www.svethardware.cz
>
>
>

Zakládající zaměstnanec SpaceX kritizuje konkurenci i Elona Muska

Zakládající zaměstnanec SpaceX kritizuje konkurenci i Elona Muska
, , aktualita
Zaměstanec firmy SpaceX, který je s ní už od jejího vzniku a nyní pracuje na vysoké pozici, si dovolil být trošku indiskrétní a veřejně kritický vůči veškeré konkurenci. Podívejme se na to, co může sdělit na její adresu.reklama
Tom Mueller je už 15 let zaměstnanec firmy SpaceX, čili už od jejího vzniku, přičemž nyní pracuje na pozici Propulsion Chief Technology Officer. I v jeho kompetenci tak byl nedávný úspěšný test nového jádrového stupně rakety Falcon Heavy. Mueller tak jistě cítí jisté zadostiučinění, které pramení z nesnadných začátků firmy SpaceX, která kdysi bývala velkým vzdušným a kosmickým společnostem k smíchu. O svých pocitech se rozpovídal ve skypovém neformálním rozhovoru pro New York University Astronomy Society, který byl zveřejněn na Twitch.tv. Nejdříve má asi půlhodinový proslov, po němž následují otázky a odpovědi.
Tom Mueller


Mueller nám popisuje začátky firmy SpaceX, která se jako malý startup pustila do světa ovládaného velkými korporacemi a národními agenturami, kterým byla dříve pro smích nebo ji v lepším případě ignorovaly, ale od té doby dokázala změnit celé odvětví a nyní je zábavné sledovat jejich reakce a snahy. Doslova řekl, že SpaceX dokázala ztrapnit jiné společnosti v oblasti vypouštění velkých raket. Obvinil je také (ne konkrétně, ale neurčitě), že používají politické či jiné nástroje pro nefér boj, neboť zjistily, že nedokáží konkurovat až pětkrát nižším cenám firmy SpaceX při vynášení nákladu do vesmíru. Nyní ale už prý pomalu přicházejí na to, že by měly začít dělat věci stejně jako SpaceX. Z tohoto souhrnu ale Mueller vynechává společnost Blue Origin, která jde právě velice podobnou cestou jako SpaceX.
připravovaný Falcon Heavy


Dále Tom Mueller tvrdí, že SpaceX a potažmo Blue Origin pohání celé odvětví kupředu a v podstatě nutí jiné firmy a agentury inovovat. SpaceX tak má tvořit tlak, díky němuž třeba Francouzi urychleně přechází z Ariane 5 na Ariane 6 a Rusové se chlubí novým konceptem rakety, která má překonat právě rakety SpaceX. To považuje za zábavné z toho hlediska, že Ruská raketa Angara je ve vývoji už 22 let a zatím startovala jen jednou a najednou se má objevit nová a provozně výrazně levnější.

Velké kritiky byla ušetřena NASA, jíž Mueller nepřímo sděluje, že by se měla více zaměřit na robotický průzkum Marsu ve snaze hledat život. V tomto ohledu se skutečně NASA nedá moc kritizovat, protože v průzkumu Marsu je zdaleka nejaktivnější ze všech. Pak už zazněla jen kritická poznámka k raketě, která stojí miliardu dolarů, což je bezpochyby SLS: "Pokud vaše raketa stojí miliardu dolarů, pak i kdybyste ji mohli stokrát znovu použít, stále bude velice drahá. My jsme se tak už od začátku zaměřili na vývoj levných raket."

Mueller se dokonce kriticky vyjádřil na adresu svého šéfa, Elona Muska, kterého na jednu stranu obdivuje, ale i tak jej pokládá trošku za "psycho". Řekl, že jeho nálada se dokáže ze dne na den značně měnit v závislosti na úspěchu či neúspěchu firem SpaceX a Tesla, což činí práci pod ním poněkud nesnadnou. Sdílí ale Muskovy obavy o zdraví naší planety, stejně jako o ochranu dalších planet soustavy před kontaminací mikroby ze Země, což je něco, co má NASA a SpaceX dosud společné.

Zdroj: Twitch.tv
reklama
Nejnovější články
Roboti od LG pomohou cestujícím na letišti v Soulu Roboti od LG pomohou cestujícím na letišti v Soulu
Společnost LG na začátku tohoto roku předvedla několik svých robotů a dva z nich byli určeni pro použití na letištích. Nyní se LG rozhodlo nasadit své roboty na letiště v jihokorejském Soulu, aby pomáhali cestujícím. 
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Mladík našel bug v systému budapešťské MHD, místo odměny na něj poslali policii Mladík našel bug v systému budapešťské MHD, místo odměny na něj poslali policii
18letý mladík si hrál s objednávacím systémem jízdenek maďarského dopravce BKK v Budapešti. Mohl si koupit lístek za libovolnou cenu. Chybu okamžitě nahlásil, nicméně místo díků na něj ráno zaklepala policie a podrobila výslechu. 
Včera,  aktualita, Milan Šurkala,  1 komentář
Microsoft otočil, Malování tu zůstane Microsoft otočil, Malování tu zůstane
Včera se objevila zpráva o konci oblíbeného i nenáviděného Malování ve Windows, čili aplikaci MS Paint. Ta měla zmizet s nástupem velké podzimní aktualizace systému Windows 10, ale Microsoft se zřejmě poddal vlně odporu. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD: Zen 2 a Zen 3 je na cestě, ale přechod na 7 nm bude těžký AMD: Zen 2 a Zen 3 je na cestě, ale přechod na 7 nm bude těžký
Mark Papermaster, CTO společnosti AMD, se v interview pro EE Times rozpovídal o budoucích procesorových architekturách Zen 2 a Zen 3, které představují také přechod na 7nm technologie. To znamená i využití EUV. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Musk reviduje velkolepé plány na kolonizaci Marsu Musk reviduje velkolepé plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk zjistil, že jeho velkolepé plány na vyslání lidí na Mars jsou přeci jen až moc ambiciózní a oznámil, že budou přepracovány, aby odpovídaly realitě. Dotkne se to i připravované rakety, jejíchž 42 motorů bylo poněkud příliš. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  9 komentářů