www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zaměstnanec Fujitsu stále udržuje v chodu počítač z roku 1959

Zaměstnanec Fujitsu stále udržuje v chodu počítač z roku 1959
, , aktualita
Společnost Fujitsu stále ještě udržuje v chodu počítač FACOM128B, který je plně funkční a instalován byl ve firmě už v roce 1959. Stará se o něj zaměstnanec, jehož úkol je jasný, udržet tohoto počítačového pradědečka v chodu. 
K oblíbeným
reklama
Fujitsu Tokki Systems Ltd. tak evidentně provozuje počítač FACOM128B čistě z nostalgie či hrdosti na svou minulost, neboť sebelepší počítač z roku 1959 nemůže být už k praktickému užitku. Tento počítač přímo vychází z modelu FACOM100, který je popisován jako první japonský počítač založený na relé, který byl využit v praxi. 
 
 
Čili FACOM128B rovněž patří mezi elektromechanické počítače a založen byl na stejném typu relé, jaká byla využívána v telefonních ústřednách. Už ve své době tak nešlo o zařízení, které by bylo na vrcholu tehdejších technických možností, ostatně počítače s elektromechanickými relé se používaly už za druhé světové války a už v roce 1955 byl sestrojen první čistě tranzistorový počítač, Harwell CADET a běžné byly počítače s elektronkami. 
 
Relé ale měla své výhody, a to především ve spolehlivosti a na nich založené počítače se také postupně zlepšovaly i ve svém výkonu. Ostatně Harvard Mark I z roku 1944 dokázal provést dva součty či odečty za sekundu, násobení trvalo 6 sekund a dělení přes 15 sekund. FACOM128B už dokázal, respektive stále dokáže sčítat a odečítat až 10x za sekundu, násobit i stejně rychle, nebo nejhůře třikrát za sekundu a dělení či druhá odmocnina může trvat 0,1 až 1,4 sekundy.
 
 
O tento počítač se ve Fujitsu nyní stará Tadao Hamada, pro nějž je jeho práce ochranou odkazu předků, který ochraňuje pro další generace, aby mohly vidět funkční příklad toho, z čeho se vyvinuly moderní systémy. Hamada tak chce FACOM128B udržovat v provozu tak dlouho, jak jen mu to zdraví umožní. 
 
 
K čemu byl ovšem tento počítač před desítkami let vůbec využíván? Fujitsu jej využívala při výrobě objektivů pro fotoaparáty a také se uplatnil při návrhu letounu YS-11, prvního poválečného dopravního letadla, které bylo celé navrženo a vyráběnou jen v Japonsku. Společnost Fujitsu nyní počítač nechává udržovat v chodu v rámci Fujitsu Relay-type Computer Technology Inheritance Project, který začal v roce 2006. Sám Hamada se tak musel na začátku tohoto projektu naučit s počítačem pracovat a dokonale se s ním seznámit. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu Zmatené testování: recenze Radeonu RX 5600 XT jsou tu
Pokud by se AMD po vzoru NVIDIE zlevnit své karty Radeon RX 5600 XT, a to v jeho případě ještě dříve, než dorazí na trh, bylo by to jednoduché. Jenomže namísto toho se zvyšovaly takty a to už tak jednoduché není. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později Apokalyptická Dying Light 2 nepřijde na jaře, ale výrazně později
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že CD Projekt Red bude potřebovat více času na dokončení hry Cyberpunk 2077 a nyní přichází podobná zpráva o Dying Light 2. V případě této hry může být zpoždění ještě výrazně delší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black Noctua uvádí nízký černočerný CPU chladič NH-L9a-AM4 chromax.black
Rakouská Noctua si připravila nový nízkoprofilový chladič NH-L9a-AM4, který patří do rodiny chromax.black. Má tak celé své tělo i s ventilátorem černé a hodit se bude zvláště do HTPC a celkově nízkých či tenkých sestav.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu Radiohead uvádí Public Library, veřejný archiv svého obsahu
Zatímco spousta hudebních skupin si úzkostlivě chrání všechen svůj obsah, britští Radiohead ho už několikrát dali k dispozici všem zadarmo. Nyní spouští Radiohead Public Library, stránku obsahující i vzácný obsah.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování Gigabyte a Incooling pracují na chlazení serverů s možností přetaktování
Gigabyte si chystá novou serverovou platformu, která dostala označení R161 Series a nabídne možnost přetaktování. K tomu bude ale zapotřebí kvalitní chlazení a právě o to se postará společnost Incooling. 
Včera, aktualita, Jan Vítek