www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zaměstnanec Fujitsu stále udržuje v chodu počítač z roku 1959

Zaměstnanec Fujitsu stále udržuje v chodu počítač z roku 1959
, , aktualita
Společnost Fujitsu stále ještě udržuje v chodu počítač FACOM128B, který je plně funkční a instalován byl ve firmě už v roce 1959. Stará se o něj zaměstnanec, jehož úkol je jasný, udržet tohoto počítačového pradědečka v chodu. 
K oblíbeným
reklama
Fujitsu Tokki Systems Ltd. tak evidentně provozuje počítač FACOM128B čistě z nostalgie či hrdosti na svou minulost, neboť sebelepší počítač z roku 1959 nemůže být už k praktickému užitku. Tento počítač přímo vychází z modelu FACOM100, který je popisován jako první japonský počítač založený na relé, který byl využit v praxi. 
 
 
Čili FACOM128B rovněž patří mezi elektromechanické počítače a založen byl na stejném typu relé, jaká byla využívána v telefonních ústřednách. Už ve své době tak nešlo o zařízení, které by bylo na vrcholu tehdejších technických možností, ostatně počítače s elektromechanickými relé se používaly už za druhé světové války a už v roce 1955 byl sestrojen první čistě tranzistorový počítač, Harwell CADET a běžné byly počítače s elektronkami. 
 
Relé ale měla své výhody, a to především ve spolehlivosti a na nich založené počítače se také postupně zlepšovaly i ve svém výkonu. Ostatně Harvard Mark I z roku 1944 dokázal provést dva součty či odečty za sekundu, násobení trvalo 6 sekund a dělení přes 15 sekund. FACOM128B už dokázal, respektive stále dokáže sčítat a odečítat až 10x za sekundu, násobit i stejně rychle, nebo nejhůře třikrát za sekundu a dělení či druhá odmocnina může trvat 0,1 až 1,4 sekundy.
 
 
O tento počítač se ve Fujitsu nyní stará Tadao Hamada, pro nějž je jeho práce ochranou odkazu předků, který ochraňuje pro další generace, aby mohly vidět funkční příklad toho, z čeho se vyvinuly moderní systémy. Hamada tak chce FACOM128B udržovat v provozu tak dlouho, jak jen mu to zdraví umožní. 
 
 
K čemu byl ovšem tento počítač před desítkami let vůbec využíván? Fujitsu jej využívala při výrobě objektivů pro fotoaparáty a také se uplatnil při návrhu letounu YS-11, prvního poválečného dopravního letadla, které bylo celé navrženo a vyráběnou jen v Japonsku. Společnost Fujitsu nyní počítač nechává udržovat v chodu v rámci Fujitsu Relay-type Computer Technology Inheritance Project, který začal v roce 2006. Sám Hamada se tak musel na začátku tohoto projektu naučit s počítačem pracovat a dokonale se s ním seznámit. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář