www.svethardware.cz
>
>
>
>

Xeon SoMa se čtyřmi čipy v jednom pouzdře, o co jde?

Xeon SoMa se čtyřmi čipy v jednom pouzdře, o co jde?
, , aktualita
Na světlo světa se dostal dosud neznámý vícečipový procesor, který je označován za Intel SoMa. Má jít o zástupce serverových Xeonů, který se skládá ze čtyř stejně vypadajících samostatných čipů.
K oblíbeným
reklama
Pokud bychom měli najít nejbližší příklad a alternativu toho, co se ukazuje pod označením Intel SoMa, pak čistě dle vzezření by to mohla být první generace procesorů AMD EPYC, které se také skládají ze čtyř stejných čipů v jednom pouzdře. 
 
 
Máme tu přitom snímek procesoru se sejmutým heatspreaderem, který má víceméně čtvercové čipy, jež jsou evidentně propojeny pouze pomocí datových spojů v substrátové destičce. Není tu totiž vidět žádný křemíkový interposer a na to, aby byly použity můstky EMIB, jsou čipy moc daleko od sebe. Dle definice samotného Intelu tak jde o pravý procesorový slepenec. 
 
 
Máme tu ještě jeden snímek a dle zpracování heatspreaderu by skutečně mělo jít o procesor od Intelu, takže přirozeně následuje otázka, zda jde o nějaký připravovaný produkt, nebo jen o něco, co si Intel testoval pro další možný vývoj. Dokonce se tyto procesory objevily jako nefunkční rarita na eBay. 
 
 
Dle umístění zámků a rozmístění kontaktů pro pouzdro nejde o procesor pro patici LGA 1151. 
 
 
Datum 1450 na krabici zase ukazuje na 50. týden roku 2014, čemuž by odpovídalo i to, že procesor je zřejmě určen pro patici LGA 1156
 
 
Máme tu tak pravděpodobně výsledek nějaké slepé vývojové větve, kterou se Intel zkoušel vydat před několika lety. Tomu ostatně odpovídá i to, že jde prostě o čtyři čipy propojené v rámci substrátové destičky, neboť pokud by Intel zkoušel něco podobného nyní (respektive on zkouší, ale v poněkud odlišné podobě), jistě by už využil přinejmenším EMIB. 
 
Můžeme ale říci, že Intel se už řadu let zabývá možnostmi využití vícečipových procesorů a je otázka, proč se nakonec touto cestou nevydal a dále nabízel výhradně monolity, tedy než se odhodlal z nouze vytvořit i 56jádrové Xeony z dvou čipů. Nejspíše nepředpokládal tak prudký nástup firmy AMD a zároveň si nepřipouštěl, že by se zavedením 10nm procesu nastaly takové problémy. Jinými slovy mohl být prostě ukolébán vlastní neohrozitelností, která se ale velice rychle začala rozpouštět. 
 
Nakonec se ještě můžeme podívat na video, v němž je procesor SoMa zbaven heatspreaderu. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala