reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Windows 7 poprvé přes 50%, Windows 8.1 překonaly Windows 8

, , aktualita
Windows 7 poprvé přes 50%, Windows 8.1 překonaly Windows 8
Operační systém Windows 7 poprvé od svého uvedení překonal 50% zastoupení na trhu. Může za to i ukončení podpory staršího systému Windows XP. Nejnovější Windows 8.1 pak poprvé překonaly původní verzi Windows 8.
Windows 7 poprvé přes 50%, Windows 8.1 překonaly Windows 8
Ukončení podpory starého operačního systému Windows XP se do velké míry projevilo na vyšším zastoupení operačního systému Windows 7. Ten se poprvé dostal přes hranici 50 % a na každém druhém počítači tak běží tento operační systém. Windows XP během května spadl o další procentní bod (už potřetí v řadě) a nyní je jím vybavena čtvrtina počítačů a podíl bude podle všeho dále klesat. Nedá se však předpokládat, že by lidé směřoval k Windows 8, ale spíše ke starší verzi Windows 7, jak je tomu i dnes. Windows 8 si svůj podíl sbírá zejména novými počítači, na kterých bývá předinstalován.


Graf podílu operačních systémů v květnu 2014


Nejnovější verze Windows 8.1 si polepšila a zvýšila svůj podíl na 6,35 %, čímž přeskočila původní verzi Windows 8 (6,29 %) a je tak třetím nejrozšířenějším operačním systémem. Obě varianty Windows 8 pak mají dohromady přes 12,5 %, tedy zhruba osminu. Poslední osmina tak zbývá na Mac OS X (4,15 %), Windows Vista, který paběrkuje s pouhými 2,9 %, Linux, na nějž zbývá 1,62 % počítačů a další nespecifikované systémy, které zabírají něco přes 3 %.
 


reklama
reklama
reklama