www.svethardware.cz
>
>
>

Základní deska FIC FB11

, , zpráva
Starý dobrý Intel BX v novém kabátě
K oblíbeným
reklama
Proč v novém kabátě? Oním novým kabátem je myšlena patice pro níž je určen procesor. Tou je Socket 370, jenž je určen pro procesory Intel Pentium III v provedení FC-PGA, procesory Intel Celeron PPGA a na konec (aby člověk nemusel neustále koukat v nabídce Intelu) i procesor Cyrix III. Osazení této desky čipovou sadou Intel BX pouze dokazuje, že přes své stáří má dosud co nabídnout, koneckonců AGP 4X a Ultra DMA/66 není všechno (o nějakém generátoru náhodných čísel ani nemluvím). Pokud tedy nehodláte používat sběrnici na 133 MHz “oficiálně”, oželíte výše zmíněné “drobnosti” a nemáte procesor v provedení Slot1, pak může být pro Vás tato základní deska tím pravým.

Takže jak již bylo řečeno, procesor se umisťuje do patice Socket 370 a je možno volit mezi Pentii III FC-PGA či Celerony v provedená PPGA a také Cyrixem III. Zde bych se také zmínil o frekvencích systémové sběrnice, kromě běžných je možno použít i 133 MHz, s onou podmínkou že přetaktováváte sběrnice AGP a PCI, no a následuje obvyklý dodatek, že toto nastavení se nevztahují záruční podmínky. Pro paměť jsou připraveny čtyři sloty DIMM, které pojmou až jeden gigabyte operační paměti SDRAM. Disk připojíte na standardní EIDE rozhraní, ovšem pouze s protokolem Ultra DMA/33.

Pro rozšíření této základní desky je možno použít běžný slot AGP (pouze režim 2X), dále pak 4 sloty PCI, jeden ISA a také jeden PCI/ISA sdílený slot. Pro připojení periferií jsou zde přítomny běžné porty – 2x USB, 2x COM, 2x PS/2 a jeden LPT port. Na desce najdete také vývody pro připojení konektorů Wake-On-LAN a Wake-On-Ring.

BIOS desky je vybaven technologií NOVUS kterou jsem popsal v článku o základní desce FIC FA31. Podporovány jsou také běžné vlastnosti jako ACPI, APM, PnP, hardware monitoring, zapnutí počítače myší či klávesnicí, suspend to HDD, atd. I když to není zřejmé z informací od výrobce, je reálné předpokládat, že deska (frekvence FSB a násobič) se dá nastavit buď ručně (pomocí DIPu), či z BIOSu.

FB11


Technické specifikace
 • Procesor Intel Pentium III FC-PGA, Intel Celeron PPGA, Cyrix III
 • Čipová sada Intel BX
 • Paměťové sloty 4x DIMM, maximum paměti 1GB SDRAM
 • Sběrnice 66/100/133 MHz
 • Rozšiřující sloty 1x AGP (pouze v režimu 2X), 4x PCI, 1x ISA a jeden PCI/ISA sdílený
 • Dvoukanálový řadič disků s podporou protokolu Ultra DMA/33
 • Komunikační porty 2x COM, 2x USB, 1x LPT, 2x PS/2
 • BIOS – ACPI 1.0, podpora STD, APM 1.2, PnP 1.0a, SMBIOS 2.1, DMI 2.0, WfM 1.1a
 • Hardware monitoring
 • Technologie NOVUS
 • Formát ATX - 305 x 183 mm

Tato základní deska, dalo by se říct je pocta čipové sadě Intel BX. Její kvality jsou takové, že i v době kdy existují modernější čipové sady se rozhodne osadit ji výrobce do zcela nové desky. Její kvalita a kompatibilita je opravdu příkladem pro mnohé (obzvláště pro jejího nástupce), avšak konečný verdikt náleží uživatelům.


Zdroj FIC
reklama
Nejnovější články
Zabugovaný software arizonských věznic drží vězně za mřížemi déle, než by měl Zabugovaný software arizonských věznic drží vězně za mřížemi déle, než by měl
Nejen u nás jsou výsledky státních zakázek na software často změtí programů plných chyb. Své si užívají i v arizonských vězeních. Software ACIS by měl zajišťovat evidenci vězňů i doby jejich propouštění, místo pomoci ale spíše škodí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře