www.svethardware.cz
>
>
>

Země se po letech zpomalování začala točit rychleji

Země se po letech zpomalování začala točit rychleji
, , aktualita
Země se netočí kolem své osy s neměnnou pravidelností, a dá se tak říci, že každý den trvá přibližně 86.400 sekund. V poslední době si ale vědci všimli, že rotace Země po letech zpomalování najednou zrychlila. 
K oblíbeným
reklama
Svými nedokonalými smysly takovou věc samozřejmě nemáme šanci zaznamenat. Pro nás má den prostě 24 hodin a že nejde opravdu a přesně o 24 hodin, ale o něco více, to poznáme spíše jen jednou za čtyři roky, když se v kalendáři objeví 29. únor. Před několika desetiletími se ale objevily první atomové hodiny, které se od té doby neustále zdokonalují a zpřesňují. Díky jejich vysoké přesnosti tak už byla dávno potvrzena Einsteinova teorie relativity, samozřejmě nejen díky nim a také je možné velice přesně sledovat i to jak se mění rychlost rotace naší planety. 
 
 
Už řadu let je tak možné tuto rotaci přesně měřit, díky čemuž se začaly krom dalšího dne během přestupných let využívat i nepravidelně aplikované přestupné sekundy dané právě nepravidelností rotace Země.
 
Máme tu i příslušné záznamy, které ukazují vývoj, jež nám zprvu sdělily jednu prostou věc, a sice že změny v rychlosti rotace Země jsou větší, než se do té doby myslelo. A především se ukázalo, že od počátku měření se rotace postupně zpomalovala, a to až do předchozího roku, kdy se Země naopak začala točit rychleji. To přimělo některé instituce vážně uvažovat o tom, že by se aplikovala negativní přestupná sekunda, čili že by se oproti předchozím letům jedna sekunda naopak odečetla. Dosud nejkratší den, který se objevil v záznamech, tak byl loňský 19. červenec, který byl o 1,4602 milisekund kratší oproti standardu. 
 
Je tu pochopitelně i otázka, co způsobilo zrychlení rotace Země, na kterou ale není snadné odpovědět. Ta je totiž ovlivněna mnoha faktory, mezi něž se řadí vliv Měsíce, eroze, dokonce i sněhová pokrývka a vůbec celé dynamické klima naší planety, včetně větru, tlakových systémů, apod. Je tak těžké říci, zda po letech zpomalování rotace tu máme opačný trend. 
 
Zdroj: Phys.org, NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch
Ne vždy se při průzkumu vesmíru daří, aby vše šlo podle plánů. To se již dlouhou dobu děje se sondou, která je součástí InSight a měla za úkol se zavrtat do podpovrchových vrstev na planetě Mars. Nyní NASA své marné snažení končí.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis
Už v tomto roce by měla proběhnout první fáze programu Artemis. Americká kosmická agentura NASA plánuje vyslat k Měsíci kosmickou loď Orion, která je nyní již kompletní a připravená na svůj první let.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář