www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Zastoupení OS na desktopu – březen 2016: 270 miliónů instalací Windows 10

Zastoupení OS na desktopu – březen 2016: 270 miliónů instalací Windows 10
, , aktualita
Skončil březen a tak opět po měsíci přinášíme přehled zastoupení operačních systémů na desktopu. Podíl Windows 10 lineárně roste už sedmý měsíc a dosáhl téměř 16 %. Podle Microsoftu je uživatelů desítek už 270 miliónů.
K oblíbeným
reklama
Jako vždy vycházíme z dat pořízených společností Net Applications. Podíl jednotlivých platforem je tentokrát bez větších změn – Windows mají dohromady 90,45 %, OS X má 7,77 % a zbytek je Linux – 1,78 %. Všechny systémy jsou na tom téměř identicky jako před měsícem.

Změny se ovšem objevily v podílech jednotlivých verzí Windows:
  • Windows XP mají 10,90 % z celku a 12,05 % v rámci platformy Windows.
  • Windows Vista mají 1,41 % z celku a 1,56 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 7 mají 51,89 % z celku 57,37 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 8/8.1 mají 12,01 z celku a 13,28 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 10 mají 14,15 % z celku a 15,64 % v rámci platformy Windows.
  • Starší verze Windows dohromady mají 0,09 % z celku a 0.10 % v rámci platformy Windows.

Zastoupení jednotlivých verzí Windows na desktopu - březen 2016

Windows XP za poslední měsíc mírně klesly o necelou polovinu procentního bodu, stejně tak klesly Windows Vista – o pár desetin procentního bodu. Windows 7 se stále drží na první pozici mezi všemi verzemi Windows, byť klesly zhruba o půl procentního bodu. Windows 8/8.1 klesly téměř o tři desetiny procentního bodu. Windows 10 mají 15,64 % v rámci všech Windows a podle Microsoftu dosáhly počtu 270 miliónů uživatelů, jak se společnost minulý týden pochlubila na konferenci Build 2016.

Uvedené pořadí je už druhý měsíc konstantní a bude tomu tak i nadále, protože na verzi 7 desítky zatím nemají a v dohledné době ani mít nebudou. Samozřejmě můžete namítnout, že růst zastoupení desítek je dán jejich dosti agresivním protežováním ze strany Microsoftu. To je určitě pravda a některé Microsoftem užívané praktiky se nám nemusí líbit, ale desítky prostě rostou a podle všeho porostou i nadále.


Zastoupení OS na desktopu - trend


Trend je posledních několik měsíců stejný, když se podíváte na graf, tak křivka zastoupení desítek má za poslední více než půlrok tvar přímky. Ve prospěch desítek mluví i přibližující se Anniversary Update (kódově Redstone 1), který dorazí nejspíš v červenci a který zase přinese nové funkce a možnosti práce.

A bude jich celkem dost, soudě podle prezentací novinek na konferenci Build 2016 v minulém týdnu. Rozdíl ve funkčnosti oproti zatím dominantním sedmičkám se tak opět o trochu prohloubí a to může zase pár procent uživatelů přimět k upgradu. Velmi dobře vypadají například technologie zaměřené na stylus (Windows Ink) a třeba prohlížeč Edge se dostane do mnohem dospělejšího stadia vývoje. K zahození nebude ani těsnější integrace Windows na PC s mobilními telefony nejen s Windows, ale i s Androidem.

Už minule jsem psal, že daným tempem růstu zastoupení desítek by Microsoft mohl tu slibovanou miliardu do tří let plus minus stihnout. Tenhle odhad se s ohledem na aktuální březnová čísla zatím nijak nemění.

Zdroj: Net Applications
reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek