www.svethardware.cz
>
>
>

Základy diagnostiky počítačů

Základy diagnostiky počítačů
, , článek
Nic není dokonale odolné proti poruše, tím méně pak složitá sestava v podobě našeho počítače. Naštěstí máme k dispozici celou řadu diagnostických a ladicích programů, které mohou odhalit hrozící nebezpečí nebo detekovat příčinu již nastalého problému. A právě jim je věnován tento článek.
K oblíbeným
reklama
Když pomineme kancelářské počítače, jejichž uživatelé beztak většinou nemají důvod ani potřebu zkoumat blíže jejich vnitřní pochody, zjistíme, že grafická karta je komponenta asi nejčastěji tlačená k hranici svých možností. Když k tomu připočteme, že je mnohem jednodušší ji taktovat než procesor, není divu že utility pro její diagnostiku jsou hodně používané.

Jednak můžeme využít již výše zmiňované programy pro kontrolu systému jako celku nebo specializované nástoje typu GPU-Z a GPU Caps Viewer. První zmiňovaný vám v malém přehledném balení ukáže všechny důležité informace o stavu a nastavení vaší grafické karty včetně jednoduchých kontinuálních grafů taktů jádra a pamětí a hodnot z několika senzorů teplot.


GPU-Z

GPU Caps Viewer ukáže z teplot “jen” situaci na jádře, zato ale nabízí spoustu dalších informací o PhysX, CUDA (u nVidie pochopitelně), procesoru a nabízí i možnost testu stability (točící se chlupatá kostka :)).


GPU Caps Viewer
- pro zvětšení klikněte -

Již jsem zmínil relativní snadnost taktování grafických karet. Na rozdíl od taktování procesorů se toto provádí výhradně z prostředí operačního systému a pro toto jsou nejlepším řešením utility takříkajíc all-in-one. Nejen, že s jejich pomocí kartu zrychlíte, ale zároveň mají vestavěný monitoring.

Nejdříve se podíváme k “zeleným”. Samotný výrobce čipu umožňuje v rámci nVidia Control Panelu (NCP) možnost přetaktování i změny nastavení otáček fanu grafické karty.


nVidia Control Panel (NCP)
- pro zvětšení klikněte -

Asi nejoblíbenějším programem pro změny nastavení GPU (i AMD/ATi) je RivaTuner. Možnosti nastavení které nabízí, jsou rozsáhlé a uspokojí snad každého ladiče. Rovněž vestavěný monitoring je velice užitečný.


RivaTuner

Podobné možnosti poskytuje rovněž PowerStrip.


PowerStrip

Další utilitou využitelnou pro overclocking je poněkud útlejší EVGA Precision od známého výrobce grafických karet. Není tak rozsáhlá jako RivaTuner, ale pro většinu lidí dostatečná.


EVGA Precision

Gainward nabízí uživatelům grafických karet nVidia ExperTool.


ExperTool

Majitelé grafických karet s červeným logem mohou taktovat z Catalyst Control Centra pomocí utility Ati Overdrive....


Ati Overdrive

… nebo sáhnou po ATi Tray Tools, případně ATITool.


ATi Tray Tools


ATITool

Při každém taktování se vám bude hodit zátěžový test. Ten vám ukáže, jestli vám karta později nezkolabuje právě uprostřed největší bojové vřavy. Můžete samozřejmě zkusit klasické 3DMarky 06 nebo Vantage, ty však kartu nezatíží tolik jako FurMark – “chlupatá kobliha” :)


FurMark

Jen připomenu, že optimálním způsobem taktování je postupné přidávání na taktech, po každém kroku otestované na stabilitu. Jakmile se během benchmarku objeví první artefakty, snížíme takty na předchozí stabilní úroveň.
reklama
Nejnovější články
Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen
Nedávno jsme se dozvěděli o zrušení konference Mobile Worlds Congress 2020, která se měla konat v Barceloně. Přirozeně se tak vynořily obavy o rušení dalších akcí podobného ražení, takže jaké jsou nejnovější zprávy?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy
Válka mezi Izraelem a palestinským Hamásem se odehrává na více frontách. Jednou z nich je i sledování pomocí mobilních telefonů malwarem. K tomu využili populární metodu catphishingu, kdy se vydávali za atraktivní ženy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate
Po hře Kingdom Come: Deliverance, kterou Epic Games ve svém obchodě až do tohoto čtvrtka nabízí zcela zdarma, přijde další hra, respektive dvojice her a jednou z nich bude Assassin's Creed: Syndicate. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru
Během minulého týdne se měly po poněkud mrazivých oslavách v Číně opět začít rozjíždět továrny, ovšem ukázalo se, že leckde chybějí pracovníci. Nyní tu máme už přesnější čísla od TrendForce, která ukazují dopad na výrobu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce
Letos se dočkáme nových herních konzolí firem Sony a Microsoft, jejichž nástup se bezprostředně týká také NVIDIE či jiných společností orientovaných na PC hardware. A Jensen Huang opět brojí proti konzolím.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře