
Zdroj: Net Applications
Změny se ovšem objevily v podílech jednotlivých verzí Windows:
- Windows XP mají 11,24 % z celku a 12,43 % v rámci platformy Windows.
- Windows Vista mají 1,66 % z celku a 1,84 % v rámci platformy Windows.
- Windows 7 mají 52,34 % z celku a 57,87 % v rámci platformy Windows.
- Windows 8/8.1 mají 12,26 z celku a 13,55 % v rámci platformy Windows.
- Windows 10 mají 12,82 % z celku a 14,17 % v rámci platformy Windows.
- Starší verze Windows dohromady mají 0,13 % z celku a 0.14 % v rámci platformy Windows.

Pokles verze 7 je výrazně menší než minule – minule jsem uvažoval o zlomu v chování uživatelů, kteří by konečně začali výrazně na desítky. Ale nic takového se neděje. A pokud se nezvedne vlna přechodů buď kolem aktualizace Redstone nebo v červenci s koncem bezplatného upgradu, tak může mít Microsoft docela problém nahnat onu slibovanou miliardu zařízení.

Zdroj: Net Applications
Samozřejmě, že významná část z oněch bezmála 58 % mohou být firemní počítače a ve firemním segmentu s verzí Enterprise se na červencový deadline bezplatného upgradu nehraje, protože pro firmy platí jiné podmínky. Protažením stávajícího trendu z posledních šesti měsíců snadno zjistíme, že by to na tu miliardu zařízení do dvou a půl roku (od teď) mohlo s odřenýma ušima nakonec vyjít.
Každopádně to bude záležet jednak na míře obměny hardwaru, se kterou se mohou desítky „svézt“. Dalším a zřejmě nejvýznamnějším faktorem bude loajalita majitelů sedmiček k jejich stávající verzi. Ta zatím vypadá dost neotřesitelně, ale jejich počítače budou chtě nechtě zákonitě stárnout. Na druhou stranu vývoj hardwaru je, jaký je, takže do upgradu se davy uživatelů zrovna neženou.
Zdroj: Net Applications