Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zaplatí Sony 85-430 miliónů dolarů za vadné baterie?

18.8.2006, Architect, aktualita
Zaplatí Sony 85-430 miliónů dolarů za vadné baterie?
Podle analytiků může stažení Dellu 4.1 miliónů baterií stát Sony od 85 miliónů do 430 miliónů dolarů (cca. 9,5 miliardy korun) a poškodit tak krátkodobě výdělky japonského elektronického výrobce. „Protože byly baterie vyrobeny společností...
Podle analytiků může stažení Dellu 4.1 miliónů baterií stát Sony od 85 miliónů do 430 miliónů dolarů (cca. 9,5 miliardy korun) a poškodit tak krátkodobě výdělky japonského elektronického výrobce.

„Protože byly baterie vyrobeny společností Sony, díky možnému dopadu této zprávy jsou v sázce výdělky Sony,“ komentuje Eiichi Katayama, analytička u Nomura Securities. „Dokud vedení neodhalí detaily kauzy, riziko rozsáhlejšího dosahu stále přetrvává."

Odvolání baterií přišlo zrovna ve chvíli, kdy se Sony snaží dát dohromady podnikání se značkou LCD televizí Bravia a digitálními fotoaparáty Cybershot, kde už tak jako tak čelí zuřivé konkurenci firem Samsung Electronics a Sharp.

O stáhnutí baterií největším výrobcem počítačů jste už určitě slyšeli. Analytik David Gibson odhaduje prodej baterií Sony na 3 procenta celkového prodeje a na 6 procent provozní zisky. Gibbon předpokládá, že stažení bude znamenat jednorázové náklady od 15 do 23 procent plného ročního příjmu Sony.

Zástupce Sony říká, že firma stále zhodnocuje možný finanční dopad stažení. A přidává, že nebylo vůbec rozhodnuto, zdali bude firma platit za všechny poškozené baterie. Přehřívání baterií se zdá být problémem jen u notebooků společnosti Dell.

Vedoucí úředník společnosti zabývající se bezpečím zákazníků v U.S. v úterý prohlásil, že provádějí revizi všech lithium-iontových baterií u laptopů, kvůli nebezpečí požáru. Baterie Sony jsou taktéž použity u přenosných počítačů firem Hewlett-Packard, Apple Computer a Lenovo.

Spekulace ohledně finanční stránky společnosti Sony však ukazují, že si firma nevede zrovna nejlépe. Nebylo to tak dávno, co jsi Sony půjčila na výrobní náklady PS3 a v červenci musela zaplatit japonské vládě na daních o 243 miliónů dolarů více.

Zdroj: ZDNet news