohování a větší, tam mám ZFS, luxus.
Odpovědět1  0
Ještě větší šáškárna je farmení Chia. Za těžení ETH stojí různé propočty kdoví čeho, ale u Chia není smysl vygenerování datového plotu žádný. Kdyby se alespoň jednalo o distribuci dat nebo něco podobného. Ach jo, takové zbytečné plýtvání zdroji ­(a prej je Chia zelené řešení­).
Jak to tak vypadá, podle mě tohle vymysleli výrobci flash ­(NVMe, SDD­) a HDD jen kvůli akceleraci jejich byznysu, jinak to fakt postrádá smysl.
Odpovědět3  0
Řešil jste to s technickou podporou?
Odpovědět0  0
Každý ví, že Asustor je staticticky mrtvá značka ;­)
A zrovna bych netvrdil, že AS6508T vypadá docela zajímavě ­- vždyť to neumí ani ZFS a navíc to má jen Atom procák, to fakt ne­-e :­-D
Když už, tak bych to srovnával např. s modelem QNAP TS­-832PX­-4G, což třeba na CZC vidím, že je o 2tis levnější, takže není co řešit ;)
Odpovědět1  2
Co vidím u distribuce, tak TS­-h973AX má 3 roky záruku, ale to se dá zvětšit na 5 roků ­(LIC­-NAS­-EXTW­-ORANGE­-2Y­-EI­). Ukázat deduplikaci tady mohli, přece nějaké ty ramky v šuplíku mít musí :­-­)
A zkusil jsem oťukávat distribuci, kde mám info, že prý QNAP v brzké době přídá v příslušenství i ECC RAM moduly. Tady vidím cílení na asi co možná nejnižší cenu za NAS, proto nonECC RAM ­(i bez ECC RAM NASka těží výhody se ZFS­), a pokud uživatel chce i deduplikaci, tak dokoupi další RAM nebo to čenžne za ECC. Jako asi jo, no :)
Odpovědět0  0
Takový prcek je to, ale s celkem zajímavými vlastnostmi, ZFS rozhodně parádní. Vypadá to na lepší volbu, než je třeba DS1621xs+ z druhé ­"stáje­" :)
Odpovědět0  0
Je to už několikátý typ malware za poslední léta, ale pokud uživatel není laxní k základním potřebám zabezpečení, dbá na nastavení silného hesla, případně si nastaví dvoufaktorové přihlašování, firewall v QTS je taky fajn, má vždy poslední aktualizace atd., tak pak je ok.
Odpovědět0  0
Pardon, konkrétně jsem měl na mysli samostatný disk, ani nevím proč to vždy rovnou fláknu do placu v rámci ­"spare­" ­(byť je právě tato rezerva k dispozici pro případnou rekontrukci­).
RAID 6 nemám prostě rád, zbytečně degraduje rychlost pole, ale pokud není možné mít např. hlavní a zálohovací NAS, pak RAID 6 je asi ok ­(při použití větší kapacity disků bych to možná viděl i na RAID10­).

Co se týká rozšíření, u QNAP vidím různé varianty úložných jednotek pro rozšíření ­- používají vícecestný propoj, takže ty rychlosti tam jsou pak někde jinde, než při použití USB ­(nebo eSATA u synology­), např.: https:­/­/www.qnap.com­/cs­-cz­/product­/tl­-d800s
Odpovědět0  0
Ano, NAS umí ­"Storage pools­", tzn. můžete mít různé RAIDy.
Řešení ­"7x 6TB RAID 5 + 1x velký disk jako spare­" ­- dle mého názoru je to ideální řešení v tom smyslu, že budete mít 1 disk paritní v rámci RAID 5 a k tomu rychlé pole. Důležité věci můžete zálohovat na spare disk ­(pomocí aplikace Hybrid Backup Sync­).
Anebo 8x 6TB disky v RAID 5 a zálohovat na vaši starší 4pozicovou NAS.
Odpovědět0  0
Byť ve větší míře využívám výkonnější x86 QNAP NASky, tak bych se ani v případě ARM toto nebál. 4jádro AL324 je dostatečně rychlé na to, aby bez problémů obsluhovalo řešení „6x6TB RAID6 + 2x 10TB RAID1. ­(anebo co takhle 7x 6TB RAID 5 + 1x 18TB disk jako spare?)
Odpovědět0  0
Za mě ok ­- tento model se QNAPu povedl. Ventilátor je velký a tichounký a s NAS se dá fakticky dost čarovat, už jen to že ho můžu nasadit někam místo PC je prostě pecka.
Odpovědět0  0
Pecka, peckózní! Tohle jsou bestiální mašiny ;)
Odpovědět1  0
Netgear routery jsem používal opravdu dlouhou dobu, ale poslední léta je to katastrofa s funkčností.
Aktuálně čekám, až QNAP vydá nový router ­"QHora­-301W­" ­(WiFi6 a 10GbE­): https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=r1VQAt624pU
Mám od nich 10G switch, 10G NASku, 10G kartu v kompíku, tak pak s tím routrem už to budu mít kompletní :)
Odpovědět3  0
:­-­) Já se ptal ­"tady­", tj. na českém trhu se standardní zárukou ­- nemyslel jsem dodání čínu ­(Ali­).
Odpovědět1  1
"Dosť blbé, keď Aquantia 10g stojí cca 100 €.­" ­- Co vidím v nabídce, tak QNAP má i 10G kartu ­(QXG­-10G1T­) za 99 eur. A pak tam vidím i 5G kartu ­(QXG­-5G1T­-111C­) za 45 eur a teď tu novou 2,5GbE ­(QXG­-2G1T­-I225­) za 35 eur :­-­) ­(ceny doporucene koncovky bez dph)
Odpovědět2  0
Tady za 400,­- Kde?
Odpovědět0  0
Asi záleží na úhlu pohledu a na konkrétním použití ­/ protředí. Osobně různě KODI i ­"provozuji­" ­- pouštím na tom různá videa a za ty roky jsem jednoduše k problémům nepřišel. Funguje to dle představ a požadavků bezvadně.
Odpovědět0  0
KODI do QNAP NAS samozřejmě snadno dostanu. Běžně používám na základě toho článku s tím, že kliknu v App centru na ­"Instalovat­" :­-­) https:­/­/www.qnapclub.cz­/blog­/25­-jak­-nainstalovat­-kodi­-a­-jine­-aplikace­-na­-qnap­-nas
Jinak, asi byste se divil, na co všechno třeba já NAS od Qnap používám ­- fakt to není jen na zálohování a sdílení souborů, to už fakt dávno né :­-D
Odpovědět0  0
"že na něm bude možné přehrávat filmy ­­- to ovšem procesor vylučuje­" ­- to mě zajímá. Máte nějaké praktické podklady, z kterých vychází vaše tvrzení? Na stránkách výrobce je totiž uvedeno, že se jedná o multimediální produkt s Celeronem a že se na tomhle dá provozovat i Plex, takže bych předpokládal, že filmy přehrávat budu :­-­)
Na youtube jsem žádné video o přehrávání filmů přes tento NAS teď nenašel, škoda, ale možná že pan Vítek by mohl přehrávání videí otestovat ­(zajímá mě Kodi a Plex­) a napsat sem, jak to vlastně je ­(pokud tedy ještě tuto NAS ovšem má­). Jeden můj zákazník tento model zmiňoval, že by si na tom pouštěl přes Kodi filmy, tak bych rád věděl, jestli to pojede bez problémů nebo ne ­(anebo počkám, až si to koupí a pak to zkusím na jeho NAS a pak sem kdyžtak písnu­).
Informace o použití Ubuntu kvituji, už jsem nasadil jedné firmě přímo k sekretářce TS­-453Be a ta to navíc používá i jako PC s linuxem. NAS je ideální v tom, že už nepotřebuju hledat a zajišťovat další aplikace a řešení, protože už všechno nabízí v celku.
Jinak ty diody, v manuálu QTS jsem našel, že se toto dá i vypnout: ­"Zapnout LED indikátory ­(Turn on LED­) ­- Tato volba aktivuje LED indikátory, nastavuje úroveň jasu a časový rozvrh pro nastavení jasu."
Odpovědět0  0
O synology to právě říci lze :­-­) Na obou stranách se toto stává. O jaký typ jde? Co vím, tak u QNAPu je podpora FW dlouhá ­(ikdyž samozřejmě ve chvíli, kdy HW nezvládne novější funkce apod., tak už na novou řadu nedosáhne, ale i tak se původní série FW udržuje­).
Odpovědět0  1
Proč do autu? Přeci, když tohle obsahově přínáší konkrétní informace o QTS a jeho možností, tak to vítám jako možnost diskuze a komentáře na dané téma. Když bych si chtěl postavit PC, tak si najdu jiný článek tomu určený.
Jestli máte nějaké zkušenosti s QTS a podělíte se o ně, rád si je přečtu, či případně zjistím tímto něco nového.
Odpovědět0  0
Pokud si chcete vytvořit své vlastní řešení, s vlastní isntalací aplikací, s vlastním nastavením, s vlastním řešením problémů apod., tak to zálěží čistě na vás, nikdo vám toto neupírá. Naopak ostatní mohou využít již hotové řešení s QNAP NAS :­-­)
Ale myslím si, že tento článek si rozhodně zasluhuje spíše praktické komentáře směrem k danému obsahu...
Odpovědět0  0
Nemám problém mít třeba konkrétně TS­-453Be přímo v obýváku, propojené s TV a pouštět věci přes KODI.
Nicméně, už jsem slyšel i některé historky o uživatelích, kteří si pořídili rackovou QNAP NAS s HDMI, koupil 2 čínské adaptéry, které použil pro propojení KODI přes ethernet kabel.
Ale HDMI není jen pro multimediální využití ­(na NAS tohle všechno beru jako bonus, uživatel to může či nemusí použít­), zajímavé je řešení použít NAS i jako pracovní stanici, buď s VM Win nebo pomocí Linuxové stanice.
Odpovědět0  0
Jsem na KODI zvyklý, dá se hodně rozšiřovat, tedy podporuje spoustu addonů ­(mimojiné se dá pořešit i Netflix, HBO go, O2 tv...­) a navíc je zdarma.
Odpovědět0  0
To příjde :­-)
Odpovědět0  0
Hoho, tak tohle je paráda ­- palec hore :­) QNAP sice má na webu český manuál ohledně QTS, ale mít navíc praktické informace z pohledu uživatele je nádhera. Alespoň mám kam směrovat své koncáky ;­)
Ten qnapclub.eu depositář je zajímavá informace, našel jsem tam i emby a spoustu, spoutu dalších věcí! ­- asi nainstaluju i Red Alert :­-D
Plex je pak přímo v App centru, ale KODI je jednoznačně pecka, to bez debat.
Odpovědět0  0
Takže, dal jsem do NAS TVS­-672N 10G kartu ­(QXG­-10G2T­-107­) a SSD SATA ­"ADATA SU800 256GB­", v AJA testu pak vyšel zápis 502 MB­/s a čtení 447 MB­/s, viz výsledek: https:­/­/ibb.co­/dKhgwLb

Pak jsem kabel přepnul z 10G karty na 5G port a výsledek rychlosti byl v zápisu byl 481 MB­/s a čtení 446 MB­/s, viz výsledek: https:­/­/ibb.co­/QQz7jDw

Zkusím po novém roce si půjčit od kolegy NVMe SSD modul a testu to pak s ním a uvidíme, jak to pojede ­- pak sem napíšu.
Odpovědět0  0
A ještě jedna věc. Už jste zaregistrovali info o QTS hero? QNAP linuxový OS se ZFS?!
https:­/­/www.qnapclub.cz­/forum­/viewtopic.php?f=4&t=264072
Odpovědět0  0
S tím souhlasím. Já už třeba delší dobu nabízím jen QNAP NASky a právě z důvodu, že QNAP oproti Synology nabízí výkonnější HW a za lepší prašule.
A doplněk pro tuto recenzi ­- myslím, že to už je asi 2 týdny nazpátek, co mi došel mail newletter z QNAPu, že tento model je v nějaké jejich akci ­(až do konce prosince­), kde k tomu NAS dávají grátis switch QWS­-308­-1C ;)
Odpovědět0  0
Koukám, že ty procesory tam jsou dva ;­)
Odpovědět0  0
Zjistil sem, že s tím ­"dodržením pořadí disků­" při migraci do jiné QNAP NAS to není tak pravda :­-­)
Prý od QTS 4.2.2 a výš to není potřeba a raid se sestavuje podle uuid disku.
Automatická detekce pořadí RAID: https:­/­/www.qnap.com­/solution­/raid­-management­/cs­-cz/
Odpovědět0  0
Ještě jsem zapomněl, tady je přímo česká QNAP webová stránka o migraci: https:­/­/www.qnap.com­/cs­-cz­/nas­-migration­/
A pak taky QNAP youtube video: https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=DzVa_Drma98
Odpovědět0  0
V rámci QNAP NASů ano, ale jak už tu bylo zmíněno, ­"musí­" se dodržet původní pořadí disků.
Odpovědět0  0
Ehm, něco jako kdysi ­"128kB bude stačit­" :­-D
NAS svým výjojem už došel dál a je to univerzální řešení s mnoha výhodami.
Odpovědět0  0
- v obýváku mám TS­-453B a je tichá, vůbec nevadí, že je u TV a není to zavřené ve skříni. Proto beru pasivní chlazení ještě o level s hlučností níže.

- ano, pouze dva 3,5­" disky ­(mimojiné­), někdo tam dá např. 2x10TB a bude spokojený. Nikdo neříká, že ­"vám­" to bude stačit nebo vyhovovat. Jde o úhel pohledu a individuální potřeby.

- kdo má starý mediální přehrávač a uvažuje o výměně, tímto NASem zabije dvě mouchy jendou ranou, jak se říká

- ano, za méně peněz se dá vzít jiná QNAP NAS, na více disku, s normálním chlazením atd. Ale opět jsme u toho, že v této verzi osobně vidím i jiné hodnoty a samozřejmě, nebude to pro každého. V každém případě si to jistě svého zákazníka najde ;)
Odpovědět0  0
QNAP ARM NAS sice nenabízí všechny vlastnosti ­(virtualizace apod.­) jako QNAP NAS s x86 platformou, ale na druhou stranu má nejlepší ROI + se na to dájí používat i Snapshoty ;­-)
Odpovědět0  0
QNAP NASky nasazuju dlouho a co se týká ­"M.2 SSD modulů­", tak u QNAPu se dají použít jako cache ­(navíc jde nastavit i SSD over­-provisioning!­) anebo jako normální svazek­/úložiště ­- právě proto lze pak využít i tiering ­(což konkurence typu synology nenabízí­).
Jinak, tu jsem našel už recenzi: https:­/­/www.czc.cz­/geek­/recenze­-qnap­-hs­-453dx­-idealni­-partak­-k­-televizoru­/clanek
Odpovědět0  0
Synology NAS s HDMI? ...a na to jste přišel kde? :­-D HDMI oni vůbec nedělají ;­-­)
Jinak, QNAP má samozřejmě velkou nabídku různých NAS, které jsou levnější, než je zmíněný HS­-453DX ­(tohle je pasivní, výkonný multimediální NAS, určený pro náročné uživatele domu, kteří holdují i 4K při 60fps atd.­)
Odpovědět0  0
Nezbláznili, je to speciální produkt, určený pro ­"hifisty­", který je ­"pasivně chlazený­" ­(neobtěžuje­) a ideální pro spojení s 4K TV. Není to ­"jen­" NAS, je to univerzální multimediální NAS, pecka pro náročné uživatele.
Odpovědět0  0
Jo, Browser station je další věc, kterou často na QNAP NAS používám ;­)
Jinak, jak píšeš, že nevíš proš QNAP nabízí NASky i se slabšími CPU, když má v nabídce i verze se silnými Ryzeny atd. ­- ono, podle mě tady jde o méně náročné uživatele, kterým jednoduše nějaká levnější varianta třeba s ARM procákem nebo celerem vyhovuje, dají to do sítě jako domácí datacentrum a finíto. My náročnější pak jdeme do Ryzenu nebo i5,i7, Xeon atd. ­- klasika :)
Odpovědět0  0
Cox: Doporučuju prvně prakticky vyzkoušet QNAP NASky, obzvlášťě QVR Pro v rámci kamer ­(nabízí v ceně 8 licencí zdarma a jde vlastně o NVR řešení na NAS, né jen o pouhou Surveillance stanici­), Linuxovou stanici, QVPN services, Qsync atd. Spousta, opravdu spousta aplikací pro produktivitu je v aplikačním centru zdarma ­(co dále používám, tak jsou super třeba i Qcenter a pak QRM+­). A v tom vidím základní princip QNAP NAS ­- jde o všestranné zařízení, které nabízí systém, ­"zapnu­/nainstaluju­/jedu­" ­- tj. bezpečný systém a odladěný proces využití hromady aplikací a služeb, takže nemusím nic řešit v případě stavby klasického PC a dohledávání různých aplikací, které bych mohl použít na různé situace. Tam to prostě je k už k dispozici, nainstaluju a funguju. Pokud vás to zajímá, tak tady to je dobře rozepsané: https:­/­/www.qnap.com­/cs­-cz­/solution/
Odpovědět0  0
Dovedu si představit konkrétní využití, např. na recepci, kde je ženská, které ajťák nasadí třeba i zde recenzovaný QNAP NAS, který má HDMI, tj. dá jí to tam, spustí Linuxovou stanici a tam spustí třeba Ubuntu, po restartu najede NAS jako komp s linuxem, tak ji nastaluje openoffice, nastavim email a ženská je pracovně happy ­(a IT oddělení ušetří za MS OS licenci­). NAS je v síti, takže tam třeba ještě napíchne i kamery, kam se ukládájí záznamy apod. = multifunční NAS. Za mě palec nahoru.
Odpovědět0  0