www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Windows 10 Build 9926: konečně i v češtině

Windows 10 Build 9926: konečně i v češtině
, , článek
Microsoft nedávno vypustil do světa nové sestavení systému Windows 10 Technical Preview, které nese označení 9926 a přichází po 9879. Přináší řadu vylepšení a mezi nimi už i českou verzi nebo také Cortanu a nové aplikace. Podívejme se tedy na něj.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Windows 10 Build 9926: konečně i v češtině
  2. Cortana, notifikace a upravený Start
  3. Přepínání oken a nastavení
  4. Aplikace
reklama
Naposledy jsme si vyzkoušeli Windows 10 Build 9901, z nějž nikdo nemohl být nadšený, protože šlo o nedodělaný kus software. Microsoft ho ale také oficiálně neuvolnil, takže jej za to vůbec nelze vinit. My jsme si toto sestavení chtěli vyzkoušet především proto, že už obsahovalo jednu z prvních verzí Cortany, ovšem jak se ukázalo, ta nebyla v našem regionu k dispozici. Bude to tedy v případě nového sestavení 9926 jiné? A co dalšího si pro nás Microsoft přichystal, když se sám zmínil o tom, že prodleva mezi posledními dvěma verzemi byla a bude zatím nejdelší, s níž se máme při vývoji Windows 10 setkat? Na to odpoví dnešní článek.

Dnes se tedy přesvědčíme, zda Cortana už náhodou není k dispozici také u nás, když už Microsoft na naléhání uživatelů připravil řadu vícejazyčných verzí. V našem případě tedy použijeme 64bitovou CZ verzi, kterou jsme nainstalovali ze souboru Windows10_TechnicalPreview_x64_CS-CZ_9926.iso. Ono by mělo být možné provést prostou aktualizaci prvního sestavení Windows 10 Technical Preview, ale to nebylo možné. Mezitím byl totiž na testovací počítač nainstalováno neoficiální sestavení 9901, o němž jsme už předtím věděli, že nepůjde aktualizovat na příští oficiální verzi.

Alespoň jsme získali naprosto čistý a zbrusu nový systém, který má dle Microsoftu zajistit lepší bezdrátovou konektivitu k audio a video zařízením, nové aplikace Photos, Maps, Xbox a také samostatnou aplikaci Windows Store "Beta", která v této verzi bude pracovat ještě po boku staré Windows Store. Ty si tak budeme moci porovnat a zjistit, v čem se liší.

Dále nám má nový systém umožnit i zvolit výchozí složku, která se otevře s prohlížečem souborů (File Explorer) a vyřešeny byly některé chyby, na něž uživatelé v rámci programu Insider upozorňovali. Už při uvedení aktuálního sestavení ale Microsoft věděl o nových chybách, jako je třeba ukazatel baterie, který se zobrazí i na desktopovém počítači napájeném ze sítě a pak můžeme narazit třeba i na špatně zobrazený text ve Start menu nebo aplikaci pro přehrávání hudby, která se zavře, pokud ji do 16 sekund po jejím spuštění minimalizujeme. To je tedy asi nezávažnější z jmenovaných problémů, takže jestli na nic horšího nenarazíme, budeme mít důvod ke spokojenosti.

Už při instalaci jsem narazil na novinky, s nimiž jsem se dříve nesetkal. Jednak je to nové ověření účtu Microsoft, takže nedříve jako obvykle zadáte e-mailovou adresu a heslo pro přihlášení. Poté ale po vás systém chce zadat jako další úroveň zabezpečení tuto e-mailovou adresu znovu (není mi zcela jasné, z jakého důvodu, když je snadno ověřitelné, že jsem tu samou zadal bezprostředně předtím), aby na ni mohl odeslat sedmimístný kód pro ověření a aktivaci. Tuto akci můžete odložit, pokud nemáte zrovna přístup ke své e-mailové schránce.

Následně už Windows 10 vědí, kdo před počítačem sedí, takže nám mohou nabídnout možnost obnovení nastavení systému a aplikací, které jsme si již dříve pořídili na Windows Store. To je v podstatě stejná funkce, jaká je nabízena i na Windows Phone, čili záloha nastavení systému do cloudu a jako takovou ji kvituji. Zde už je zřejmé, jak to Microsoft myslí s unifikací platforem do jedné a dá se předpokládat, že časem se tato funkce prohloubí a bude zahrnovat třeba i synchronizaci s mobilním telefonem. Tu Windows 10 zatím logicky nenabízí, protože Lumie ještě pracují s Windows Phone 8.1, ale to by se mohlo změnit již v únoru, kdy má přijít zkušební verze Windows 10 právě pro telefony.

Dále už začne probíhat dobře známé prvotní nastavení a konfigurace systému schované za obrazovkou, na níž se prolínají barvy. Následně systém nastartuje a my můžeme vidět, že na zamykací obrazovce je skutečně vidět piktogram baterie, který tam v našem případě neměl co dělat, ale to jen tak na okraj. Vedle toho jsem si ale také všiml, že nový build je subjektivně línější, reakce systému pomalejší a pevný disk často "hrabe". Je tedy třeba podotknout, že jsme nevyužili žádné dělo, ale pouze nízkovýkonné APU od AMD se 4 GB operační paměti a desktopovým 1TB diskem se 7200 RPM.
reklama
Nejnovější články
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy
Dávno už tolik neřešíme nové verze Windows 10 a někteří se jich možná spíše děsí a vyhýbají se jim. Rozhodně ale je třeba upozornit na to, že Windows 10 November 2019 už je tu pro Insidery. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer
Několik let zpoždění měl satelit ICON (Ionospheric Connection Explorer) americké NASA. Nemohl za to přitom vývoj tohoto satelitu, jak by se dalo odhadovat, ale rakety Pegasus XL společnosti Northrop Grumman. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip
Kauza s firmou SuperMicro, jejíž hardware měl být dle Bloombergu kompromitován, pomalu utichla, ovšem nyní může tyto vody opět jednou rozvířit bezpečnostní výzkumník Monta Elkins. Tomu se podařilo hardwarově napíchnout firewall Cisco ASA 5505.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily
Aktualizace na novou verzi operačního systému často přináší nějaké problémy. U Windows 10 jde už o evergreen, své si ale užívají i uživatelé Apple macOS 10.15 Catalina. Problémy dělá ukončení 32bitové podpory i mazání e-mailů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře