Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Z jednotného USB C se pomalu stává velký problém

10.11.2016, Jan Vítek, aktualita
Z jednotného USB C se pomalu stává velký problém
Rozhraní USB nám přineslo do světa periferií a propojování různých zařízení éru univerzality. Nemuseli jsme ani moc přemýšlet nad tím, jaký kabel si vybereme. Stačilo, aby měl ty správné konektory, ale s nástupem USB C je to jiné.
Nejnovější verze rozhraní USB využívající oboustranné konektory, které známe jako USB C, měla přinést další zjednodušení. Díky němuž už nemusíme zkoušet, v jaké orientaci půjde kabel připojit, což často přinášelo situace, kdy navzdory logice to zkoušíme i třikrát. Nahradit konektory typu A bude trvat ještě dlouho, ale o to nyní nejde.





Nyní jde o to, že nový standard přinesl i rozšířenou podporu rozhraní i další možnosti jako přenos až 100 W energie a je zcela zřejmé, že na něco takového musí být dimenzována nejen samotná zařízení, ale také kabely.





Fyzické rozhraní tak zvládne prosté USB 2.0 až nejnovější USB 3.1 s propustností 10 Gb/s (respektive správně USB 3.1 Gen 2, neboť USB 3.1 Gen 1 je staré USB 3.0). Dále tu máme Thunderbolt 3, DisplayPort 1.2/1.3, HDMI 1.4b/2.0 i MHL 3.0, do čehož se míchá onen přenos až 100 W energie. Zdaleka ne každý prodávaný kabel s USB C toto všechno zvládne a ve skutečnosti jsou prodávány i takové kabely, které jsou papírově kompatibilní, ale ve skutečnosti nefungují. Navíc je nabídka těchto kabelů velice široká a za značně rozdílné ceny, takže celkově se o zjednodušení nejedná, spíše naopak.

Vysvětlujte také člověku, který v podstatě ani netuší, co je to HDMI, jaký je rozdíl mezi verzí 1.4b a 2.0 a proč by si měl pro své zařízení kupovat dražší kabel splňující dané specifikace, když doteď mu stačil kabel za pár korun, jichž máme plné šuplíky. Ukazuje se to především na zařízeních firmy Apple, která ze všech firem razí cestu rozhraní USB C asi nejvíce a v jejím případě to znamená, že zákazníci si musí pečlivě vybírat potřebné kabely. No a do toho se přidávají výrobci nekvalitního hardwaru a nepředvídaná nekompatibilita, před níž varoval už Benson Leung z firmy Google a Nathan K. ze stejné firmy se tomuto problému věnuje už dlouho a dělá vlastní analýzy prodávaného hardwaru.

Tito pánové veskrze doporučují, abychom nevěřili tomu, co výrobci o svém hardwaru a kabelech udávají a abychom si našli nezávislé testy, což je aktuálně problém především telefonů a jejich rychlého dobíjení. Ovšem řada lidí zabývajících se testování hardwaru už dokázala kvůli špatně zvolenému kabelu zničit svá zařízení, a to právě i Benson Leung. Právě ten při testování kabelu USB C poslal do křemíkového nebe svůj Chromebook Pixel a Dieter Bohn z The Verge si zase poškodil porty na MacBook Air, když se nevhodným kabelem pokoušel dobíjet svůj Nexus 6P. Pokud se to nezlepší, pak se můžeme připravit, že s rozšiřováním standardu USB C nastane velký problém.