"Zapomeňte na dotekové displeje...
8.12.2003, Petr Hájek, článek

... budoucnost patří digitizérům!" říkají někteří producenti hardware (kupříkladu firma WACOM Components), dle kterých není dotekový displej pro vstup znaků tím nejvhodnějším prostředkem - jedním z důvodů je relativní nepřesnost, která je stále 10x větší, nežli u digitizéru, dále je to ona zmíněná dotekovost vedoucí k poškrábanému displeji. Technologie digitizérů by se časem měla objevit i u přístrojů typu MS Smartphone a Pocket PC.

Spousta uživatelů PDA různých platforem i značek vybavených stylem a dotekovými displeji se v případě, že je tlačí čas většinou nezdržuje s lovením stylu a na požadované místo klepne přímo prstem či nehtem - s digitizérem by něco takového nebylo možné, vyžaduje totiž speciální tužku, pokud byste k displeji přiblížili prst či běžný stylus z PDA, nic by se nestalo.
Kdo z pečlivých povah někdy zdědil starší PDA po kolegovi, jistě se zhrozil (čest výjimkám :), kolik je na displeji škrábanců a také jak je zobrazovač prodřený v místě, kde původní uživatel zadával znaky. S tímto problémem se dokáží digitizéry hravě vyrovnat, protože z velmi malé vzdálenosti lze psát bezdotykově, prostě jen čmáráte stylem ve vzduchu nad displejem a píšete. Co jedni vidí jako mimořádnou výhodu, je pro druhé nevýhoda - pro lidskou ruku je nejpřirozenější psát po materiálu, který klade aspoň mírný odpor, bohatě stačí zkusit si napsat něco na hladkém displeji PDA, kde s nekvalitním stylem máte stejný pocit jako při psaní ostrým hrotem po skle. Psaní do vzduchu bez opory ruky bude tedy pro některé uživatele (aspoň zpočátku) jistě velmi nepříjemná zkušenost. Doplňme ještě, že podobně vybavených PDA bychom se, za předpokadu, že uvěříme optimistickým prognózám, měli dočkat snad již během příštího roku.
Zdroj: msmobiles.com