www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Windows 10 změní pravidla Secure Boot, budou blokovány jiné OS?

Windows 10 změní pravidla Secure Boot, budou blokovány jiné OS?
, , aktualita
Microsoft se rozhodl, že změní pravidla týkající se funkce Secure Boot, která má počítač chránit před malwarem, ale také může zabránit tomu, aby na daném počítači mohl bootovat jiný operační systém než ten, s nímž byl dodán na trh. Problém je tedy zřejmý.
K oblíbeným
reklama
Funkce Secure Boot by tedy na nových počítačích dodaných s nainstalovaným systémem Windows 10 mohla znemožnit instalaci a bootování dalších operačních systémů, ať by kompletně nahradily Windows 10, nebo šlo jen o dual boot. Aby dnes výrobci počítačů dostali pro své modely známku "Designed for Windows 8", Microsoft vyžaduje, aby uživatelé dostali možnost Secure Boot vypnout. Nadcházející Windows 10 ale žádné takové pravidlo nemají, takže bude čistě na výrobci počítače, jestli nám umožní Secure Boot vypnout, a tím i nainstalovat jiný operační systém, a to včetně starších verzí Windows.

Tato skutečnost byla odhalena na WinHEC a dozvěděli jsme se také, že ve výchozím stavu musí být Secure Boot zapnut a na mobilních zařízeních s Windows 10 nebude možné jej vypnout, ale to není překvapivé.

Zdá se tedy, že pro zákazníky, kteří se nebudou chtít vázat pouze na systém Windows 10, bude při koupi nového počítače rozhodující také jedna položka v BIOSu, která by měla umožnit Secure Boot vypnout. Zda ta však bude dostupná, to už bude záležet čistě na výrobci počítače (doufejme tedy). Na druhou stranu si zákazníci, kteří budou chtít provozovat jiný systém než Windows 10, budou pořizovat spíše počítače bez OS a pak také existuje cesta doporučovaná přímo Linux Foundation, jak Secure Boot obejít a nainstalovat Linux v jakékoliv distribuci, ovšem to se neobejde bez obtíží.

Uvidíme ale až na podzim, co se z toho vyklube, a zda se v možnosti bootování jiných systémů vůbec něco změní.

Zdroj: PC Perspective
reklama
Nejnovější články
Alan Turing, otec AI, bude na 50librové bankovce Alan Turing, otec AI, bude na 50librové bankovce
Britské bankovky by nás asi vůbec nezajímaly, nicméně tentokrát uděláme trochu výjimku, neboť na novou 50librovsku se dostane vědec, který pomáhal definovat umělou inteligenci i vyhrát 2. světovou válku. Alan Turing.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu? Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?
O terraformaci Marsu, čili jeho přeměnu v prostředí vhodné pro život toho bylo řečeno už dost a je zřejmé, že toto je skutečné sci-fi. Ovšem co kdyby nešlo o celý Mars, ale jen o jeho části oddělené od okolí? 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo
Společnost In Win si pro hračičky připravila zajímavou počítačovou skříň, jejíž celé čelo může posloužit jako jeden velký displej. Nesmíme si ale představovat možnosti, která nám dávají LCD panely, jde o trošku něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou
Někdo v Cooler Masteru se asi zamyslel a přemítal o tom, co si asi nejčastěji potřebujeme vedle desktopu odložit. Přišel na telefon a sluchátka, přičemž aby to mělo celé smysl, bude to vhodné spojit i s funkcemi navíc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek