reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Xbox Series S by mohl v příštím roce dostat 6nm APU

8.9.2021, Jan Vítek, aktualita
Xbox Series S by mohl v příštím roce dostat 6nm APU
Přechod firmy AMD na 6nm výrobní proces firmy TSMC je v těchto dnech často probírané téma, které se nyní dotklo už i konzole Xbox Series S firmy Microsoft. To tedy alespoň dle informací od Moore’s Law is Dead.
Moore’s Law is Dead (MLID) tak tvrdí, že Microsoft se již chystá k refreshi svých aktuálních herních konzolí a jako první přijde na řadu právě slabší a levnější Xbox Series S, která má někdy na konci příštího roku dostat nové 6nm APU. 
 
 
Je pravda, že dle oficiálních plánů firmy TSMC má její 6nm proces (N6) ještě v tomto roce dosáhnout víceméně stejných výrobních kapacit jako N7, na němž dnes závisí v podstatě celá moderní produkce firmy AMD. A pokud to má dopadnout tak, jak naznačuje následující graf, a sice že N6 nahradí polovinu kapacit procesu N7, čili je nerozšíří, je pouze logické, že na N6 se zkrátka bude muset přesunout velká část výroby dnešních 7nm čipů. Ale to je otázka.
 
 
Pokud jde o dopad na samotnou konzoli Xbox Series S, pak ta by mohla z přechodu na N6 těžit jednak díky vyšší energetické účinnosti a možná i dosáhnout vyššího výkonu, pokud to dopadne tak, že Microsoft v daném APU odemkne všech 24 jednotek CU namísto aktuálních 20. To bude samozřejmě záviset především na výtěžnosti.
 
Refresh Xboxu Series X by pak měl následovat někdy v roce 2023 či snad i později. Toto všechno ale můžeme označit jen za fámy, o nichž ostatně mluví také samotný zdroj, nicméně jde o vcelku logický a očekávatelný vývoj, v němž má hrát svou roli také Sony s očekávanou verzí PlayStation 5 Slim. 


reklama