www.svethardware.cz
>
>

Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů

Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
, , aktualita
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
K oblíbeným
reklama
Xilinx Virtex UltraScale+ VU19P tak není tvořen nejpokročilejším výrobním procesem, jaký je k dispozici, ale už velice dobře odladěnou 16nm technologií, a to logicky nejspíše od firmy TSMC. 
 
 
Z prvního snímku to není vidět, ale ten druhý jasně ukazuje, že jde ve skutečnosti o čtyři samostatné čipy. Ty ale velice těsně sousedí na křemíkovém interposeru, takže vypadají jako jeden. Ve skutečnosti tu tak máme čipy po necelých 9 miliardách tranzistorů, což už nezní tak úžasně, neboť jde o počet, který je řadí mezi GPU na kartách GTX 1080 a GTX 1080 Ti. 
 
 
Jako field-programmable gate array (FPGA) jde ale o něco zcela jiného než o GPU. Virtex VU19P slibuje propustnost 1,5 Tb/s pro paměti DDR4, dále až 4,5 Tb/s "transceiver bandwidth" a přes 2000 uživatelských I/O linek. 
 
Dle Xilinx jde celkově o 1,6x větší FPGA v porovnání s 20nm Virtex UltraScale 440, což je přímý předchůdce. Výrobce se chce s prodejem tohoto čipu zaměřit na tvůrce ASIC nebo SoC, kteří používají FPGA pro emulaci prototypů a jejich validaci. To umožní i připravit příslušný software ještě před tím, než je vůbec k dispozici první křemík, pro který bude daný software určen. Xilinx k tomu nabídne příslušné nástroje a IP jako svou podporu. 
 
Celý ze čtyř částí složený čip má dle odhadů velikost kolem 900 mm2, což by jej v případě výrobního procesu dostalo už mimo možnosti fotomasky. Opět se ukazuje, jak moderní způsoby pouzdření čipů dokáží překonávat omezení daná výrobními procesy. 
 
Dnes jsme se také podívali na Intel Nervana Spring Crest NNP-T, což je 16nm čip vyrobený v TSMC, který se skládá z celkem 27 miliard tranzistorů, což ovšem čítá i paměti HBM2, takže samotná Nervana jich má mnohem méně a také je velká "jen" 688 mm2. Vzpomenout můžeme také na Altera (dnes již součást Intelu) Stratix 10, který se skládá z 35 miliard tranzistorů, ovšem v tom opět není sám, ale také jeho transcievery napojené pomocí křemíkových můstků EMIB. 
 
Samotný VU19P ještě není plně k dispozici a nějakou dobu ani nebude. Jeho vypuštění na trh se plánuje až na podzim příštího roku, takže my se díváme zatím jen na prototyp. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek