www.svethardware.cz
>
>
>

Z hloubi vesmíru přišlo dalších 8 opakovaných rychlých rádiových záblesků

Z hloubi vesmíru přišlo dalších 8 opakovaných rychlých rádiových záblesků
, , aktualita
Rychlé rádiové záblesky jsou jedna z mnoha záhad, kterou oplývají vzdálené končiny vesmíru. Mluvíme o FRB (Fast Radio Burst), které byly objeveny teprve v roce 2007 a nyní přišlo osm dalších takových. 
K oblíbeným
reklama
Rychlé rádiové záblesky jsou záhadné už tím, že většina jich přišla z jednoho zdroje pouze jednou a vícekrát se neopakovala. To samozřejmě neznamená, že se opakovat nemohou, jen po nějaké podstatně delší periodě, nicméně jde o to, že je těžké něco sledovat, když nevíme, kdy a kde se to objeví a když už se to objeví, tak téměř pokaždé jinde. Právě proto jsou nesmírně cenné opakující se rychlé rádiové záblesky, kterých se dosud objevilo jen několik. 
 
Neutronová hvězda jako zdroj FRB?
 
První FRB byl zaznamenán v roce 2001, ovšem trvalo dalších šest let, než si toho vůbec někdo všiml. Ostatně jde sice o silný záblesk, ovšem takový trvá jen v řádu milisekund. Zde na Zemi je nepozorujeme jako příliš silné, ovšem událost, která je tvoří, musí být z hlediska vydané energie velice intenzivní. Dle odhadu by mělo při průměrném FRB být vydáno tolik energie, kolik Slunce vyprodukuje za 80 let, čili to jsou desítky let sluneční energie v jedné milisekundě, však FRB k nám přichází i ze vzdálenosti několika miliard světelných let. 
 
 
Jako FRB 121102 byl označen první opakované FRB a letos byly zachyceny dva další, ovšem pak se na tento fenomén zaměřili radioastronomové s využitím teleskopu Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME, na snímku nahoře) a ti mluví o osmi dalších opakované FRB. V šesti případech pak šlo o dva záblesky, v jednom o tři a nejzajímavější je FRB 180916.J0158+65 s celými deseti záblesky rozprostřenými do období deseti měsíců. 
 
Už dříve se přitom objevila myšlenka, že FRB jsou všechny opakující se, respektive jejich zdroj je je tak tvoří. Prodleva mezi záblesky se ale může značně lišit v řádu dnů až let. Astronomové také uvádějí, že opakující se záblesky bývají o pár milisekund delší než ty, které se z našeho pohledu neopakují a také že se u nich postupně snižuje frekvence rádiového signálu, a to v rámci jednoho záblesku. 
 
osm nových opakujících se FRB
 
Dosud tak existují pouze hypotézy o tom, co může FRB produkovat. Vše ukazuje na energeticky velice intenzivní události či objekty, takže není divu, že se uvažuje o obrovských supernovách nebo o speciální třídě neutronových hvězd, magnetarech. 
 
Nyní se tak prostě čeká na to, až budou zachyceny další a další FRB, které astronomové budou moci přesně lokalizovat, a získaná data pak použít při ověřování různých teorií. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek