www.svethardware.cz
>
>
>

Základy diagnostiky počítačů

Základy diagnostiky počítačů
, , článek
Nic není dokonale odolné proti poruše, tím méně pak složitá sestava v podobě našeho počítače. Naštěstí máme k dispozici celou řadu diagnostických a ladicích programů, které mohou odhalit hrozící nebezpečí nebo detekovat příčinu již nastalého problému. A právě jim je věnován tento článek.
K oblíbeným
reklama
Hlavně overclockeři, ale i lidé mající problémy s počítačem, využijí při hledání onoho pověstného jádra pudla specializované programy pro zjištění stavu srdce počítače, čili procesoru (CPU). Zřejmě nejoblíbenější utilitou tohoto druhu je CoreTemp. V malém balení vám poskytne detailní informace o vašem procesoru, o jeho taktech, teplotách na jednotlivých jádrech i o jejich vytížení. Jeho hlavní výhodou je spolehlivost měření a za zmínku stojí rovněž to, že ho vedle sebe snese hojně využívaný benchmark OCCT (viz níže).


CoreTemp

Teploty vám kromě dalších informací změří i RealTemp. Navíc s ním můžete nakalibrovat DTS teplotní čidlo. Bohužel je určen pouze pro procesory Intel.


RealTemp

Pro majitele procesorů AMD je tu AMD64 CPU assistant. Z dalších programů poskytujících informace o CPU jsou to například Crystal CPUID a výše uvedený CPU-Z.


Crystal CPUID

Někteří výrobci základních desek přidávají k svým produktům své diagnosticko-taktovací utility. Například u Gigabyte je to EasyTune, který mj. umožňuje sledování stavu systému a i základní přetaktování z prostředí operačního systému.


EasyTune - CPUID
EasyTune - přetaktování z OS
- pro zvětšení klikněte -

Tím se dostáváme k nástrojům užitečným při taktování procesoru. Jak už bylo uvedeno, lze taktovat i z prostředí operačního systému. Pokud to ale někdo myslí jen trochu vážně a chce dosáhnout optimálních výsledků, nastavuje hodnoty FSB, násobiče a dalších přímo v BIOSu. Změněná nastavení je třeba důkladně otestovat na stabilitu a eventuální přehřívání. Používáme tedy jednak software pro testování stability systému a společně s ním programy pro měření teplot procesoru. O těch je už pojednáno výše v tomto oddíle, a tak se můžeme věnovat těm zátěžovým.

Jsou koncipovány tak, aby za pomoci různých náročných výpočtů zatěžovaly procesor na sto procent a to po dlouhou dobu. Drtivá většina procesorů na takový výkon nikdy nepoběží a tak je takový úspěšně proběhlý test velice slušnou zárukou, že na daných frekvencích bude procesor fungovat spolehlivě.

Jako první zde zmíním Stress Prime 2004 ORTHOS. Používá se jako první rychlý test stability při zvyšování taktu. Pokud počítač ustojí při rozumných teplotách prvních dest až patnáct minut, lze přikročit k nasazení dalších programů. Samozřejmě ho lze použít i pro dlouhodobé testování.


Orthos

Pokud CPU projde testem Orthosu, můžeme dále použít třeba již zmíněný OCCT. Defaultně provádí hodinový test procesoru a po jeho skončení dá k dispozici řadu grafů zobrazujících průběh zatížení, změny voltáže a další veličiny.


OCCT

OCCT měří v průběhu testu i teploty jader. Někdy má ale problémy s jejich přesností, a tak nastupuje již uvedená rada o užitečnosti použití více programů za účelem získání objektivních výsledků. Tady je trošku problém s jeho snášenlivostí s jinými SW a z vlastní zkušenosti vím, že vedle sebe toleruje aspoň CoreTemp. Zvlášť když se už dostáváte na hranu rozumných hodnot stupňů Celsia daných pro váš procesor, je lepší vědět, kolik to hřeje co nejpřesněji. Stejně jako u Orthosu se dají nastavit i další typy testů, u OCCT je i zatěžovací test napájecího zdroje (na vlastní nebezpečí...).

Dalším oblíbeným nástrojem pro zatížení procesoru a pamětí je Prime95, který počítá prvočísla a jednou z jeho funkcí je Torture test, jehož název mluví za vše. Pokud váš počítač "přežije" několik hodin některého z těchto programů při rozumných teplotách, můžete ho na daných taktech považovat za stabilní.


Prime95
- pro zvětšení klikněte -
reklama
Nejnovější články
TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru
Během minulého týdne se měly po poněkud mrazivých oslavách v Číně opět začít rozjíždět továrny, ovšem ukázalo se, že leckde chybějí pracovníci. Nyní tu máme už přesnější čísla od TrendForce, která ukazují dopad na výrobu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce
Letos se dočkáme nových herních konzolí firem Sony a Microsoft, jejichž nástup se bezprostředně týká také NVIDIE či jiných společností orientovaných na PC hardware. A Jensen Huang opět brojí proti konzolím.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Asus TUF Gaming VG259QM: proklatě rychlý IPS Asus TUF Gaming VG259QM: proklatě rychlý IPS
Společnost Asus si pod označením TUF Gaming VG259QM připravila herní monitor, který nabídne obnovovací frekvenci až 280 Hz na panelu typu IPS. Řadí se tak mezi nejrychlejší dostupné modely. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Simulace úspěšně vytvořila mladou galaxii bez temné hmoty Simulace úspěšně vytvořila mladou galaxii bez temné hmoty
Jeden z důkazů pro existenci temné hmoty se týká pozorovaných galaxií, jejichž podoba a dynamika neodpovídá objemu detekovatelné "běžné" hmoty. Nyní je tu ale nová počítačová simulace, v rámci níž se povedlo vytvořit galaxie právě bez temné hmoty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Británie má připraveno 1,2 miliardy liber na superpočítač pro meteorology Británie má připraveno 1,2 miliardy liber na superpočítač pro meteorology
Britští meteorologové se mohou těšit na nový superpočítač, který by jim měl být k službám už za několik let. Dle celkové vyhrazené částky 1,2 miliardy liber to přitom bude velice výkonný systém a ve skutečnosti pro dané účely nejvýkonnější na světě.
Dnes, aktualita, Jan Vítek