WD upravuje značení svých disků, aby odpovídalo otáčkám

WD upravuje značení svých disků, aby odpovídalo otáčkám
, , aktualita
Letošní rok nebyl dobrý ani pro reputaci výrobců pevných disků, i když můžeme jednoznačně říci, že si za to mohou pouze a jen sami. Po aféře se šindelovým záznamem jde nyní v případě WD i o otáčky. 
K oblíbeným
reklama
Na výrobce pevných disků letos prasklo, že v některých případech nabízeli modely využívající SMR (Shingled Magnetic Recording), čili záznam s překrývanými stopami, aniž by se to obtěžovali uvést i v podrobných specifikacích. Z toho mnozí zákazníci pochopitelně nebyli nadšeni, neboť SMR způsobuje značné zpomalení záznamu a právě i samotná společnost Western Digital kvůli tomu byla popohnána k soudu
 
 
Ukázalo se však, že to není její jediný prohřešek. V nabídce totiž měla i disky, které dle svého označení patřily do "5400otáčkové třídy", ovšem akustickou metodou se zjistilo (viz Heise.de) že jde prostě a jednoduše o 7200 otáček za minutu. To na jednu stranu nevypadá jako nic hrozného, ostatně více otáček obvykle znamená vyšší propustnost i kratší zpoždění přístupu k datům. Ovšem ve hře je i spotřeba, hlučnost a výdej tepla nehledě na to, že když už si někdo kupuje disk s označením 5400 RPM, neočekává, že ten se bude stabilně točit na 7200 RPM. 
 
WD stále trvá na tom, že jde o označení výkonnostní třídy, jako by snad počet otáček za minutu byl nějaký relativní ukazatel a ne exaktně změřitelná hodnota, tedy v případě, že je stabilní. Přesto se ale firma rozhodla, že upraví modelové označení svých 8, 10, 12 a 14TB disků WD Red Plus tak, aby odpovídalo právě otáčkám 7200 RPM. 
 
Starší revize zmíněných disků také neudávaly správné údaje o otáčkách v rámci systému S.M.A.R.T. To bylo nyní také napraveno a disky už mají informovat právě o otáčkách ploten s hodnotou 7200 RPM. I to může být vodítkem pro čtenáře, kteří mohou být na pochybách o předchozím čestném jednání tohoto výrobce.
 
WD ve svém vyjádření pro Tom's Hardware uvádí, že mění modelové označení 8 až 14TB disků WD Red Plus tak, aby bylo pro zákazníky jasnější. Nepředstavuje to žádné zásahy do firmwaru disků, které by měnily jejich výkon, ovšem právě firmware bude nyní už udávat pravou hodnotu otáček za minutu. Modelová označení se tak mění následovně:
  • 8 TB: WD80EFBX (-68AZZN0) namísto WD80EFAX (-68KNBN0)
  • 10 TB: WD101EFBX (-68B0AN0) namísto WD101EFAX (-68LDBN0)
  • 12 TB: WD120EFBX (-68B0EN0) namísto WD120EFAX (-68UNTN0)
  • 14 TB: WD140EFGX (-68B0GN0) namísto WD140EFFX (-68VBXN0)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala