www.svethardware.cz
>
>
>

Zastoupení OS na desktopu – leden 2016: desítky předhonily osmičky

Zastoupení OS na desktopu – leden 2016: desítky předhonily osmičky
, , aktualita
Únor je pryč a tak zase po měsíci přinášíme krátký pohled na zastoupení operačních systémů na desktopu. Podíl Windows 10 lineárně roste už šestý měsíc a dosáhl 14 %. Desítky tak předběhly verzi 8/8.1.
K oblíbeným
reklama
Tradičně vycházíme z dat pořízených společností Net Applications. Podíl jednotlivých platforem je jako vždy bez zásadnějších změn – Windows mají dohromady 90,45 %, OS X má 7,76 % a zbytek je Linux – 1,78 %. Apple má o několik desetin procentního bodu víc než minule, takže už nějakou dobu pomalinku roste, ale může to být dáno charakterem měření – uvidíme příště.


Zastoupení OS na desktopu - únor 2016
Zdroj: Net Applications


Změny se ovšem objevily v podílech jednotlivých verzí Windows:
  • Windows XP mají 11,24 % z celku a 12,43 % v rámci platformy Windows.
  • Windows Vista mají 1,66 % z celku a 1,84 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 7 mají 52,34 % z celku a 57,87 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 8/8.1 mají 12,26 z celku a 13,55 % v rámci platformy Windows.
  • Windows 10 mají 12,82 % z celku a 14,17 % v rámci platformy Windows.
  • Starší verze Windows dohromady mají 0,13 % z celku a 0.14 % v rámci platformy Windows.
Windows XP za poslední měsíc velmi nepatrně klesly, stejně jako Windows Vista – řádově o desetiny procentního bodu. Stejně tak Windows 7, které si dlouhodobě drží první pozici mezi všemi verzemi Windows. Windows 8/8.1 klesly téměř o procentní bod na 13,55 % (v rámci platformy). Windows 10 je konečně předhonily díky zisku 14,17 % v rámci všech Windows. A na dlouhou dobu to asi bude konstantní pořadí, protože na verzi 7 desítky zatím prostě nemají (míněno zastoupením).


Zastoupení jednotlivých verzí Windows - únor 2016


Pokles verze 7 je výrazně menší než minule – minule jsem uvažoval o zlomu v chování uživatelů, kteří by konečně začali výrazně na desítky. Ale nic takového se neděje. A pokud se nezvedne vlna přechodů buď kolem aktualizace Redstone nebo v červenci s koncem bezplatného upgradu, tak může mít Microsoft docela problém nahnat onu slibovanou miliardu zařízení.


Zastoupení OS na desktopu - únor 2016 - trend
Zdroj: Net Applications


Samozřejmě, že významná část z oněch bezmála 58 % mohou být firemní počítače a ve firemním segmentu s verzí Enterprise se na červencový deadline bezplatného upgradu nehraje, protože pro firmy platí jiné podmínky. Protažením stávajícího trendu z posledních šesti měsíců snadno zjistíme, že by to na tu miliardu zařízení do dvou a půl roku (od teď) mohlo s odřenýma ušima nakonec vyjít.

Každopádně to bude záležet jednak na míře obměny hardwaru, se kterou se mohou desítky „svézt“. Dalším a zřejmě nejvýznamnějším faktorem bude loajalita majitelů sedmiček k jejich stávající verzi. Ta zatím vypadá dost neotřesitelně, ale jejich počítače budou chtě nechtě zákonitě stárnout. Na druhou stranu vývoj hardwaru je, jaký je, takže do upgradu se davy uživatelů zrovna neženou.

Zdroj: Net Applications
reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek