www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zaměstnanec Fujitsu stále udržuje v chodu počítač z roku 1959

Zaměstnanec Fujitsu stále udržuje v chodu počítač z roku 1959
, , aktualita
Společnost Fujitsu stále ještě udržuje v chodu počítač FACOM128B, který je plně funkční a instalován byl ve firmě už v roce 1959. Stará se o něj zaměstnanec, jehož úkol je jasný, udržet tohoto počítačového pradědečka v chodu. 
K oblíbeným
reklama
Fujitsu Tokki Systems Ltd. tak evidentně provozuje počítač FACOM128B čistě z nostalgie či hrdosti na svou minulost, neboť sebelepší počítač z roku 1959 nemůže být už k praktickému užitku. Tento počítač přímo vychází z modelu FACOM100, který je popisován jako první japonský počítač založený na relé, který byl využit v praxi. 
 
 
Čili FACOM128B rovněž patří mezi elektromechanické počítače a založen byl na stejném typu relé, jaká byla využívána v telefonních ústřednách. Už ve své době tak nešlo o zařízení, které by bylo na vrcholu tehdejších technických možností, ostatně počítače s elektromechanickými relé se používaly už za druhé světové války a už v roce 1955 byl sestrojen první čistě tranzistorový počítač, Harwell CADET a běžné byly počítače s elektronkami. 
 
Relé ale měla své výhody, a to především ve spolehlivosti a na nich založené počítače se také postupně zlepšovaly i ve svém výkonu. Ostatně Harvard Mark I z roku 1944 dokázal provést dva součty či odečty za sekundu, násobení trvalo 6 sekund a dělení přes 15 sekund. FACOM128B už dokázal, respektive stále dokáže sčítat a odečítat až 10x za sekundu, násobit i stejně rychle, nebo nejhůře třikrát za sekundu a dělení či druhá odmocnina může trvat 0,1 až 1,4 sekundy.
 
 
O tento počítač se ve Fujitsu nyní stará Tadao Hamada, pro nějž je jeho práce ochranou odkazu předků, který ochraňuje pro další generace, aby mohly vidět funkční příklad toho, z čeho se vyvinuly moderní systémy. Hamada tak chce FACOM128B udržovat v provozu tak dlouho, jak jen mu to zdraví umožní. 
 
 
K čemu byl ovšem tento počítač před desítkami let vůbec využíván? Fujitsu jej využívala při výrobě objektivů pro fotoaparáty a také se uplatnil při návrhu letounu YS-11, prvního poválečného dopravního letadla, které bylo celé navrženo a vyráběnou jen v Japonsku. Společnost Fujitsu nyní počítač nechává udržovat v chodu v rámci Fujitsu Relay-type Computer Technology Inheritance Project, který začal v roce 2006. Sám Hamada se tak musel na začátku tohoto projektu naučit s počítačem pracovat a dokonale se s ním seznámit. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU PurePC: dohoda Intelu a NVIDIE odřízla AMD od notebooků s výkonnými GPU
Polský server PurePC si dovolil vypustit do světa zprávu o tom, že mezi Intelem a NVIDIÍ loni existovala dohoda, která měla zajistit, aby se procesory AMD nedostaly do notebooků s kartami GeForce RTX 2070 či výkonnějšími.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času Astronomové sledují explozi supernovy proti proudu času
Před mnoha sty lety mohli naši předkové sledovat explozi supernovy v malé sousední galaxii a na její pozůstatky se nyní zaměřili astronomové, kteří se s využitím analýzy snímků, jež od sebe dělí deset let, snaží jít proti proudu času. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují Jaké budou ceny Rocket Lake-S? Už se postupně objevují
Intel se chystá vypustit na trh opět 14nm desktopové procesory, které budou mít ovšem na jednu stranu modernější architekturu, ale na druhou stranu mohou nabídnout maximálně jen 8 jader oproti Comet Lake-S. Jaké budou ceny?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition NVIDIA prý neplánuje přijít s vlastní RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA GeForce RTX 3060 bude dle informací serveru Cowcotland připravena pouze od AIB partnerů, a na trh se tak nechystá verze Founders Edition, ačkoliv by se to mohlo zdát z doprovodných materiálů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5. WhatsApp brzdí: vysvětluje nové podmínky sdílení dat a odsouvá je na 15.5.
Kontroverzní změna podmínek sdílení dat z WhatsAppu na Facebook rozčílila spoustu lidí. Komunikátor nyní vysvětluje, jak se vlastně všechny věci mají. Změnu navíc odkládá z 8. února až na 15. května.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře