reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

WD vyjednává důležitou akvizici, chce koupit SanDisk

, , aktualita
WD vyjednává důležitou akvizici, chce koupit SanDisk
Je vysoce pravděpodobné že společnost Western Digital koupí známého výrobce pamětí Flash a příslušných produktů, firmu SanDisk. Nejde přitom o zrovna levné pořízení, neboť SanDisk je firma s miliardovými tržbami.
WD vyjednává důležitou akvizici, chce koupit SanDisk
Mezi společnostmi WD a SanDisk zatím probíhají rozhovory, ale ty už se prý týkají hlavně toho, jak samotná akvizice proběhne a kdo bude dosazen na vedoucí pozice. Ale i tak existuje šance, že z obchodu nakonec sejde. Můžeme tedy mluvit o tom, že SanDisk již brzy přejde pod Western Digital, který si tak značně rozšíří své produktové portfolio. Však jde o jednoho z posledních výrobců pevných disků, který nyní bude moci vyrábět také SSD, paměťové karty a různé produkty založené na pamětech Flash.

SanDisk je také výrobce pamětí Flash, který rovněž produkuje vlastní SSD kontrolery, a to díky firmě Fusion-io, kterou koupil v minulém roce. WD tak bude moci vyrábět kompletní vlastní SSD, což se velice cení. Otázka pak je, zda bude zachován i zbytek produktového portfolia firmy SanDisk, neboť ta vyrábí například i kapesní hudební přehrávače Sansa, čtečky karet, USB flash disky a také vyvíjí software spojený s paměťmi Flash.

Tržní hodnota SanDisku je v současné době asi 14,6 miliardy dolarů (cca 350 miliard korun), takže půjde pro WD o slušné sousto. Jenomže SanDisk se v poslední době potýká s klesajícími cenami pamětí Flash a je možné, že v budoucnu by tato firma nemohla sama o sobě konkurovat Samsungu a dalším velkým výrobcům. WD je také přeci jen větší firma s cca 3x vyššími tržbami, i když její hodnota není o moc vyšší. Akcie SanDisku ale mohou brzy klesnout, což bude záležet na tom, jaké finanční výsledky firma za poslední kvartál zveřejní. Jak můžete sami videt z vývoje v tomto roce, tržby mají značně klesající tendenci, však SanDisk se během dvou kvartálů propadl z tržeb 1,735 mld. USD na 1,237 mld.

Je také třeba říci, že SanDisk se bude muset dohodnout i s Toshibou. Využívá totiž její výrobní kapacity a společně s ní sdílí i duševní vlastnictví. Toshiba by ale neměla dělat problémy, neboť dalším zájemce by mohl být i Micron, jeden z jejích hlavních rivalů. WD na druhou stranu přichází z trošku jiného světa.

Western Digital má aktuálně na trhu hodnotu 22 miliard dolarů, ovšem pokud bude akvizice umožněna americkými úřady a WD se dohodne se SanDiskem i Toshibou, získá 4 miliardy z čínských státních Tsinghua Holdings.

Zdroj: Fudzilla
reklama
reklama
reklama