reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows Vista

22.1.2007, Pavel Kovač, článek
Windows Vista
Za pár dní tu jsou Windows Vista a přestože jsme server primárně o hardwaru, tak přesto se na tento pro Microsoft revoluční systém podíváme trochu zblízka. Většina uživatelů v tomto novém systému vidí hlavně nové grafické prostředí, avšak to je pouze taková třešnička na dortu.
V dnešním článku se podíváme na Windows Vista z pohledu běžného uživatele, avšak upozorníme i na některé technické aspekty, které zkrátka k Vistám patří.


Toto je oficiální logo nových Windows Vista. To jestli se vám líbí nebo ne nechám pouze na vás.

K testům jsme obdrželi 32-bit verzi systému ve verzi Ultimate, což je nejvybavenější verze, a tak nebudeme ochuzeni o žádnou "featurku". Dnešní článek nebude do hloubky rozebírat samotnou technologii Windows Vista a ani nebudeme vynášet nějaké horlivé závěry nad tím, zda jsou Visty revoluční apod. Podíváme se na ně zkrátka z pohledu běžného uživatele a na to, co pro něj tento nový operační systém přinese.


Část první - instalace


Nainstalovat Windows Vista lze pouze jako čistou kopii, tzn. žádný upgrade z předchozí verze Windows (například XP/2000) není možný. Je to i celkem logické, protože Windows Vista jsou od základu zcela nový systém. Těžko tedy využijí nějakou tu součást z předchozí verze. Nejlepší je nainstalovat Windows Vista na zformátovaný disk (minimální velikost 15GB, osobně doporučuji alespoň 30GB). Celá instalace probíhá stylem "klikni na tlačítko další", Microsoft se snažil instalaci zjednodušit, co to jen jde. Jediné, na co se vás vlastně instalátor ptá, je pevný disk, na který chcete systém nainstalovat, sériové číslo a jakou verzi systému chcete nainstalovat. Během detekování disků lze nahrát ovladač na RAID/SCSI z diskety, přímo z disku nebo z flash disku (konečně konec 3,5" disket).

Po zadání všech nutných údajů se začnou Visty instalovat a do cca 20min je vše hotové. Samozřejmě záleží na konfiguraci počítače. Na mém Core 2 Duo (3,2GHz), 2GB RAM a systémovém disku Hitachi SATA 160GB trvala celá instalace 17min. Hned po prvním nabootování vyplníte své jméno (popř. heslo) a systém provede skenování počítače pro určení tzv. "Windows Expirience Index". Poté se již pouze přihlásíte a uvítá vás něco takového:


Uvítání Windows Vista (Pro zvětšení klikněte)

Onen Windows Expirience Index systém počítá z reálného výkonu jednotlivých komponent. Zkrátka takový benchmark. Díky tomu si můžete velice rychle porovnat své počítače mezi sebou. Velice užitečné to může být pro zákazníky, kteří si chtějí koupit nový počítač. Stačí aby byla sestava označena tímto indexem včetně jeho dílčích podindexů a máte vcelku slušný přehled o tom, co daná sestava umí.


Windows Expirience Index (Pro zvětšení klikněte)

Poté vás čeká instalace nejnutnějších ovladačů (na mé konfiguraci našly Visty vše). Každý si však asi nainstaluje oficiální ovladače na grafickou kartu. V tom případě není nic jednoduššího, než si stáhnout ovladače a nainstalovat je. Ten, kdo zná technologii Vist, jistě tuší, že instalace proběhne velice elegantně. Ano, je to tak, není třeba žádný restart, Windows pouze na cca 1s "zhasnou" a vše naběhne. V technické řeči dojde k restartu grafického subsystému. Je to způsobeno tím, že Windows Vista mají oddělené jednotlivé subsystémy od jádra podobně jako to má Unix/Linux už delší dobu.
reklama
reklama