www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Windows 10 změní pravidla Secure Boot, budou blokovány jiné OS?

Windows 10 změní pravidla Secure Boot, budou blokovány jiné OS?
, , aktualita
Microsoft se rozhodl, že změní pravidla týkající se funkce Secure Boot, která má počítač chránit před malwarem, ale také může zabránit tomu, aby na daném počítači mohl bootovat jiný operační systém než ten, s nímž byl dodán na trh. Problém je tedy zřejmý.
K oblíbeným
reklama
Funkce Secure Boot by tedy na nových počítačích dodaných s nainstalovaným systémem Windows 10 mohla znemožnit instalaci a bootování dalších operačních systémů, ať by kompletně nahradily Windows 10, nebo šlo jen o dual boot. Aby dnes výrobci počítačů dostali pro své modely známku "Designed for Windows 8", Microsoft vyžaduje, aby uživatelé dostali možnost Secure Boot vypnout. Nadcházející Windows 10 ale žádné takové pravidlo nemají, takže bude čistě na výrobci počítače, jestli nám umožní Secure Boot vypnout, a tím i nainstalovat jiný operační systém, a to včetně starších verzí Windows.

Tato skutečnost byla odhalena na WinHEC a dozvěděli jsme se také, že ve výchozím stavu musí být Secure Boot zapnut a na mobilních zařízeních s Windows 10 nebude možné jej vypnout, ale to není překvapivé.

Zdá se tedy, že pro zákazníky, kteří se nebudou chtít vázat pouze na systém Windows 10, bude při koupi nového počítače rozhodující také jedna položka v BIOSu, která by měla umožnit Secure Boot vypnout. Zda ta však bude dostupná, to už bude záležet čistě na výrobci počítače (doufejme tedy). Na druhou stranu si zákazníci, kteří budou chtít provozovat jiný systém než Windows 10, budou pořizovat spíše počítače bez OS a pak také existuje cesta doporučovaná přímo Linux Foundation, jak Secure Boot obejít a nainstalovat Linux v jakékoliv distribuci, ovšem to se neobejde bez obtíží.

Uvidíme ale až na podzim, co se z toho vyklube, a zda se v možnosti bootování jiných systémů vůbec něco změní.

Zdroj: PC Perspective
reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář