WD uvádí 12TB héliový disk Ultrastar He12, verze se 14 TB na cestě

WD uvádí 12TB héliový disk Ultrastar He12, verze se 14 TB na cestě
, , aktualita
Společnost Western Digital představila nový pevný disk Ultrastar He12, který je plněn héliem a dosahuje velmi vysoké kapacity 12 TB. Výrobce se rovněž nechal slyšet, že se brzy objeví i 14TB varianta.
K oblíbeným
reklama
Zájem o pevné disky sice s rozšiřujícími se SSD disky klesá, pokud ale potřebujete uložit opravdu velká množství dat, jsou znatelně levnější a pořád populární možností. Western Digital tak nyní rozšiřuje nabídku o nový model Ultrastar He12, jehož kapacita dosahuje opravdu velmi vysokých 12 TB. Disk je plněn héliem, které má sedminovou hustotu proti vzduchu a umožní umístit plotny blíže k sobě. Výsledkem je, že se sem vešlo neuvěřitelných 8 ploten.


WD Ultrastar He12


Plotny se otáčí 7200krát za minutu a disk je vybaven velkým 256MB bufferem. Dle výrobce je schopen dosáhnout přenosové rychlosti až 255 MB/s (243 MiB/s). Seek time je pak 8,0 ms u čtení a 8,6 ms u zápisu. K dispozici bude pro rozhraní SATA 6Gb/s (HUH721212ALE60y) i SAS 12 Gb/s (HUH721212AL420y). Spotřeba u SATA verze činí 5,3 W v idle režimu a 7,2 W při práci. U SAS verze je to o něco vyšší s hodnotami 6,1 W a 9,8 W. Rozměry jsou v obou případech 147×101,6×26,1 mm, jde tedy o 3,5" disky a hmotnost se zastavila na 660 gramech. Střední doba mezi poruchami má být 2,5 milionu hodin, disky by měly vydržet 600 tisíc zapnutí a vypnutí.

Ve srovnání s 8TB disky, které nejsou plněny héliem, má novinka o 50 % vyšší kapacitu, je o 54 % efektivnější (watt na TB) a o 25 % spolehlivější. Zatímco 12TB verze využívá technologii PMR, Western Digital chystá rovněž 14TB variantu, která ale bude využívat jinou technologii, konkrétně by mělo jít o SMR (Shingled Magnetic Recording). Tato verze se objeví v průběhu příštího roku. Nicméně ani tato verze stále nepřekoná kapacitní rekord 15,36TB SSD disku od Samsungu. Jaké budou ceny disků, zatím nevíme.

Zdroj: wdc.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem
Extrémně levné klíče k Windows sice mohou (nějaký čas) fungovat, ale jejich majitele riskují problémy se zákonem. Německé orgány předvolávají některé jejich uživatele a hovoří se dokonce o domovních prohlídkách.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik6 komentářů
Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku
Přistání Perseverance na Marsu v druhé polovině února bylo velkou událostí. Jak si ale vede americký rover nyní? NASA oznámila, že před pár dny úspěšně absolvoval test, při kterém vozítko popojelo a udělalo otočku.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů