reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Záběry z dronů na YouTube nemusí být legální, FAA je považuje za komerční

15.3.2015, Milan Šurkala, aktualita
Záběry z dronů na YouTube nemusí být legální, FAA je považuje za komerční
Americká FAA se snaží regulovat podmínky, ze kterých je možné létat s drony a limituje jejich komerční použití. Za takové použití je ale považováno i umísťování videosekvencí z dronů na YouTube, pokud je k nim reklama.
Dávat videa na YouTube se nemusí vždy vyplatit. Své o tom ví Američan Jayson Hanes, který už dva roky létá s různými quadrokoptérami (nejnověji DJI Phantom 2 Vision PLUS) a videa umisťuje na YouTube. Jenže spolu s videosekvencemi zde má i reklamy Googlu a to je problém. V okamžiku, kdy se záběry z dronů zpeněžují, jsou americkou FAA považovány za komerční a na takové použití se už vztahují poněkud odlišná pravidla než na běžné nadšence, kteří si létají pro zábavu.


DJI Phantom 2


Z pravidel, která Hanes porušuje, je to např. absence certifikace nebo létání nad osobami, které se přímo nezúčastňují daného letu. Hanes byl tedy vyzván, aby přestal zpeněžovat svá videa, jinak může být potrestán pokutou. Další možností je nechat si udělat certifikaci a dávat si pozor, kde, nad kým a jak vysoko létá. Sám Hanes tvrdí, že od Googlu ještě neviděl ani cent a doposud má "na účtu" méně než dolar (což mi ale vzhledem k jeho počtu přes 275 tisíc shlédnutí přijde hodně nepravděpodobné).

Zdroj: motherboard.vice.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama