www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Zastoupení OS na PC v březnu 2017 – desítky nutně potřebují pořádně „nakopnout“

Zastoupení OS na PC v březnu 2017 – desítky nutně potřebují pořádně „nakopnout“
, , aktualita
Přinášíme aktuální údaje o zastoupení operačních systémů na osobních počítačích v měsíci březnu letošního roku. Tentokrát se zaměříme na to, proč podíl desítek neroste a sedmičky se stále drží a co s tím může Microsoft dělat. A dáme Redmondu pár tipů…
K oblíbeným
reklama
Podíl jednotlivých platforem je následující – Windows mají dohromady 91,59 %, macOS má 6.27 % a téměř celý zbytek je Linux – 2,14 %. Windows si stabilně s minimálními výkyvy udržuje pozici těsně nad devadesáti procenty, macOS téměř neznatelně stoupl a Linux se stále drží těsně nad dvěma procenty. Zajímavější situace je ovšem u jednotlivých verzí Windows, která je následující:
  • Verze XP má 8,12 % v rámci platformy Windows – stále se jich skalní uživatelé drží.
  • Verze Vista má 0,79 % v rámci platformy Windows – zase o trochu míň.
  • Verze 7 mají 53,96 % v rámci platformy Windows – oproti únoru narostly o víc než jedno procento!
  • Verze 8/8.1 mají 8,99 % v rámci platformy Windows – zase o malinko míň.
  • Verze 10 má 27,69 % v rámci platformy Windows – místo žádoucího pořádného jen nárůst o 0,24 %!
  • Pro doplnění – starší verze Windows dohromady mají 0,46 % v rámci platformy Windows.

Zastoupení OS na PC - březen 2017 - trend

Shrnutí trendu: XPčka ne a ne odejít do důchodu, ale pozvolna ubývají a lepší už to nebude. Sedmičky překvapivě narostly, což se Microsoftu určitě nelíbí. Osmičky a osm-jedničky také pomalinku vymizí. Microsoft má určitě nad čím dumat a troufnu si tvrdit, že následující update desítek Creators Update s tím nic moc neudělá. Protože nic zásadního ve skutečnosti nepřináší.
Ne že by v něm nebyly novinky, ale jejich atraktivita a užitečnost je podle mého názoru pro mainstreamového uživatele jen zcela nepatrná. Microsoftu, ale i ostatním hráčům se už delší dobu nedaří na poli operačních systémů přijít s disruptivní inovací, která by změnila status quo. Tou disrupcí nemyslím spíš nežádoucí tendenci překopávat zavedené způsoby práce s Windows, jako spíš něco radikálně nového, co by přimělo masu uživatelů sedmiček k upgradu.

Co by to mohlo nebo mělo být? Největším trendem v IT v poslední době je umělá inteligence, ale ta se v podání Redmondu omezila zatím jen na Cortanu, která ne že by byla vysloveně špatná, ale úplně radikálně věci a zavedené pořádky prostě nemění. Pořád jsme tady jen na samém začátku. AI určitě časem změní téměř všechno, ale fakticky jsme v její integraci do Windows stále někde na startu.


Zastoupení jednotlivých verzí Windows - březen 2017


Nynější implementace 3D schopností asi bude fajn, ale nic převratného neznamená. Spíš mi to připadá jako důkaz absence představivosti v Redmondu. Konečně, uvidíme za pár měsíců, ale řada z nás by si na to byla ochotná i vsadit. Ve skutečnosti je v jistém smyslu vývoj operačních systémů obecně i Windows konkrétně tak daleko, že je stále těžší přicházet s výraznými novinkami.

Samozřejmě se mění hardware a operační systémy tuhle změny sledují, ale to jsou zákonité a očekávané změny „pod kapotou“, které jsou důležité, leč spíše neviditelné. Co bych tedy radil Microsoftu? Předně bych se soustředil na to, co spoustě lidí vadí – ať už oprávněně, nebo spíš nesmyslně. Jestliže uživatel spojuje s desítkami nějaký dojem či hodnocení, je pro něj reálné bez ohledu na to, jestli je ve skutečnosti racionální či nikoli. Takže dát možnost omezit, nebo úplně odstavit telemetrii, úplně zakázat (aspoň na určitou delší dobu) updaty a celkově dát uživateli možnost nastavit si systém podle sebe tak, jak byl zvyklý u dřívějších verzí.

Aby bylo jasno, osobně nic z uvedené za zásadní problém nepovažuji, ale z diskusních fór vím, že řada uživatelů ano. A další věc, opravdu důkladně a pečlivě projít Linux, macOS a různé utility, gadgety a „vychytávky“ pro Windows od třetích stran a nebát se nechat inspirovat. Leccos zajímavého se totiž dá najít u konkurence.

Zdroj: NetApplications
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek