WinRAR se zbavil 19 let staré bezpečnostní chyby
21.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Oblíbený komprimační program WinRAR měl v sobě po dlouhých 19 let bezpečnostní chybu, která dovolovala si hrát s umístěním rozbalených souborů, což ve výsledku mohli zneužívat autoři malwaru.
Komprimační program WinRAR používá po celém světě okolo půl miliardy počítačů a nedávno se zjistilo, že po dobu dlouhých 19 let zde byla bezpečnostní chyba, která dovolovala rozbalit obsah archivu i do jiných složek, než bylo zamýšleno. Na tom by na první pohled nebylo nic až tak závadného, kdyby to nešlo také zneužívat. Společnost Check Point, která chybu objevila, nastínila např jeden z možných scénářů. Pokud by autor malwaru vytvořil tak modifikovaný archiv, že by se po rozbalení nahrál např. do složky “Po spuštění” (např. odkaz na nějaký malware ukrytý v archivu), pak by se takový soubor spouštěl při každém startu počítače. A to už je problém.
Naštěstí se tato bezpečnostní díra v podstatě jen tak neprojeví. Samotná chyba je totiž v knihovně unacev2.dll, která se stará o rozbalování archivů ACE, jenže ty v podstatě nikdo nepoužívá. Autoři WinRARu se proto rozhodli podporu archivů ACE z aplikace úplně vypustit. Nemají totiž zdrojové kódy této knihovny už od roku 2005, takže ji ani nemohou opravit. Jednodušší je tak podporu nepříliš rozšířeného formátu úplně vypustit.
Toto se týká poslední betaverze WinRAR 5.70 beta 1. Stávající poslední stabilní verze 5.61 na tuto chybu ještě trpí. Do doby, než vyjde finální verze 5.70, tak autoři radí neotevírat žádné ACE soubory a už vůbec ne ty, které přijdou e-mailem v příloze. Což, jak už bylo ale řečeno, asi jen tak nenastane.