www.svethardware.cz
>
>

Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů

Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
, , aktualita
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
K oblíbeným
reklama
Xilinx Virtex UltraScale+ VU19P tak není tvořen nejpokročilejším výrobním procesem, jaký je k dispozici, ale už velice dobře odladěnou 16nm technologií, a to logicky nejspíše od firmy TSMC. 
 
 
Z prvního snímku to není vidět, ale ten druhý jasně ukazuje, že jde ve skutečnosti o čtyři samostatné čipy. Ty ale velice těsně sousedí na křemíkovém interposeru, takže vypadají jako jeden. Ve skutečnosti tu tak máme čipy po necelých 9 miliardách tranzistorů, což už nezní tak úžasně, neboť jde o počet, který je řadí mezi GPU na kartách GTX 1080 a GTX 1080 Ti. 
 
 
Jako field-programmable gate array (FPGA) jde ale o něco zcela jiného než o GPU. Virtex VU19P slibuje propustnost 1,5 Tb/s pro paměti DDR4, dále až 4,5 Tb/s "transceiver bandwidth" a přes 2000 uživatelských I/O linek. 
 
Dle Xilinx jde celkově o 1,6x větší FPGA v porovnání s 20nm Virtex UltraScale 440, což je přímý předchůdce. Výrobce se chce s prodejem tohoto čipu zaměřit na tvůrce ASIC nebo SoC, kteří používají FPGA pro emulaci prototypů a jejich validaci. To umožní i připravit příslušný software ještě před tím, než je vůbec k dispozici první křemík, pro který bude daný software určen. Xilinx k tomu nabídne příslušné nástroje a IP jako svou podporu. 
 
Celý ze čtyř částí složený čip má dle odhadů velikost kolem 900 mm2, což by jej v případě výrobního procesu dostalo už mimo možnosti fotomasky. Opět se ukazuje, jak moderní způsoby pouzdření čipů dokáží překonávat omezení daná výrobními procesy. 
 
Dnes jsme se také podívali na Intel Nervana Spring Crest NNP-T, což je 16nm čip vyrobený v TSMC, který se skládá z celkem 27 miliard tranzistorů, což ovšem čítá i paměti HBM2, takže samotná Nervana jich má mnohem méně a také je velká "jen" 688 mm2. Vzpomenout můžeme také na Altera (dnes již součást Intelu) Stratix 10, který se skládá z 35 miliard tranzistorů, ovšem v tom opět není sám, ale také jeho transcievery napojené pomocí křemíkových můstků EMIB. 
 
Samotný VU19P ještě není plně k dispozici a nějakou dobu ani nebude. Jeho vypuštění na trh se plánuje až na podzim příštího roku, takže my se díváme zatím jen na prototyp. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Včera, aktualita, Jan Vítek18 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře