reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Western Digital začne dodávat 28TB disky s technologií UltraSMR

4.8.2023, Milan Šurkala, aktualita
Western Digital začne dodávat 28TB disky s technologií UltraSMR
Společnost Western Digital posouvá pevné disky opět o kousek dál a technologii UltraSMR, která o 10 % zvyšuje hustotu záznamu proti SMR, nyní začne nabízet už i s kapacitou 28 TB. Tím doplňuje nynější 26TB modely.
Western Digital už dodává pevné disky s technologií UltraSMR, které mají kapacitu 26 TB. V následujícím čtvrtletí (tedy ke konci roku) by chtěla začít prodávat dokonce i 28TB verzi. Ta by se už velmi brzy měla dodávat v testovacích vzorcích vybraným klientům. 26TB verze se osvědčily, a tak je pravděpodobné, že i testy 28TB verzí dopadnou kladně a zákazníci je rychle nasadí do svých systémů, kde je požadována obrovská úložná kapacita. WD chce navýšit výrobu co nejrychleji po ukončení testovací fáze.
 
WD UltraSMR
 
Zatímco technologie SMR přidává proti klasickému zápisu CMR asi 10% navýšení hustoty, UltraSMR překonává SMR o dalších cca 10 %. Výsledkem je, že se hustota zvyšuje o zhruba 20 %. UltraSMR kombinuje několik technologií dohromady, které tomu pomáhají, resp. umožňují překonávat nevýhody plynoucí z překrývání jednotlivých stop technologie SMR (Shingled Magnetic Recording), které zvyšuje onu hustotu záznamu.
 
TDMR (Two-Dimensional Magnetic Recording) využívá dvou čteček dat, čímž se zlepšuje poměr signálu od šumu a zvyšuje se tak kvalita čtení dat. sTECC (Soft-Track Error Checking Code) vylepšuje algoritmy pro opravu případných chyb a tato technologie stála v roce 2020 za prvním 20TB SMR pevným diskem společnosti. Přidává paritní kontroly pro stopy. Třetí je DSEC (Distributed Sector), která data rozmisťuje na skupinu sektorů tak, aby se snížila průměrná chyba na stopu. Nakonec je tu ještě OptiNAND, která přináší non-volatilní Flash paměť (neztrácí data při výpadku napájení), jež vylepšuje spolehlivost a kapacitu vyrovnávací paměti.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama