www.svethardware.cz
>
>
>

Základy diagnostiky počítačů

Základy diagnostiky počítačů
, , článek
Nic není dokonale odolné proti poruše, tím méně pak složitá sestava v podobě našeho počítače. Naštěstí máme k dispozici celou řadu diagnostických a ladicích programů, které mohou odhalit hrozící nebezpečí nebo detekovat příčinu již nastalého problému. A právě jim je věnován tento článek.
K oblíbeným
reklama
Rovněž pevný disk může trpět vysokými teplotami. A nejen to. Jakožto komponenta s pohyblivými součástkami je citlivý i na teploty nízké. Na rozdíl třeba od CPU, kde platí, že čím níže, tím lépe. Všeobecně se dá říci, že optimální rozmezí dlouhodobých provozních teplot pro harddisky je 30-40 °C. Dalším velikým nepřítelem pevných disků jsou výpadky napájení, způsobované především povětrnostními vlivy. Je to jedna z příčin vzniku vadných sektorů, které nám mohou komplikovat práci s ním, o riziku ztráty dat nemluvě. Proto je dobré občas použít nějakou monitorovací nebo diagnostickou utilitu.

Je třeba podotknout, že využívají technologii S.M.A.R.T., kterou je potřeba mít aktivanou v BIOSu základní desky počítače.

Jedním z programů je CrystalDiskInfo. Poskytne základní informace a umožňuje mj. i nastavení AAM a APM (Advanced Power Management – regulace spotřeby disku). Velice oblíbený je i HD Tune nabízející i možnost benchmarku, který se hodí ve chvíli, kdy vám disk připadá pomalý. Rovněž dokáže disk otestovat na vadné sektory a regulovat AAM. Jeho nevýhodou pro občasné použití je to, že je to pouze trial.

Pokud budete chtít freeware, zkuste HDDScan. Možná budete muset překousnout lehce složitější ovládání, ale není to zase až tak hrozné.


CrystalDiskInfo


HDD Scan


HD Tune


Diagnostika operačních pamětí


Špatný stav pamětí bývá častou příčinou problémů s fungováním počítače. Když vyloučíme ostatní možné příčiny, tzn. nedocvaklé nebo špatně umístěné moduly, znečištěné sloty nebo (málokdy) vysoké teploty, zbývá otestovat jejich funkčnost jako takovou. Pro tento účel můžeme použít třeba Memtest86 a GoldMemory. Obě utility si po stažení vypálíme jako bootovací CD/DVD, z nichž posléze nabootujeme a spustíme test. Doporučuje se nechat testy proběhnout vícekrát a obecně platí, že čím déle, tím lépe.


Memtest


GoldMemory

Za zmínku stojí rovněž prográmek MemSet, který umožňuje upravovat nastavení pamětí z prostředí operačního systému.


Memset
- pro zvětšení klikněte -
reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Včera, aktualita, Jan Vítek17 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře