www.svethardware.cz
>
>
>

Záhadná kometa konečně ukázala své koma

Záhadná kometa konečně ukázala své koma
, , aktualita
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
K oblíbeným
reklama
Nyní již oficiálně označený objekt C/2014 UN271 (Bernardinelli-Bernstein) bohužel proletí až někde za dráhou Jupiteru i Saturnu, takže na nebeskou podívanou se těšit nemůžeme. 

 
Dle nových údajů jde ale opravdu o kometu, a to skutečně velkou s průměrem kolem 100 kilometrů, která nyní už ukázala své koma. Odhalily to snímky z Las Cumbres Observatory a na níže uvedeném můžeme vidět, jak má tato kometa (uprostřed snímku) kolem sebe mlhavý závoj, jenž byl označen za koma, čili plynovou obálku kolem jádra. Kometa by pochopitelně měla mít také ohon, ovšem my ji ze Země pozorujeme z podobného úhlu, odkud přichází záření Slunce, jehož vítr ohon vytváří. Čili ten, pokud jej UN271 v takové vzdálenosti vůbec má, bude směřovat směrem od nás a těžko bude viditelný, ale i koma je samozřejmě velice slabé v porovnání s tím, jak by mohlo narůst ve vzdálenosti jednotek AU.
 

 
V každém případě jde o potvrzenou kometu, která se poprvé objevila v astronomických pozorováních už v roce 2014, ovšem to se zjistilo až letos v červnu, kdy si jí vědci všimli a zpětně ji identifikovali ve starších datech. Dříve se přitom pracovalo se staršími daty, kdy byla kometa až 29 AU daleko, čili v podstatě stejně daleko jako Neptun, což platí právě pro rok 2014
 
Nyní ji už v Las Cumbres zachytili ve vzdálenosti necelých 20 AU právě i s jejím koma, čili UN271 je aktuálně přibližně stejně daleko jako Uran. Bude se ale stále přibližovat a nejblíže se k nám dostane v dubnu roku 2031, a to na 10,1 AU, jak si můžeme ověřit zde. Bude tak vzdálena cca 1,5 miliardy kilometrů a to je bohužel stále moc daleko na to, abychom ji viděli bez dalekohledu.  
 
A to je škoda, neboť jde o kometu, jejíž jádro je více než třikrát větší než Hale-Boppova kometa objevená v roce 1995, která byla doposud největší známá, takže Bernardinelli-Bernsteinova kometa by jistě nabídla velice zajímavou podívanou na obloze. V relativní blízkosti se ale bude držet velice dlouho a je jisté, že uvidíme alespoň mnoho snímků ze všemožných dalekohledů. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad Těžba kryptoměn má další problém: elektronický odpad
Těžba kryptoměn je mnohdy energeticky velmi náročný proces, který je větší zátěží než např. elektromobilita. Jak ale tvrdí poslední studie, problémem může být i elektronický odpad kvůli rychlému zastarávání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH
Společnost Biostar představila novou základní desku TZ590-BTC Duo, která je určena pro těžaře kryptoměn. Uzpůsobena je tak, že počítač s ní může ve velkém těžit jak např. Ethereum, tak i kryptoměnu Chia.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu Infineon s výrazným předstihem otevírá svou novou rakouskou továrnu
Na závěr pracovního týdne tu máme jednu veskrze pozitivní zprávu. Německý Infineon s tříměsíčním předstihem oproti původnímu plánu spouští výrobu ve své zbrusu nové továrně zpracovávající 300mm wafery. 
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit Mezihvězdné objekty se mohou na svých cestách postupně vypařit
Zmizet, vypařit se či se prostě postupně vytratit mohou objekty, které putují mezihvězdným prostorem, jako je třeba známý objekt 'Oumuamua nebo 2I/Borisov. Jde tu ale zvláště o objekty tvořené převážně ledem, čili komety.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU? AMD MI300: opravdový začátek výkonných APU?
AMD mělo kdysi představu o tom, že pomocí svých APU přetvoří i svět PC, v němž bude GPU běžně sloužit i pro řadu výpočetních úkonů v rámci běžných aplikací. To tak úplně nedopadlo, nicméně nyní jde o to, co si AMD chystá pro své MI300.
17.9.2021, aktualita, Jan Vítek1 komentář